Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Türkiye Olmadan Olmaz
Türkiye Olmadan Olmaz

Putin: Suriye çatışmazsızlık bölgelerine odaklanacaklarını ve bunu Türkiye’siz yapamayacaklarını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G20 zirvesinde basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Trump ile kişisel bir ilişki kurduğunu söyleyen Putin, TV’deki Trump’la gerçekteki Trump’ın farklı olduğunu belirtti. Putin ayrıca, Suriye çatışmazsızlık bölgelerine odaklanacaklarını ve bunu Türkiye’siz yapamayacaklarını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’deki  çatışmasızlık bölgelerinin, ülkedeki bütünlüğün sağlanması açısından büyük önem  taşıdığını belirterek, “İdlib ve Suriye’de oluşturulması umut edilen çatışmasızlık bölgeleri de Türkiye’nin desteği olmadan oluşturulamaz.” dedi.

Putin, Hamburg Messe Konferans Merkezi’nde düzenlenen G20 Liderler  Zirvesi’ne ilişkin basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin, Suriye konusundaki yaklaşımının artık daha pragmatik bir  halde geldiğini savunan Putin, “Güçlerimizi birleştirerek çok daha fazlasını elde  edebileceğimiz konusunda bir uzlaşma var. Suriye’nin güneyine ilişkin dün  duyurulan çatışmasızlık anlaşması da bunun sonucudur.” diye konuştu.

Putin, Suriye’deki çatışmasızlık bölgelerinin, ülkedeki bütünlüğün  sağlanması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Bu bölgelerin sınırları  konusunda anlaşmaya varılması çok önemli. İdlib ve Suriye’de oluşturulması umut  edilen çatışmasızlık bölgeleri de Türkiye’nin desteği olmadan oluşturulamaz.”  ifadelerini kullandı.

Putin, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’ye ilişkin gelişmeleri  de değerlendirerek, “Suriye’deki bazı Kürt gruplarıyla temas halindeyiz. Ancak bu  unsurların silahlandırılması konusunda ABD bizden çok ileride ve bunu bizden çok  daha büyük hacimlerde yaptı.” dedi.

Putin-Trump görüşmesi

Rusya Devlet Başkanı, G20 kapsamında ilk kez bir araya geldiği ABD  Başkanı Donald Trump ile görüşmesine de işaret ederek, “Rusya ve ABD arasındaki  ilişkilerin düzelmesi için gerekli zeminin oluştuğunu düşünüyorum.” ifadesini  kullandı.

Trump’ın, televizyonda göründüğünden çok daha farklı biri olduğunu  aktaran Putin, “Kendisiyle özel bir ilişki kurduk. Karşısındaki kişiyi hızlıca  anlayıp, analiz ediyor.” diye konuştu.

Putin, Katar krizi konusunun ise bölgeyi ve enerji piyasalarını  etkileyebilecek önemli bir sorun olduğunu vurgulayarak, G20 kapsamında liderlerle  yaptığı görüşmelerde bu konunun gündeme çok sık gelmediğini bildirdi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz