Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Seyyid Hasan Nasrullah’tan Yeni Psikolojik Savaş Konusunda Vurgu
Seyyid Hasan Nasrullah’tan Yeni Psikolojik Savaş Konusunda Vurgu

Lübnan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bölgesel savaşın baş göstermesi hususundaki söylentileri, büyük psikolojik savaş olarak niteleyerek bu yeni psikolojik savaşın yan etkileri konusunda uyarıda bulundu.

Seyyid Hasan Nasrullah 2 Mayıs Perşembe günü Zülfikar lakabı ile tanınan Hizbullah’ın önemli komutanlarından Seyyid Mustafa Bedriddin’in şehadet yıldönümünde konuşma gerçekleştirdi. Seyyid Hasan Nasrullah’ın konuşmasının en önemli boyutlarından biri de bölgede yeni savaşın başlaması ile ilgili yeni psikolojik savaşın mahiyeti ve hedefleri idi.

Son bir ay içerisinde bölgede yeni bir savaşın meydana geleceği ile ilgili söylentiler ve açıklamalar mevcuttur. Kimilerine göre Amerika Başkanı Donald Trump’ın İran İslam Cumhuriyeti, Hizbullah ve Filistin aleyhindeki kararları ve siyasetleri, yeni bir savaşa doğru hareket edildiğini göstermektedir.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah bu analizleri, büyük bir psikolojik savaş ve telkin süreci olarak değerlendirerek şöyle bir açıklamada bulundu:”Amerikalılar, gizli ve açık bir şekilde bazı Avrupa ve kimi Fars Körfezi ülkelerini de yanına alarak belli bir ortamın oluşmasında telkinde bulunup sözde Siyonist Rejim İsrail’in Lüban’a saldıracağı ve yeni bir savaş başlatacağı konusunda analizler ve haberler vermeye çalışıyor.”

Bu yeni psikolojik savaşın arka planında iki önemli hedef mevcuttur. İşte Hizbullah Genel Sekreteri de bu hedeflere değinmiştir. İlk amaç,  İran İslam Cumhuriyeti ve Lübnan gibi hedef ülkelerin vatandaşları arasında korku, yeis ve ümitsizlik ortamı yaratmaktır. Bu korku salmaktan güdülen hedef ise halk ve devletler arasında, halk ve Hizbullah arasında çatlaklar oluşturarak mesafe koymaktır. Böylece yaptırımlardan kaynaklanan halkların sorunlarının yönetimlerinin yanlış siyasetleri yüzünden meydana geldiğini insanlara yutturmaktır. Gerçekte bu yaklaşımdan güdülen asıl amaç, yönetimlerden taviz koparılmasıdır.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri bu hususta şöyle dedi:” Ben bugün, tüm Lübnanlılara ve Lübnan gelişmelerini takip edenlere bu korku yaratma siyasetinin hedefinin Lübnan’ı, yetkililerini ve halkını baskı altına alarak tavizler verdirmeye yönelik büyük bir psikolojik savaş olduğunu söylüyorum.”

Yeni Psikolojik savaşın ikinci önemli amacı ise, Amerika’nın özellikle de Irak gibi bölge ülkelerinin petrol kaynaklarını ele geçirmek istemesidir. Amerika Başkanı  Donald Trump 2016 Amerika Başkanlık seçimleri kampanyasında Irak savaşı masraflarının bu ülkenin petrol kaynaklarından yararlanmak sureti ile karşılanması gerektiğini öne sürmüştü.

Şimdi ise Amerikan hükümeti bu açıklamalar ve siyasetler çerçevesinde Irak’ın petrol kaynaklarına göz dikmiştir. Seyyid Hasan Nasrullah’a göre Amerika’nın IŞİD’i bu hedefe ulaşmak için kullandığını ve kurduğunu düşünüyor.

IŞİD’in sebebiyet verdiği savaş Amerika’nın Irak’ta kalmasına  ve bu ülkenin petrolünü yağmalamasına zemin oluşturuyor.

Seyyid Hasan Nasrullah’ın bu konudaki açıklamaları ise IŞİD’in sözde halifesi Ebu Bekir El Bağdadi’nin son görüntüleri ile ilgilidir.

Lübnan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın açıklamalarındaki önemli bir başka nokta da IŞİD’in yeniden ortaya çıkarılma çabaları konusundaki uyarılardır.

Gerçekte Hizbullah Genel Sekreteri, bölgede başka bir savaşın meydana geleceğinin söz konusu olması halinde bile IŞİD eksenli Amerika’nın hedeflerinin sağlanması doğrultusunda olacağıdır.

Seyyid Hasan Nasrullah bu konuda şöyle dedi:” IŞİD hala bir tehdit sayılıyor. Evet doğrudur. İddia edilen hilafet ve devlet sona erdi. İşgal altında olan Irak ve Suriye’nin büyük bir bölümü özgürleştirildi. Ancak IŞİD hala bitmemiştir. Irak’tan yeniden ayağa kaldırılması ve kurdurulması mümkündür. IŞİD Irak ve Suriye’ye tehdit oluşturmaya devam ediyor…”

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz