Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Venezüella’da yeni bir darbe girişimi engellendi
Venezüella’da yeni bir darbe girişimi engellendi

Venezüella hükümeti, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik bir suikast girişimiyle yeni bir darbe girişiminin engellendiğini açıkladı.

Venezüella İletişim Bakanı Jorge Rodriguez, yönetimin yeni bir darbe girişimini önlediğini açıkladı. Darbecilerin başkent Caracas’ta silah depolarının ve askeri havalimanının kontrolünü ele geçirmek istediklerini söyleyen Rodriguez, hükümet karşıtlarının ayrıca Venezüella eski Savunma Bakanı Raul Baduel’i serbest bırakıp devlet başkanı ilan etmeyi planladıklarını kaydetti.

Venezüellalı bakan, darbe girişiminin kanıtı olarak bu amaçlar doğrultusunda yapılan silah ve para teslimatlarını gösteren video görüntülerin olduğunu ifade etti.

Rodriguez, hükümet karşıtlarının ayrıca yabancı paralı askerler tutarak, onların yardımıyla Maduro’yu öldürmek istediklerini de sözlerine ekledi.

MADURO: DARBECİLER YAKALANDI

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, devlet televizyonundaki canlı yayında yaptığı açıklamada, son başarısız darbe girişimine katılanların yakalandığını bildirdi.

Maduro, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Venezüella toplumuna ve demokrasisine saldırmayı planlayan faşist ve terörist bir çeteyi açığa çıkardık, yok ettik ve gözaltına aldık. Yakalandılar. Bir dolu kanıtla parmaklıkların arkasındalar. Bu suçlu faşist grubu 14 aydır izliyorduk.”

Uzun süredir ABD’nin ekonomik yaptırımları ve darbe girişimleriyle mücadele eden Venezüella, son olarak 21 Ocak’ta darbe girişimine sahne olmuştu. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, girişiminin ardından Venezüella halkına ayaklanma çağrısı yaptı. Venezüella Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido ise vakit kaybetmeden kendisini ‘geçici devlet başkanı’ olarak ilan etti. Guaido’nun ilanını, ABD Başkanı Donald Trump’ın Guaido’yu ülkenin “geçici devlet başkanı” olarak tanıdığını ilan etme kararı takip etti. Söz konusu gelişmeler, dünyayı ikiye böldü. Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika, Guatemala ve İsrail muhalefet liderini tanıyacaklarını duyurdu ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nden de Guaido’ya destek geldi. Türkiye, Rusya, Çin, Meksika, İran, Küba, Bolivya ve Yunanistan ise Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetiminin yanında tavır aldı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz