Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Türkiye’den ABD’nin S-400 tehditlerine tepki
Türkiye’den ABD’nin S-400 tehditlerine tepki

Türkiye’nin Rusya’dan alması planlanan S-400 sistemleri ile ilgili ABD tarafından üst üste yapılan tehditkâr açıklamalara Ankara’dan tepki geldi. Çelik, ABD’nin tehditlerinin Türkiye’nin kapısından içeri girmez olduğunu belirtti.

.
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Rusya’dan alınması planlanan S-400 füzeleriyle ilgili ABD tarafından yapılan açıklamalara tepki gösterdi.
.
“Bu tür tehditler Türkiye’nin kapısından içeri girmez, Türkiye’de kimse de bunları duymaz” diyen Çelik, Türkiye’ye dönük olarak yapılan yaptırım açıklamalarının hiçbir mantığı olmadığını ve herhangi bir sonuç getirmeyeceğini de vurguladı.
.
AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Rusya’dan alınması planlanan S-400 füzeleri nedeniyle ABD ile yaşanan gerilime dair, ” ‘Ruslardan alayım’ diyoruz, ona da ‘Hayır almazsın’ diyor. Şimdi eski Türkiye’nin yönetimi olsa korkar, tırsar, geri çekilir. Türkiye artık masada sırtı pek, ne yapacağını bilen, kimseye kafa tutmayan, kimseye düşmanlık etmeyen ama kendi hakkını koruyan bir ülke haline geldi. Sen Amerika isen ben Türkiye’yim, sen Rusya isen ben Türkiye’yim. Herkesle eşit şartlarda görüşebilen bir ülke olduk. Daha ileriye gideceğiz, daha güçlü olacağız.” ifadelerini kullandı.
.
Rusya Askeri Bilimler Akademisi’nden siyaset bilimci Prof. Sergey Sudakov, Radyo Sputnik’e verdiği demeçte ABD’nin gelecekte de Türkiye’nin üzerine baskı kurmaya devam etmesi halinde mevcut durumda ani bir dönüş olabileceğini belirtti.
.
Sudakov, sözlerine şöyle devam etti:
.
“Eğer ABD Türkiye ile iyi ilişkilerini korumak istiyorsa, bir seçim yapması gerekecek. Sonuçta Türkiye, 1952’den bu yana tüm taahhütlerini düzenli olarak yerine getirmiş bir NATO üyesi olup, şimdiyse NATO standartlarında olmayan silahlar alarak, NATO’nun planlarında yer alan tüm eylemlere aykırı hareket ediyor.”
.
Rus uzman sözlerine şöyle devam etti: “Ben, ABD’nin yakın zamanda Türkiye’nin NATO’ya sırt çevirmesine, mali desteğini çekmesine tanık olabileceğini düşünüyorum. Zira Türk ordusu yeterince güçlü ve Türkiye kendi ordusunu geliştirmeye yönelik yatırım yapıyor. Burada kilit soru ortaya çıkıyor: eğer Türkiye’nin bundan bir geliri yoksa, neden NATO’da yer alsın? Bunun dışında Türkiye, NATO’da birliğin olmadığının, (görünen birliğin) aldatıcı olduğunun farkında. Bu nedenle NATO ülkelerine, Amerika’ya güven duymuyor ve bu durumda güçlü bir askeri müttefik aramalı, böyle bir müttefik konumundaysa sadece Rusya olabilir”.
  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz