Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Türkiye Ziyareti Öncesi Almanya Bakandan Dikkat Çeken PKK Çıkışı: Türkiye Haklı
Türkiye Ziyareti Öncesi Almanya Bakandan Dikkat Çeken PKK Çıkışı: Türkiye Haklı

Türkiye ziyareti öncesi açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, “PKK’nın finans kaynaklarını kurutmak ve Alman toprakları üzerinde bir hareket alanı bırakmamak bizim de tamamen çıkarımızadır. Bu, Türkiye’nin haklı olarak gündeme getirdiği bir konudur” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel pazartesi günü yapacağı  Türkiye ziyaret öncesinde Bild am Sonntag gazetesine konuştu. Gabriel “Megafon siyaseti sona ermeli” […]

Türkiye ziyareti öncesi açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, “PKK’nın finans kaynaklarını kurutmak ve Alman toprakları üzerinde bir hareket alanı bırakmamak bizim de tamamen çıkarımızadır. Bu, Türkiye’nin haklı olarak gündeme getirdiği bir konudur” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel pazartesi günü yapacağı  Türkiye ziyaret öncesinde Bild am Sonntag gazetesine konuştu. Gabriel “Megafon siyaseti sona ermeli” dedi.

ANA GÜNDEM İNCİRLİK KRİZİ

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel’in  Türkiye ziyaretinde ana gündem maddesi  Berlin ile  Ankara arasında yaşanan  İncirlik krizi.  Türkiye’de hükümet uzunca bir süredir Alman milletvekillerine  İncirlik Hava Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret izni vermiyor. Konuyla ilgili “Bild am Sonntag” gazetesine konuşan Gabriel ” Türkiye ziyaret hakkını şüpheye yer bırakmayacak şekilde temin etmelidir” dedi.

MEGAFON SİYASETİ ARTIK SONA ERMELİ

Alman Bakan “Eğer  Türkiye bunu  İncirlik’te iç politik sebepler nedeniyle yapamıyorsa ya da yapmak istemiyorsa tartışmadan ve ortaklaşa birliklerin konuşlandırılmasına son verilmesi konusunda anlaşmalıyız” diye konuştu. Alman Ordusu’nun  İncirlik’te kalıp kalmayacağından bağımsız olarak irtibat noktaları aranması gerektiğini belirten Gabriel “Megafon siyaseti artık sona ermeli” ifadelerinde bulundu.

PAZARTESİ GÜNÜ ÇAVUŞOĞLU’YA BİR ARAYA GELECEK

Gabriel pazartesi günü  Ankara’da mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelecek. Görüşme  İncirlik krizinin çözümü için son girişim olarak değerlendiriliyor. Krizin çözülmemesi halinde  Almanya burada konuşlu bulunan Tornado keşif uçakları, yakıt ikmal uçakları ve yaklaşık 260 askerini  Ürdün’e kaydırmayı gündemine alacak.

GABRİEL:  PKK‘YA HAREKET ALANI BIRAKMAMALIYIZ

Gabriel Bild am Sonntag’a verdiği mülakatta  Türkiye tarafından sık sık dile getirilen  Almanya’nın  PKK’ya destek verdiği eleştirilerine de değindi. Alman Bakan ” PKK bizde de silah ve uyuşturucu ticaretine, haraççılığa derinden bulaştığı için yasaklı bir örgüttür. Yani (PKK’nın) finans kaynaklarını kurutmak ve Alman toprakları üzerinde bir hareket alanı bırakmamak bizim de tamamen çıkarımızadır. Bu,  Türkiye’nin haklı olarak gündeme getirdiği bir konudur” dedi.

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Gabriel’in ziyareti öncesinde  İncirlik kriziyle ilgili bir açıklama yaptı.

Hırıstiyan Sosyal Birlik partili siyasetçi “Alman Ordusu’nu vakitsiz bir biçimde  İncirlik’ten çekmeme konusunda uyarıda bulunuyorum” dedi. Funke Medya Grubu’na mülakat veren Herrmann,  Türkiye’nin bir NATO müttefiki olduğunu ve  Avrupa’nın güvenliği açısından önem taşıdığını söyledi. Herrmann  Ankara ile ilişkilerin “hangi uçakların nereye konuşlandırılacağından daha önemli bir mesele” olduğunu söyledi.

(Kaynak:  DW Türkçe)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz