Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Özgündüz Iğdır’ın Aralık ilçesindeki açılışlara katıldı

Özgündüz Iğdır’ın Aralık ilçesindeki açılışlara katıldı

Vefat Eden Alimlerimiz Mezarları Başında Anıldı

Vefat Eden Alimlerimiz Mezarları Başında Anıldı

Terör Örgütü IŞİD Musul’da Çatışmalardan Kaçan 120 Sivili Katletti
Terör Örgütü IŞİD Musul’da Çatışmalardan Kaçan 120 Sivili Katletti

Irak’ın Musul kentinin batı yakasını elinde tutan terör örgütü IŞİD, son iki günde çatışmalardan kaçan yaklaşık 120 sivili infaz etti. Irak İçişleri Bakanlığına bağlı Hızlı Müdahale Güçleri’nde görevli yüzbaşı Dargam el-Haydari, yaptığı açıklamada, istihbarat kaynaklarından kentin batı yakasında devam eden çatışmalardan kaçan bazı siviller ile Zencili Mahallesi’nin yol kenarlarında yaklaşık 120 sivile ait cesedin olduğu […]

Irak’ın Musul kentinin batı yakasını elinde tutan terör örgütü IŞİD, son iki günde çatışmalardan kaçan yaklaşık 120 sivili infaz etti.

Irak İçişleri Bakanlığına bağlı Hızlı Müdahale Güçleri’nde görevli yüzbaşı Dargam el-Haydari, yaptığı açıklamada, istihbarat kaynaklarından kentin batı yakasında devam eden çatışmalardan kaçan bazı siviller ile Zencili Mahallesi’nin yol kenarlarında yaklaşık 120 sivile ait cesedin olduğu bilgisini aldıklarını söyledi.

“SİVİLLER ÇATIŞMALARDAN KAÇARKEN ÖLDÜRÜLDÜ”

Irak güçlerinin, eski  Musul’daki Zencili, Şifa, Sahha ve el-Ula bölgesini IŞİD’ten geri almak için harekat başlattığını hatırlatan Haydari, “Son iki gün içerisinde hayatını kaybeden sivillerin bir kısmı bölgedeki çatışmalardan kaçarken öldürüldü, bazıları örgüt tarafından idam edildi, kimi de örgüt militanlarının düzenlediği bombalı saldırılarda yaşamını yitirdi.” dedi.

150’DE FAZLA SİVİL BÖLGEDEN TAHLİYE EDİLDİ

Haydari ayrıca Hızlı Müdahale Güçlerinin örgütün kontrol altında tuttuğu Zencili’den kaçan 70’i kadın ve çocuk 150’den fazla sivili bölgeden tahliye ettiğini aktardı.

TAHLİYE İÇİN GÜVENLİK KORİDORU AÇILDI

Irak polis teşkilatı İttihadiyeden yapılan açıklamada da Zencili’de emniyet güçlerinin dikkatli ilerlediği, mahallenin yüzde 40’ında kontrolün sağlandığı ve sivillerin tahliye edilmesi için güvenlik koridorlarının açıldığı kaydedildi.

Açıklamada, “IŞİD bazı evlere, arabalara ve yol kenarlarına bomba düzenekleri yerleştirdi. Bomba imha uzmanları 4 ev ve 6 araca yerleştirilen düzenekleri etkisiz hale getirdi.” ifadesi kullanıldı.

400 SİVİL KURTARILDI

Öte yandan İttihadiye’de görevli subay Kerim Ziyab da emniyet güçlerinin Zencili Mahallesi’nde dün akşamdan bu yana mahsur kalan 400’den fazla sivili kurtardığını belirtti.

Irak ordu ve polis güçleri, geçen cumartesi sabaha karşı eski  Musul’daki Zencili, Şifa, Sahha ve el-Ula bölgesini IŞİD’ten geri almak için harekat başlatmıştı.

MUSUL’UN BATISINDA 150-200 BİN ARASINDA SİVİL MAHSUR KALDI

Çatışmaların sürdüğü  Musul’un batısında 150-200 bin arasında sivilin mahsur kaldığı ifade ediliyor.

Musul’u IŞİD’ten kurtarma operasyonu 17 Ekim 2016’da kentin doğu yakasında başlamıştı. Doğu yakasının tamamen geri alınmasından sonra 19 Şubat’ta batı yakasına yönelik başlatılan operasyon ise devam ediyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz