Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Washington Post: Arabistan İçin Tehlike Çanları Çalıyor
Washington Post: Arabistan İçin Tehlike Çanları Çalıyor

Washington Post gazetesi, Suudi Arabistan’ın siyasi ve ekonomik durumunun istikrarsızlığına işaretle, Bin Selman’ın siyasetlerindeki başarısızlığının halkın ayaklanmasına sebebiyet vereceğini yazdı.

 

Washington Post gazetesinde Yakın Ortadoğu Etütleri hocalarından Bernard Haykel’in kaleme aldığı makalede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın tüm alanlarda cesurca aldığı kararlarının doğurabileceği sonuçlar hakkında uyarıda bulundu.

Haykel, Bin Selman’ın bu kararlarının Suudi Arabistan’da yakın gelecekte felakete ve eşine hiç rastlanmamış yoksulluk, işsizlik ve hayat pahalılığı gölgesinin giderek büyüyen etkisi altında kalan halkın öfkeli kıyamına yol açabileceği uyarısında bulunarak, Bin Selman’ın Veliaht Prens koltuğuna Haziran 2017’de oturduktan sonra, Suudi Arabistan’ın en güçlü adamı haline geldiğini yazdı.

Bin Selman’ın, ekonomisi büyük oranda fiyatı düşen petrol gelirlerine bağımlı olduğu bir ekonomiye ve kısıtlı bir idarecilik gücüne sahip bir radikal ülkenin varisi olduğuna dikkat çeken Amerikalı uzman; ülke ekonomisinin rakipsiz biçimde Suudi hanedanın kontrolünde ve büyük kamu sektörünün yüzde 70’nin de Suudilerin elinde olduğunu bildirdi.

Haykel aryıca, Suudi Arabistan’ın silah için milyarlarca dolar harcamasına rağmen kendini savunamadığına dikkat çekti.

Bin Selman’ın iç ve dış politikaları ve girişimlerine de temas eden Haykel, Bin Selman’ın iç düzeyde, iktidardaki hanedanı dağıttıktan sonra şimdi de Âl-i Suud üyelerinin yasal ve mali dokunulmazlığını iptal etmeye çalıştığını, bazı emirler ve prenslerin tutuklanmasının da bu bağlamda olduğunu aktardı.

Yazar ayrıca; Bin Selman’ın tehdit, tutuklama ve hapis yoluyla, Suudi Arabistan’daki dini kuruluşların rolünü kontrol altına almaya ve her türlü muhalif sesini susturmaya çalıştığını belirtti.

Haykel, dışarıda ABD ile sıcak ilişkiler kurmaya çalışan Bin Selman’ın Rusya ile de güçlü ilişki kurarak, bu ülke ile Suriye konusunda koordine olmaya başladığını da bildirdi.

Yazar, tüm bunlara rağmen ekonominin belirleyici nokta olduğunu hatırlatarak, Bin Selman’ın geniş şekilde finans kaynaklarının harcanmasına neden olan yardım ve sübvansiyon mekanizmasına son vermeye çalıştığını belirterek, Bin Selman’ın ekonomik ve siyasi politikalarında başarısız olmasının ciddi halk protesto ve itirazlarına sebebiyet verebileceğini vurguladı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz