Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Özgündüz Iğdır’ın Aralık ilçesindeki açılışlara katıldı

Özgündüz Iğdır’ın Aralık ilçesindeki açılışlara katıldı

Vefat Eden Alimlerimiz Mezarları Başında Anıldı

Vefat Eden Alimlerimiz Mezarları Başında Anıldı

Siyonist Suudiler Yemen’de Nasıl Kaybetti?
Siyonist Suudiler Yemen’de Nasıl Kaybetti?

Yemen’de yaşanan savaş gelişmeleri, Arabistan’ın yeni Miladi yılda Yemen’e karşı savaş siyasetinin yenilgiye yüz tuttuğunu daha da gözler önüne sermektedir.

Bu bağlamda  “el-Necm el-Sakib” sitesinin de  aralarında olan Yemenli Medya çevreleri  yayınladıkları raporlarda Arabistan’ın Amerika ve bazı Arap iktidarların desteklerinden  yararlanmasına rağmen Yemen’e karşı saldırgan siyasetlerindeki yenilgi boyutlarına değildiler.

Yemen’e saldırmak Suudi koalisyon için,  yüzlerce tank, zırhlı araç  ve askeri teçhizatın imha edilmesi ve Arabistan, Birleşik Arap Emirliği  ve müttefiklerinden binlerce askerin ölümü ve yaralanmasından  başka bir getirisi olmadı. Amerika ve Arap ülkelerinin yeşil ışığı ardından Arabistan’ın ele başlığında Suudi koalisyonun Yemen’e askeri saldırısı, ” Kararlılık Fırtınası” operasyonu adı ile 26 Mart 2015 tarihinde,  bu ülkenin müstafi ve kaçak cumhurbaşkanı Abdrabe Mansur Hadi’yi  tekrar iktidar yapma bahanesiyle başladı. Fakat operasyonun başlamasından birkaç gün sonra başarısız kalması ardından adı “Umuda Dönüş”  ve daha sonra da ” Altın Mızrak” olarak değiştirildi.  Arabistan ve müttefiklerinin bölgede Yemen’e karşı yenilgiye uğramış saldırısı, bizzat kendileri için ekonomi alanlarında ve özellikleri insani gücü açısından büyük hasarlara sebep oldu.

Başta Suudi Arabistan’da  Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, ülkede fiyatları yükselterek ve halkın geçim durumunu zorlaştırarak, onları yoksullaştırdı, böylece kendi vatandaşlarını bir lokma ekmek için askeri teşkilata katılmaya zorladı. Arabistan ordusu Yemen Ordusu ve Halkçı komitelere karşı ardı ardına aldığı yenilgiler ardından, başta Sudan ve Eritre olmak üzere özellikle Afrika ülkelerinden daha fazla paralı asker hizmetine alarak, Suudi askerler yerine savaşa göndermeye çalıştı.  Fakat bu askerlerin cesetleri ülkelerine dönünce acılı aileler ülke yönetimlerini evlatlarını Yemen’e gönderdiği için kınadılar. Suudi rejimi aldığı ekonomi ve insani yenilgiyle bu sefer zorunlu olarak asker toplamaya başladı, öyle ki Arabistan halkının zor ekonomi durumlarını suistimal ederek durumdan kendi askeri hedefleri için yaralandı. Yemen savaşındaki son siyasi ve muharebe meydanındaki son gelişmeler, her iki alanda Suudi saldırgan koalisyonun başarısızlıklarının devam ettiğini gösteriyor. Suudi koalisyon Yemen’e dayattığı savaşta hiçbir askeri ve siyasi hedefini gerçekleştiremezken üstelik savaştan önceki döneme göre hem siyasi ve hem meydan kabiliyetleri açısından daha zayıf bir konumda bulunuyor.

Batılı ve Arap müttefiklerine iki haftadan az bir sürede savaşın sona ereceğine dair söz veren Arabistan,  halihazırda yaklaşık 3 seneden beri Yemen bataklığına saplanmış  ve bu yıpratma savaşı, başta Arabistan olmak üzere saldırgan hükümetlere dayattığı korkunç mali yük, bizzat büyük bir yenilgi sayılmaktadır. Suudi Arabistan ayrıca bu ülkeye askeri saldırı ile 90’lı yıllarda himayesinden çıkanı, Asir, Necran ve Cizan  gibi Yemen asıllı  eyaletlere Yemen güçlerinin girmelerine izin verdi. Söz konusu eyaletlerde Arabistan’ın himaye  dönemi sona erdiği zaman,  Arabistan yönetiminin dönem Yemen hükümetine verdiği rüşvetin ardından, Al-ı Suud  hanedanı’nın söz konusu 3 Yemen eyaletindeki işgalcilik konusu meskût bırakıldı ve Arabistan bu toprakları Yemen’e geri vermedi. Bu yüzden bu açıdan olaya bakıldığında bile Arabistan’ın yemen savaşındaki askeri karnesinde  bir başka yenilgi göze çarpmaktadır.

Arabistanlı siyasi aktivist Muctehid,  Bu bağlamda yaptığı açıklamada şöyle diyor:  Arabistan ordusu Yemen’e karşı savaşında askeri,  siyasi ve istihbarat açılarından yenilgiye uğramıştır ve yemen Ensarullah hareketi bu savaşın gerçek kazanan tarafıdır.

Âl-i Suud rejiminin,  Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’e karşı aralıksız devam eden hava saldırılarında  inkılapçı Yemen  halkına karşı acizliği ve sivilleri katliam etmesi,  aynı zamanda El Kaide unsurlarına destek vermesi ve Yemen’de IŞİD’in faaliyeti için ortam hazırlaması,  bu rejimin Yemen inkılapçı halkına karşı acizliğinin göstergesidir, zira Arabistan Yemen’de vekalet savaşının başlamasından itibaren bu savaşın kaybeden tarafı olmuştur.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz