İstanbul da Görkemli Aşura

İstanbul da Görkemli Aşura

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Şeyh Zakzaki’nin zehirlenmesi ve Nijeryalı Müslümanların yoğun itirazı
Şeyh Zakzaki’nin zehirlenmesi ve Nijeryalı Müslümanların yoğun itirazı

Nijerya İslami hareket lideri şeyh İbrahim Zakzaki’nin yasa dışı tutuklanmasından 3,5 yıl geçerken mahkeme kararının olmasına rağmen serbest bırakılmıyor, üstelik son zamanlarda sağlık durumunun vahim boyutlara ulaştığı da gelen haberler arasındadır.

Yapılan sağlık tetkikler ve tahliller şeyh Zakzaki kanında kurşun ve kadmiyum gibi zehirli metallerin varlığını onaylarken onun hapishanede zehirlendiğini gösteriyor.
Şeyh Zakzaki ve eşinin sağlık durumlarının kötüleşmesi ardından Nijerya İslami hareketi bir kez daha onların hapisten serbest bırakılmasını istedi fakat Kadına eyaleti yüksek mahkemesi bu isteği geri çevirdi.
Şeyh İbrahim Zakzaki ve eşi 13 aralık 2015 tarihinde Nijerya askerlerinin Zaria kentindeki hüseyniyeye baskını sırasında tutuklandı. Bir yıl süren yargılanmanın ardından Nijerya yüksek mahkemesi şeyh Zakzaki ve eşinin derhal serbest bırakılmasına ve Nijerya güvenlik güçlerini de Zakzaki’nin ailesine 150 bin dolar tazminat ödemeye karar verdi.
Fakat Nijerya ordusu ve güvenlik güçleri mahkeme kararını uygulamazken şeyh Zakzaki’yi hapiste tutmaya devam ettiler. Şeyh Zakzaki’nin tutukluluk durumunun devam etmesi ise Nijerya Müslümanlarının çeşitli münasebetlerde protesto gösterileri düzenleyerek İslami hareket liderinin serbest bırakılmasını istemelerine sebep oluyor fakat Nijerya hükümeti de her seferinde protestoculara şiddet uygularken, gösteri düzenlemeyi yasaklayan yasalar onaylayarak ülkedeki Müslüman topluma daha da baskı uyguluyor. Nijerya yargı yetkilileri Zakzaki’nin sağlık durumunun son aylarda kötüleşerek ciddiyetini koruduğu bir durumda kendisini serbest bırakmayı reddediyor.
Nijerya İslami hareketi bugün yayınlanan son bildirisinde Zakzaki ve eşinin sağlık durumunun ağır ve vahim olmasından esef duyduğunu belirterek federal hükümetin Zakzaki ve eşinin hapishane dışında tedavilerinin engellemesinin onların insan haklarının ihlali anlamında olduğunu; fakat Nijerya yönetiminin gerçek hedefinin onlara tutuklu halde iken suikast olabileceğini bildirdi.
Mevcut şartlar ve Nijerya yetkililerinin şeyh Zakzaki’nin tıbbi muayeneden mahrum bırakılması, Nijerya İslami hareket yetkililerinin, Zakzaki’nin hükümet tarafından yavaş yavaş yok etmeye çalışması ve bunun ise Zakzaki’nin fiziki olarak silme çalışmaları olduğu hakkında uyarıda bulunmalarına sebep oldu.
Nijerya İslami hareket  daha önce de liderleri şeyh Zakzaki’nin ağlık durumunun kötüleşmesi ile ilgili detaylar paylaşarak, bazı dış mihrakların şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılması ve Nijerya hükümetinin gizlice onu şehit etme komplosunu açığa çıkardı.
Nijerya İslami hareketi üst düzey üyesi Ebu Hamid, Nijerya hükümetinin Arabistan’ın baskısı ile şeyh Zakzaki’yi şehit etmek istediğini söyledi.
Bir süreden beri Arabistan ve bölgesel müttefikleri Afrika’ya daha çok nüfuz etmeye çalışıyorlar. Afrika ülkelerine Riyad’ın isteklerine karşı gizli ve açık yardımların gönderilmesi, Suudi rejimin siyasetlerindendir. Bu bağlamda Afrika’da en kalabalık Müslüman ülke olarak ilgi odağına bulunuyor.
Siyonist rejim ise Afrika’da varlık sergilemeye çalışması ve batılı ülkelerin sömürgeci siyasetlerini de görmezden gelmemek gerekir. Bu ülkelerin Nijerya’ya nüfuz etmeye çalışmaları ise onların Müslüman karşıtı siyasetlerinin herkes tarafından bilindiği bir ortamda gerçekleşiyor.
İslami hareket üst düzey üyesi şeyh Adem Suho ise bu bağlamda şöyle diyor: Nijerya hükümeti Suudi Arabistan, Amerika ve Siyonist rejimin siyasetleri etkisindedir ve hepsi Müslümanlara ve özellikle Nijeryalı şiilere yönelik komplo uyguluyorlar.
Gerçi Müslümanlar Zakzaki’nin serbest bırakılması ve tedavi görmesi için çok çalışıyorlar fakat ülkenin yargı yetkilileri onun kurtulmasından pek yana değiller. Bu yüzden Nijerya İslami hareketin çalışmaları başarılı olamamıştır ve haber çevreleri de şeyh Zakzaki’nin zehirlenerek sağlık durumunun giderek kötüleştiğini duyuruyorlar.
Görünüşe göre şeyh Zakzaki’nin fiziki olarak silinmesi ve serbest bırakılması konusunda  Nijerya hükümeti ve Müslümanları arasında zor bir keşmekeş yaşanıyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz