Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

YPG Sözcüsü: IŞİD Köşeye Sıkıştı
YPG Sözcüsü: IŞİD Köşeye Sıkıştı

YPG Sözcüsü Nuri Mehmud, IŞİD’in Rakka’da sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını belirterek, şu ana kadar örgütün elindeki on binlerce sivili kurtardıklarını söyledi.

YPG Sözcüsü: IŞİD, Rakka’da sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor

Suriye’nin Rakka kentinde IŞİD ile YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG) arasında şiddetli çatışmalar sürüyor. Konuyla ilgili konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mehmud, IŞİD’in Rakka’da sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını belirterek, şu ana kadar örgütün elindeki on binlerce sivili kurtardıklarını söyledi.

Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG’nin de içerisinde yer aldığı DSG yetkililerinden edinilen bilgilere göre Rakka’yı IŞİD’den alma operasyonunda çatışmalar şiddetlendi.

Rakka’da şimdiye kadar 6 mahalle IŞİD’in elinden alındı. IŞİD’in elinde 21 mahalle kalırken, 4 mahallede çatışmalar devam ediyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları Rakka kenti içindeki IŞİD mevzilerini yoğun bir şekilde bombalarken, ABD askerleri de topçu atışları yapıyor.

Rakka’daki çatışmalarla ilgili açıklamda bulunan YPG Sözcüsü Nuri Mehmud şöyle dedi:

‘SİVİLLERE ZARAR GELMEMESİ İÇİN ÇOK DİKKAT EDİYORUZ’

Mehmud, “IŞİD Rakka’da çok sıkışıyor. Örgüt, sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. IŞİD, bunu sürekli yapıyor. IŞİD, daha önce Menbiç’te, Şedadi’de, Haseke ve Hol’da sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyordu. Şimdi de Rakka’da sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. Güçlerimiz siviller nedeniyle Rakka’daki operasyonda çok hassas davranıyor. Ağır ilerliyorlar. Sivillere bir zarar gelmemesi için çok dikkat ediyoruz. Sivilleri IŞİD’in elinden kurtarıyoruz. Şimdiye kadar on binlerce sivili örgütün elinden kurtardık” dedi.

Fırat nehri üzerinde bulunan ve IŞİD’in Suriye’deki başkenti olarak anılan Rakka 14 Ocak 2014 yılında IŞİD tarafından ÖSO ile El Nusra’nın elinden alınmıştı.

DSG güçleri kenti almak için operasyonun son aşamasını 6 Haziran’da başlatmıştı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz