İstanbul da Görkemli Aşura

İstanbul da Görkemli Aşura

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Suudi Arabistan’ın petrol üretimi yarıya düştü
Suudi Arabistan’ın petrol üretimi yarıya düştü

Suudi enerji bakanı dün akşam yaptığı açıklamada, Yemen halk komiteleri ve ordu güçlerinin Aramco petrol tesislerine yönelik SİHA saldırılarının ardından, petrol üretiminin yarısının durduğunu duyurdu.

Pars Today’ın haberine göre Arabistan petrol bakanı Abdulaziz bin Salman, “Yemenlilerin Bekik ve Haris rafinerilerine SİHA saldırısının söz konusu iki tesiste petrol üretiminin durmasına sebep olduğunu” söyledi.
Abdulaziz söz konusu saldırının Yemen direnişinin Arabistan petrol tesislerine yönelik saldırının devamında olduğuna işaretle, “bu terörist saldırılar, dünya ekonomisi için bir tehdit sayılıyor” dedi.
Bu arada Amerika basınından Wall Street Journal, yakın kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Cumartesi saldırılarının Arabistan petrol üretiminin yarıya inmesine sebep olduğunu yazdı.
Üretimin durması, günde en az 5 milyon varil petrolü kapsıyor, bu da dünyada günlük üretiminin %5’i kadardır. Arabistan günlük 9,8 milyon varil petrol üretiyor.
Bu arada Yemen Ensarullah siyasi bürosu üyesi Muhammed el-Bahiti ise el-Cezire kanalına verdiği mülakatta, Yemenli savaşçıların Suudi Aramco tesislerine saldırısı ve ardından yaşanan yangına ve de Suudi rejimin olayı itiraf etmesine değinerek, Suudi Arabistan’ın Yemen’e saldırı ve tecavüzlerine devam etmesi durumunda Yemenli savaşçıların başkent Riyad’ı ele geçirecekleri tehdidinde bulundu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz