Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; news_yandex_ru has a deprecated constructor in /home/cafe6707/public_html/wp-content/plugins/news-yandex-ru/news-yandex-ru.php on line 17
Yemen; Suudilerin Vietnam’ı | caferiâlimler
Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Yemen; Suudilerin Vietnam’ı
Yemen; Suudilerin Vietnam’ı

Al-Binaa Online Gazetesi yazarlarından Hasan Hardan yazdığı köşe yazısında şu ifadeleri kullandı: Suud rejimi Yemen’i kendi hakimiyetine alarak, Yemen’in Amerika-Suudi sultasından çıkarak ekonomik ve siyasi alanda bağımsızlık kazanmasını engellemek amacıyla bu ülkeye karşı savaş ilan ederek iç krize dahil oldu ancak savaş devam ederken mali harcamaların ve can kaybının artması nedeniyle hedefinden gittikçe uzaklaştı. Geçen […]

Al-Binaa Online Gazetesi yazarlarından Hasan Hardan yazdığı köşe yazısında şu ifadeleri kullandı: Suud rejimi Yemen’i kendi hakimiyetine alarak, Yemen’in Amerika-Suudi sultasından çıkarak ekonomik ve siyasi alanda bağımsızlık kazanmasını engellemek amacıyla bu ülkeye karşı savaş ilan ederek iç krize dahil oldu ancak savaş devam ederken mali harcamaların ve can kaybının artması nedeniyle hedefinden gittikçe uzaklaştı.

Geçen 2 yılın ardından bugün, Suud rejiminin birkaç hafta içinde tamamlayacağına inandığı savaşta yenik düştüğü ortadır. Tüm bu nedenlerden dolayı Arabistan, tarihindeki en kötü savaşı yaşamaktadır ve bu savaş ülkenin mali rezervlerinin bitmesine ve 100 milyon dolar borçlanmasına neden oldu. Elbette bunlar sadece açıklanan rakamlar ve bu savaş Amerika’nın Irak’ta 2003-2007 yılları arasında 3 trilyona mal olan savaşıyla mukayese edildiğinde gerçek rakamların aslında çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Arabistan’ın savaşı devam ettirme konusundaki ısrarı ve Yemen halkının iradesine saygı göstererek siyasi çözüm yolunu kabul etmemesi Arabistan’ın ekonomik ve toplumsal yapısını olumsuz etkilemektedir çünkü hükumet kredi taksitlerini karşılamak için halka mali baskı uygulamakta ve halktan yeni vergiler almaktadır.

Yemen’de beklenenden çok daha uzun süren savaş haricinde, ülkedeki durumun krize dönüşmesine neden olan bir diğer konu ise Arabistan veliahdı Muhammed Bin Selman’ın ABD Başkanı Donald Trump’a, yapılan silah anlaşması kapsamında yaptığı 500 milyon dolarlık ödeme ve Trump tarafından gündeme getirilen Filistin konusunun çözüm önerisidir. Nitekim bu önerideki tek amaç eski veliaht Muhammed Bin Naif’in azledilmesi ve şehzadelerin tutuklanması konularında Trump’ın desteğini almaktı. Tüm bunlarla aslında iki şey elde edilmek isteniyordu;

Birincisi: Suudi şehzadelere ve Bin Selman hükumeti karşıtlarına sert bir mesaj vermek ve Selman’ın karar odakları üzerinde etkinliğini artırmak.

İkincisi: Tutuklu Şehzadeler ve iş adamlarıyla,  serbest bırakılmaları karşılığında malvarlıklarına el konulması konusunda pazarlık yapmak.

Elbette Muhammed Bin Selman bu iş adamlarının ve Şehzadelerin malvarlığı olan 100 milyar dolarlık servet yerine yaklaşık 10 ya da milyar dolar elde edecekti ve onun bu uygulamaları Suud hanedanı içinde şiddeti artırmaktan başka bir işe yaramadı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz