Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

Yakalama Kararı Çıkarıldı
Yakalama Kararı Çıkarıldı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da bulunduğu, 13’ü tutuklu 15 eski vali ve kaymakam hakkında hazırlanan iddianameyi kabul eden İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ/PDY’nin mülkiye yapılanmasına  yönelik soruşturma kapsamında, aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni  Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da bulunduğu, 13’ü tutuklu  15 eski vali ve kaymakam hakkında hazırlanan iddianameyi kabul ederek, Çapkın ile  eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya yönelik yakalama kararı  çıkardı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın  (FETÖ/PDY) mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, aralarında eski  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin  Çapkın’ın da bulunduğu, 13’ü tutuklu 15 eski vali ve kaymakam hakkında hazırlanan  iddianameyi kabul eden İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Çapkın ile eski Denizli  Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Önder Yaman koordinesinde  Cumhuriyet Savcısı Emine Kocak tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, eski  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın,  eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat, eski İstanbul Vali Yardımcısı Haluk  Nadir, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı, eski Artvin ve Hakkari  Valisi Necmettin Kalkan, eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır, eski Mülkiye  Başmüfettişi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri Yılmaz Kurt,  eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir, eski  Muğla Valisi Fatih Şahin, eski Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, eski Bağcılar  Kaymakamı Erdal Çakır, eski Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, eski Pendik  Kaymakamı Osman Tunç hakkında hazırlanan iddianame üzerinde, İstanbul 30. Ceza  Mahkemesi incelemelerini tamamladı.

Mahkeme heyeti, 13’ü tutuklu 15 eski vali ve kaymakam hakkında  hazırlanan iddianameyi kabul etti. Heyet eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve eski Denizli  Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamı karar veren mahkeme heyeti,  ilk duruşmanın 23, 24, 25 Ağustos’ta Silivri Ceza ve infaz Kurumları Yerleşkesi  karşısındaki duruşma salonunda yapılmasını kararlaştırdı.

Ceza istemleri

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, 13’ü tutuklu 15 şüpheli  hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “TBMM’yi ortadan  kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını  engellemeye teşebbüs etme” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile  “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan da 5 yıldan 10 yıla kadar hapis  cezası talep edildi.

İddianamede, Fatih Şahin, Hüseyin Avni Mutlu, Mürteza Balcı, Necmettin  Kalkan, Nurullah Çakır, Osman Tunç, Yusuf Yavaşcan ve Abdülkadir Demir hakkında  ayrıca Terörizmin Finansmanı Kanununa muhalefet suçundan ayrıca 7,5 yıldan 15  yıla kadar hapis cezası istendi. Ayrıca, tutuklandıktan sonra itiraz üzerine tahliye edilen eski  İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir  hakkında yakalama kararı çıkarılması talep edilmişti.  Öte yandan Fatih Şahin, Nurullah Çakır ve Yusuf Yavaşcan’ın terör  örgütü FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı belirtildi

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz