Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Suriye’de ABD, PKK ve Suudi Arabistan Aynı Masada
Suriye’de ABD, PKK ve Suudi Arabistan Aynı Masada

Kamışlı görüşmesinde Suriye petrol ve doğalgaz potansiyelinin yüzde 95’ine sahip Haseke, Rakka ve Deyr Zor bölgelerinin geleceği ve yeraltı zenginliklerinin çıkarılması, işlenmesi ve pazarlanması konusunda radikal kararlar alındı.

 

Suriye’nin Kamışlı kentindeki toplantıya katılanlar, ülkenin petrol kaynaklarını bölüştü. ABD ile Suudi Arabistan İstihbaratının düzenlediği buluşmada PYD’nin petrollerden pay alması kararlaştırıldı.

Suriye’nin Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde ABD ile  Suudi Arabistan istihbaratı öncülüğünde  Suriye petrollerinin geleceğine yönelik bir toplantı yapıldı. 10 Haziran’da gerçekleşen toplantıya IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin sözcüsü ABD’li Albay John Dorrian’la birlikte TSK operasyonu sonrası Sincar-Karaçok bölgesinde terör örgütüne destek ziyareti gerçekleştiren ABD’li subaylardan biri de katıldı.  Mısır,  Birleşik Arap Emirlikleri ve  Suudi Arabistan’dan temsilcilerin de bulunduğu toplantıya  Suriye içerisinden bazı aşiret liderleri ve PKK/PYD’li üst düzey isimler de iştirak etti.  Suriye petrollerinin geleceği konusunda ortak strateji belirlenmesi amacıyla toplanan heyet, IŞİD sonrası ortak hareket etme kararı aldı.  Suriye içerisinde PYD dışında katılan aşiret ve grup temsilcileri  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) eski Başkanı Ahmed Carba tarafından belirlenirken ülke dışından katılacak isimler ise Muhammed Dahlan tarafından seçildi.

BORU HATTINDA ANLAŞTILAR

Kamışlı görüşmesinde  Suriye petrol ve doğalgaz potansiyelinin yüzde 95’ine sahip Haseke,  Rakka ve Deyr Zor bölgelerinin geleceği ve yeraltı zenginliklerinin çıkarılması, işlenmesi ve pazarlanması konusunda radikal kararlar alındı. Humus çölü üzerinden Tenef,  Ürdün ve sonrasında  İsrail’e açılarak  Avrupa’ya pazarlanacak petrol boru hattı konusunda taraflar mutabık kaldı. Görüşmelerde ABD ve İngiliz petrol temsilcileri de hazır bulundu. ABD’li yetkililer, yeni ikmal hattı ile tarafların  Suriye petrollerinden gerekli payı alacağını ve  İran’la  Rusya’nın bu yöntemle  Suriye petrolleri üzerindeki hesaplarının bozulacağını söyledi.

TÜRKİYE’DEN KATILIM OLDU

Türkiye’de faaliyetleri sona erdirilen Ahmed Carba liderliğindeki ‘Tayyar el Gad Suriy Hareketi’ adına  Mısır’dan Kasım Hatip ve  İstanbul’da aynı yapının eski üst düzey isimlerinden İsmail Bubi de Kamışlı toplantısına katılanlar arasında yeraldı. İstanbul-Erbil hattını kullanarak Kuzey  Irak’a giden katılımcılar daha sonra Semelka Sınır Kapısı’ndan Haseke-Kamışlı bölgesine geçti. Yine  İstanbul’da ikamet eden eski SMDK üyesi Ubeyde Nahhas da  Suriye petrollerinin taksimi ve satışı konusunda yapılan görüşmelerde yerini aldı.

PKK HİSSE ALACAK

Kamışlı toplantısında PYD’nin de çıkan petrolden pay alması karara bağlandı.  Suriye  PKK’sı görüşmelerde Aldar Halil ve Halil Foze tarafından temsil edildi. ABD’li ve Suudi yetkililer PYD’nin mücadelesini saygın bulduklarını ifade ederek DEAŞ karşısında sergilenen tavır sonrası PYD’nin petrolden gerekli payı alacağını vadetti. Başta İnize, Şeidat, Ageydat olmak üzere 30’dan fazla aşiret reisi Kamışlı toplantısında hazır bulundu. Ayrıca Ceyş el Suriy, Kuvveti Ahmed Abdo, Tehalüf el Aşari ve Ahrar Şarki isimli silahlı gruplar da aynı toplantıda temsil edildi. (Kaynak:  Yeni Şafak)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz