Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Özgündüz Iğdır’ın Aralık ilçesindeki açılışlara katıldı

Özgündüz Iğdır’ın Aralık ilçesindeki açılışlara katıldı

Vefat Eden Alimlerimiz Mezarları Başında Anıldı

Vefat Eden Alimlerimiz Mezarları Başında Anıldı

Özgündüz’den Teşekkür Mesajı

Özgündüz’den Teşekkür Mesajı

Şeytan, Şeytanlığını Yapıyor!
Şeytan, Şeytanlığını Yapıyor!

Koalisyon Suriye’nin Türkiye ve Irak sınırlarında DSG ile birlikte 30 bin kişilik yeni güç kuruyor. Sözcü Albay Thomas Veale, “Koalisyon, DSG ile birlikte Suriye’de yeni sınır güvenlik gücü kurmak için çalışıyor” dedi.

Suriye’den IŞİD’e karşı zafer kazanılmasına karşın çekilmeyen ABD’nin kontrolünde bulunan bölgelerde ‘Sınır Güvenlik Güçleri’ kurmaya başladığı bildirildi.

’15 BİNİ EN TECRÜBELİ DSG SAVAŞÇILARINDAN OLUŞACAK’

The Defense Post sitesi, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, Suriye’nin Türkiye ve Irak sınırlarında güvenliği sağlama iddiasıyla halihazırda yeni bir güç ettiğini duyurdu. Siteye konuşan Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı sözcüsü, 30 bin kişilik gücün Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) liderliğinde faaliyet göstereceğini ve yarı yarıya SDG’nin tecrübeli savaşçılarından oluşacağını söyledi. Diğer 15 bini için savaşçı toplama çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

‘İLK SINIFTA 230 KİŞİ EĞİTİM GÖRÜYOR’

Sözcü Albay Thomas Veale, ”Koalisyon, Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) birlikte yeni bir Suriye Sınır Güvenlik Gücü kurmak ve bu gücü eğitmek için çalışıyor. Şu anda açılan ilk sınıfta yaklaşık 230 kişi eğitim görüyor. Nihai amacımız, yaklaşık 30 bin kişilik bir güç oluşturmak” dedi.

FIRAT VADİSİ VE IRAK-TÜRKİYE SINIRLARI

Sınır Güvenlik Gücü’nün batısı halihazırda DSG’nin kontrolünde bulunan Fırat Nehri’nin çevresindeki yerlere, ayrıca Irak ve Türkiye ile sınır bölgelerine konuşlanacağını aktaran Albay Veale, görev yaptığı bölgenin nüfusuna göre gücün etnik ve cinsiyet kompozisyonunun belirleneceğini, Kürtlerin daha çok Suriye’nin kuzeyinde görev yapacağını ve Türkiye ile 820 km uzunluğundaki sınıra kontrol noktaları kuracağını, Arapların daha çok Fırat Vadisi ve Irak sınırında görev yapacağını anlattı. Kuzey Ordusu diye bir terim ise kullanmadıklarını ifade etti.

ABD İLE YENİ KRİZ

Ankara DSG’nin omurgasını oluşturan PYD/YPG’yi PKK’nin Suriye’deki kolu olarak görüyor. AA, 9 Ocak’ta ‘Pentagon ile CIA’in Kuzey Ordusu adı altında YPG’yi eğittiğine’ dair bir haber yayımlamıştı. Bunun üzerine perşembe günü ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett’i bakanlığa çağıran Dışişleri, ‘Türkiye sınırında YPG’nin devriye gezmesi’ ihtimaline karşı itirazları ABD’li diplomata iletmişti. Koalisyonun sözcüsünün açıklamasının ardından Reuters’e konuşan üst düzey Türk yetkili,  Kosnett’i bakanlığa çağırma nedenlerinin ‘Sınır Güvenlik Gücü’ olduğunu teyit etti. Koalisyonun basın sözcüsü de Defence Post’un haberini Reuters’e teyit etti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz