Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Üç Yıl Boyunca Ne Öğretildi
Üç Yıl Boyunca Ne Öğretildi

“Öğretmenimi çok seviyordum, fakat IŞİD’li militanlar bölgemize geldiklerinde, tüm kadın öğretmenlerin erkek çocukların olduğu okullarda çalışmalarını yasakladılar”

Musul’un IŞİD militanlarının kontrolünde bulunduğu son üç yılda okula gidecek yaştaki çocukların birçoğunun bir kez dahi okul sıralarına oturamadığı öğrenildi. Sputnik muhabiri, savaşın sona ermesiyle devlet okullarının çalıştığı diğer bölgelere sınavlara katılmak için giden Musul’un öğrenci aileleriyle ve çocuklarla bir araya geldi.

Musul’da yaşayan 4. sınıf öğrencisi Muhammed, IŞİD yönetimi altında oldukları döneme ilişkin, ‘militanların kendisini en sevdiği öğretmenden mahrum bıraktıklarını’ dile getirdi. Muhammed, “Öğretmenimi çok seviyordum, fakat IŞİD’li militanlar bölgemize geldiklerinde, tüm kadın öğretmenlerin erkek çocukların olduğu okullarda çalışmalarını yasakladılar” diye konuştu.

‘1 MERMİ ARTI 1 MERMİ, EŞİTTİR İKİ MERMİ’

IŞİD’in kontrolünde bulunan bölgede sadece 1 hafta eğitim gördüğünü belirten çocuk, bu esnada öğrendiği tek şeyin ‘1 mermi + 1 mermi = 2 mermi’ olduğunu aktardı.

5. SINIF DERS KİTABINDA BOMBA VE PATLAYICI REHBERİ

Muhammed’in annesiyse çocuklarını IŞİD’in kontrolündeki okullara göndermemeye karar verdiklerini belirterek, “Çocuklarımıza okula gitmelerini yasakladık. Örneğin oğluma verilen 5. sınıf ders kitabında bomba ve patlayıcıların nasıl hazırlandığı yazılıydı” ifadelerini kullandı.

IRAK HÜKÜMETİ, ÖĞRENCİLERE 3 YILLIK AF UYGULADI

Irak Eğitim Bakanlığı, Musullu öğrencilere geçen 3 yıl için af uyguladı. Öğrenci aileleri, bu karara sevindiklerini, fakat yetkililerin çocukların bu süre zarfında alamadıkları bilgileri telafi etmek için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini umduklarını söyledi.

Faten adlı bir kız öğrencinin ailesi, kendisinin 4. sınıftan doğrudan 7. sınıfa geçtiğini söyledi. Faten’in annesi, “Kızım 3 yıl okula gitmedi, fakat aftan yararlandık ve doğrudan 7. sınıfa geçmek için sınava katıldık… En önemlisi, kızımın İngilizce öğrenip Irak’tan gitmesini istiyorum. Ülkemizde olup bitenler, çocuklarımızın geleceğine dönük umut vermiyor. Mahallemizdeki evler yıkıldı, orada hala militanlar var ve onar hala insanları öldürüyor, bombalı eylemler yapıyor” diye konuştu.

MUSUL’DA 470 OKUL YENİDEN HİZMETE AÇILDI

UNICEF’in verilerine göre uluslararası kuruluşların desteğiyle Musul’da 470 okul yeniden hizmete açıldı, bunların 136’sı kentin en çok zarar gören batı kesiminde faaliyete girdi. UNICEF Irak sözcüsü Sharon Behn Nogueira, verdiği mülakatta yeniden açılan okulların 365 bin çocuğu kabul ettiklerini, fakat Musul’da toplam 650 bin çocuğun yardıma ihtiyaç duyduklarını aktardı. Nogueira, “Bu çocukların geleceğini düşünmek gerekiyor. Musul’da yardıma muhtaç çocukların sayısı neredeyse 650 bin. Evlerine dönen çocuklar okul, su tesisatı ve hakkı oldukları tüm temel hizmetlere ihtiyaç duyuyor” diye konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz