Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Ve Mutlu Son: Musul Özgür
Ve Mutlu Son: Musul Özgür

Musul operasyonunda sona gelindi. Irak Başbakanı İbadi Musul’un merkezine gelerek askerleri kutladı.

Musul’u IŞİD’ten kurtarma operasyonunda artık sona gelindi.  Irak Başbakanı Haydar el İbadi  Musul’un merkezine geldi. İbadi burada askerleri kutladı.

“TELAFER İÇİN DE OPERASYON BAŞLATILACAK”

Öte yandan Eski  Musul’da devam eden operasyonlar hakkında bilgi veren General Cevdet, “Musul’dan hemen sonra  Telafer için kurtarma operasyonu da başlayacaktır.” dedi.

Musul operasyonunda sona gelindi. Irak Başbakanı İbadi Musul’un merkezine gelerek askerleri kutladı.

3 YILDIR KURTARILMAYI BEKLİYORLARDI

IŞİD tarafından Haziran 2014 ele geçirilen ve “hilafet”in ilan edildiği kent olan  Musul’un geri alınması için Ekim 2016’da operasyon başlatılmıştı.

Irak ordusunun önderliğindeki operasyona Peşmerge, Sünni Arap aşiretlere bağlı silahlı gruplar ve Şii askerler katılıyor. Farklı yönlerden  Musul’a ilerleyen bu gruplara  ABD önderliğindeki IŞİD’le mücadele koalisyonu hava desteği sağlıyor.

Cumartesi günü kentte savaşmaya devam eden son birkaç DEAŞ birliğinin Eski Kent yakınlarındaki bir mahallede sıkıştırıldığı belirtiliyor. Devlet televizyonu, buranın da birkaç saat içerisinde alınmasının beklendiğini duyurdu.

OCAK AYINDA DOĞU MUSUL TAMAMEN TEMİZLENMİŞTİ

Irak hükümeti, Ocak ayında Doğu  Musul’un tamamen “özgürleştirildiğini” açıklamıştı. Ancak kentin dar sokaklara ve dolambaçlı yollara sahip batısının geri alınması ise daha zorlu bir mücadele gerektirdi.

Irak ordusu, Ekim ayında yaptığı açıklamada kentte 6 bin IŞİD’linin olduğunu söylemişti. Şu anda 300 kadarının halen çatışmaya devam ettiği tahmin ediliyor. İnsani yardım kuruluşları, kentin savaş öncesinde 1,8 milyon olan nüfusunun yaklaşık yarısının 2014’ten bu yana yerinden edildiğini belirtiyor.

SİLAH SESLERİ SEYREKLEŞTİ

Kentte aylardır devam eden yoğun çatışmaların ardından silah sesleri artık iyice seyrekleşti. Koalisyonun savaş uçakları kent semalarında uçmaya devam ediyor. Ancak bombardıman sona erdi.  Irak güvenlik güçleri hala ufak bölgelerde direnişle karşılaşmalarına karşın IŞİD’e karşı çoktan zafer kazandıklarını ilan ettiler bile. Ancak bu zafer ilanı henüz  Irak hükümeti ya da  ABD önderliğindeki koalisyon tarafından teyit edilmiş değil. Açıklamanın kısa süre içinde yapılması bekleniyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz