Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

Zarif: Umarım Savaşmayız
Zarif: Umarım Savaşmayız

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Yemen’deki savaşın İran ile Suudi Arabistan arasında doğrudan bir çatışmayı ateşlememesini umduğunu belirtti. Zarif, “Hemfikir olmasak da krizlere son vermek için birlikte çalışabiliriz” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, New York merkezli düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nde konuştu.

Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumu kararının yanlış olduğunu söyleyen Zarif, “IKBY’nin referandum seçimi yanlış bir seçim. Irak’ın geleceği belirsizleşir ve bir felakete yol açabilir. Bu felaket sadece Kürtleri içine almakla kalmaz, Irak ve bölgenin güvenliğini de etkiler” ifadelerini kullandı.

Sputnik‘te yer alan habere göre, ”Yemen’deki savaşın Suudi Arabistan ve İran arasında doğrudan çatışmaya neden olabileceğinden endişeleniyor musunuz?”’ sorusuna Zarif, “Umarım bu olmaz. Savaşmamıza gerek yok, buna ihtiyaç yok. Birbirimizi Ortadoğu’daki sahneden dışlamayı denemeye ihtiyaç duymuyoruz” cevabını verdi.

Zarif sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz kesinlikle Yemen veya Suriye’deki durumla ilgili hemfikir olmasak da, hala bu krizlere son verme konusunda birbirimizle çalışabileceğimizi umuyoruz.”

İran’ın, Trump yönetiminden nükleer anlaşmaya ilişkin çelişkili sinyaller aldığına dikkati çeken Zarif, ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile bu konuda görüşmediklerini ancak diyaloğa her zaman açık olduklarını belirtti.

Zarif, bu durumun ülkesinde ABD’nin İran’a karşı düşmanlığının hiçbir zaman sona ermeyeceği izlenimi oluşturduğunu ancak bunun düzeltilebileceğini sözlerine ekledi.

İran’ın nükleer anlaşma çerçevesinde nükleer başlık taşıma kapasiteli balistik füze tasarlamadığını ve sahip olunan füzelerin sadece savunma amaçlı olduğunu söyleyen Zarif, “Onlara köşeden bir başka Saddam Hüseyin’in çıkıp bizi vurmayacağından emin olmak için ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz