Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Özgündüz Iğdır’ın Aralık ilçesindeki açılışlara katıldı

Özgündüz Iğdır’ın Aralık ilçesindeki açılışlara katıldı

Vefat Eden Alimlerimiz Mezarları Başında Anıldı

Vefat Eden Alimlerimiz Mezarları Başında Anıldı

Özgündüz’den Teşekkür Mesajı

Özgündüz’den Teşekkür Mesajı

Tillerson: Ambargolar Kalkmalı
Tillerson: Ambargolar Kalkmalı

ABD Dışişleri Bakanı,  Suudi Arabistan, BAE,  Bahreyn ve  Mısır’ın  Katar’a uyguladıkları amborgoyu kaldırma konusunu değerlendirmelerini umduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson: Katar’a Yönelik Ambargonun Kaldırılmasını Umuyorum

ABD’den Katar konusunda U dönüşü geldi. Dışişleri Bakanı Tillerson, Körfez’de yaşanan Katar krizine ilişkin ambargocu ülkelere çağrıda bulunarak, “Ambargonun kaldırılmasını umuyorum.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson, Körfez’de yaşanan  Katar krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“KATAR’IN ATTIĞI ADIMLARDAN MEMNUNUZ”

Tillerson,  Katar’ın terörün finansmanıyla mücadelede attığı agresif adımlardan  ABD’nin memnun olduğu belirtti.

AMBARGOCU ÜLKELERE ÇAĞRI

ABD Dışişleri Bakanı,  Suudi Arabistan, BAE,  Bahreyn ve  Mısır’ın  Katar’a uyguladıkları amborgoyu kaldırma konusunu değerlendirmelerini umduğunu söyledi.

ABD BAŞKANI “TERÖRE DESTEK VERİYOR” DEMİŞTİ

ABD Başkanı  Donald Trump, “Katar, tarihsel olarak çok üst düzeyde teröre destek vermektedir. Terörizmin finansmanını durdurmalıyız. Görüşmelerimiz sonrasında  Katar’a terörün finansmanını sona erdirmesi için çağrıda bulunmaya karar verdik” demişti.

NE OLMUŞTU? İŞTE MADDE MADDE KATAR KRİZİ

 Bahreyn “ülkenin güvenlik ve istikrarını sarsmak ve iç işlerine karışmakla” suçladığı  Katar’la ilişkilerini kesti.  Bahreyn’den yapılan açıklamada “Medya yoluyla ülkedeki terörist faaliyetler kışkırtıldı ve ülkede kaos ortamının oluşması için çabalandı” ifadesi yer aldı.

 Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA,  Riyad Yönetimi’nin  Katar’la sınırlarını kapattığını; kara, deniz ve hava temasını kestiğini duyurdu. SPA, amacın Krallığı “terörizm ve aşırılıkçılık tehlikesinden korumak olduğunu” aktardı.

 Riyad Yönetimi,  Yemen’de Şii Husilere karşı verilen savaş için kurulan koalisyondan  Katar’ı çıkardı.

BAE, Katarlı diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre verdi. Resmi haber ajansı WAM’ın haberine göre; Abu Dhabi Yönetimi,  Doha’yı “terörizmi, aşırılıkçılığı ve mezhepçiliği desteklemek, finanse etmek ve benimsemekle” suçladı.

 Mısır da hava sahasını ve limanlarını  Katar’a kapattı.  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Katarlı diplomatlara ülkeyi terk etmek için 48 saat süre verdi.

 Reuters’ın haberine göre;  Bahreyn,  Mısır ve BAE,  Katar vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri için 2 hafta süre verdi.

Dört ülkenin ortak kararına ilişkin  Katar’dan ilk tepki geldi.  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Önlemler haksız ve temeli olmayan iddia ve suçlamalara dayanıyor” ifadesi yer aldı.  Katar vatandaşların normal hayatlarının bu karadan etkilenmeyeceği vurguladı.

 İran  Cumhurbaşkanı  Hasan Ruhani’nin Özel Kalemi’nden Hamid Abutalibi,  Katar’a yönelik hamlenin Ortadoğu’daki krize son vermeyeceğini ifade etti. Abutalibi, “Diplomatik ilişkilerin kesildiği ve sınırların kapandığı bir dönem krizin çözümü için bir yol değil. Daha önce de söylediğim üzere, saldırganlık ve işgal çözüm değil istikrarsızlık doğurur” açıklamasında bulundu.

BAE’ye ait havayolu şirketi Etihad Airways, yerel saatle 02:45’ten itibaren  Doha’ya ve  Doha’dan yapılacak tüm seferleri askıya aldı.  Dubai merkezli Flydubai de benzer bir karar aldı.

Katar Havayolları da  Suudi Arabistan’a tüm seferlerini durdurdu.

Tüm bu gelişmelerin ardından  Yemen de  Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.  Yemen’in uluslararası olarak tanınan yönetimi,  Katar’ı  İran destekli Husi hareketiyle işbirliği yapmakla suçladı.

 ABD Dışişleri Bakanı  Avustralya’nın Sydney kentinde yaptığı açıklamada taraflara sorunları diyalogla çözme çağrısında bulundu. Tillerson, bu gelişmelerin küresel bazda terörle mücadeleyi etkileyeceğini düşünmediğini ifade etti.

Yemen’in ardından  Libya’nın uluslararası çapta tanınan hükümeti de  Katar’la ilişkileri kestiğini açıkladı. Tobruk Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Muhammed Dairi,  Sky News Arabia’ya yaptığı açıklamada, “Katar, 2012’den bu yana  Müslüman Kardeşler’in  Libya koluna ve diğer silahlı İslamcı gruplara silah sağlayan ana kaynak ve Arap dünyasının ulusal güvenliğine tehdit teşkil ediyor” dedi.

Son olarak Maldivler Cumhuriyeti  Katar’la ilişkisini kestiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel’le düzenlediği ortak basın toplantısında  Katar meselesine ilişkin şunları söyledi: “Hepimizi üzen bir gelişme. Elbette sorunlar yaşayabilir ülkeler. Ama her şartta diyaloğun

devam etmesi lazım. Bu durumun normalleşmesi için elimizden gelen her türlü desteği veririz.”

Katarlılar, sabah saatlerinde  Suudi Arabistan’ın sınırları kapatacağı yönünde haberi duyar duymaz marketlere akın etti. Sosyal medyada boş rafları yansıtan fotoğraflar yayınlandı. Görsellerden  Katar vatandaşlarının su, süt, ekmek, pirinç ve yumurta stokladığı görülüyor.

Körfez’de yaşanan gelişmelerden futbol dünyası da etkilendi. FIFA, 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak  Katar’la görüşme halinde olduklarını açıkladı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz