Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Zeybekci: “Nahçıvan ile Ticaret Serbest Hale Geliyor”
Zeybekci: “Nahçıvan ile Ticaret Serbest Hale Geliyor”

“Bugün Kars’a gelirken Ramazanın bereketiyle güzel haberlerle geldik. Nahçıvan’ı çok özel bir yapıyla ticari anlamda tamamen serbest hale getiriyoruz. Nahçıvan’daki ürünlerin Türkiye’ye girişi, Türkiye’deki ürünlerin Nahçıvan’a girişiyle ilgili bir yapı oluşturuyoruz.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Nahçıvan’ı çok özel bir  yapıyla ticari anlamda tamamen serbest hale getiriyoruz. Nahçıvan’daki ürünlerin  Türkiye’ye girişi, Türkiye’deki ürünlerin Nahçıvan’a girişiyle ilgili bir yapı  oluşturuyoruz.” dedi.

AA

AK Parti Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Denizli  Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile Denizli ve Kars arasında gönül  köprüsü kurmak amacıyla Kars’a gelen Zeybekci’yi, Kars Harakani Havalimanında  Vali Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Emniyet Müdürü Faruk  Karaduman, kurum müdürleriyle vatandaşlar karşıladı.

Beraberindekilerle Kars Valiliğine geçen Zeybekci, Valilik Şeref  Defterini imzaladı, Vali Doğan’dan brifing aldı.

Zeybekci, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki tüm illeri  ilçeleriyle ziyaret ettiğini ancak Kars’a ilk defa geldiğini söyledi.

AK Parti Denizli İl Teşkilatı ile gönül köprüsü kurmak amacıyla Kars’a  geldiklerini ifade eden Zeybekci, şöyle konuştu:

“Bugün Kars’a gelirken Ramazanın bereketiyle güzel haberlerle geldik.  Nahçıvan’ı çok özel bir yapıyla ticari anlamda tamamen serbest hale getiriyoruz.  Nahçıvan’daki ürünlerin Türkiye’ye girişi, Türkiye’deki ürünlerin Nahçıvan’a  girişiyle ilgili bir yapı oluşturuyoruz. Bunun teknik altyapısı oluşturuldu. Şu  anda Ekonomi Bakanlığını temsilen orada arkadaşlarımız var, yerleşti. Yani şöyle  söyleyeyim, bir şehir gibi Erzurum, Artvin ile alışveriş yapar gibi bir ortam  hazırlayacağız. Türk lirasıyla alışveriş yapılacak. Yani buradan satılan ürünlere  onlar Türk lirası ödeyecek veya siz aldığınız ürünlere Türk lirası  ödeyeceksiniz.”

Sınır ticaretiyle ilgili çalışmalar var

Nahçıvan ile ticaretin Kars’a çok katkı sağlayacağına dikkati çeken  Zeybekci, “İlk etapta Nahçıvan ile Kars arasında 100 milyon dolarlık bir ürünü  sıfır gümrükle girer hale getiriyoruz. Bu ticareti de Karslılar yapacak. İnşallah  bu da ramazan ayında Karslılara hükümetimizin bir müjdesi olsun. Bu ticaret  burada üretimi, lojistiği stoklamayı ve bankacılık anlamında da birçok faaliyeti  de beraberinde getirecek.” ifadesini kullandı.

Zeybekci, sınır ticaretiyle ilgili de yakın gelecekte çalışmalarının  olacağını belirterek sınır ticaretlerini yakın zamanda çok aktif hale  getireceklerini dile getirdi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz