Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Şehit Şeyh Nemr’in Şehadetinin 2. Yılı
Şehit Şeyh Nemr’in Şehadetinin 2. Yılı

Âl-i Suud rejimi iki yıl önce Suudi Arabistan’ın büyük alimlerinden Şeyh Nemr Bakır en-Nemr idam etti. Şu günlerde Şeyh Nemr Bakır en-Nemr, şehadetinin ikinci yıldönümünde muhtelif ülkelerde düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

Bu bağlamda, Irak’ta Kerbela kentinde büyük din adamı ve mücahit insan şehit Şeyh Nerm için anma merasimi halkın katılımıyla düzenlendi.

Bahreyn halkı da Şeyh Nemr’in şehadetinin ikinci yıldönümü dolaysıyla sokaklara inerek, gösteri düzenlendiler.

Suudi Arabistan’ın büyük din adamlarından Şeyh Nemr 2 Ocak 2016 tarihine Suud rejimini eleştirdiği için idam edildi.

Şeyh Nemr’in Suudi rejim tarafından idam edilmesi muhtelif ülkelerde Müslüman kitleler tarafından düzenlenen gösterilerle kınandı.

Bu bağlamda Bu arada, Arabistan insan hakları aktivistlerinden Taha el-Hacı, Âl-i Suud Rejimi tarafından şehit edilen Şeyh Nemr Bakır en-Nemr’in şehadet yıldönümü münasebetiyle yayınladığı mesajda; “Arabistan Şiilerinin manevi liderinin şehadet yıldönümü, mazlumlara yardım etmek ve tutukluları önemsemek için bütün hür insanlara teşvik olmalıdır” dedi.

El-Hacı twitter sayfasında şunları yazdı: ‘Herkes, 33 kişi hakkındaki idam kararı kesinleşen mahkumlar olmak üzere, idama mahkûm edilenlerin özgürlüğü ve serbest bırakılması için çaba göstermeli ve bir şeyler yapmalıyız.”

Hindistan’da da Müslümanlar’ın katılımıyla Şeyh Nemr şehadetinin ikini yılında anıldı.

Şehit Şeyh Nemr için anma merasimi düzenlenen başka bir ülke de Pakistan oldu.

Öte yandan Suudi Arabistan’ın Berlin Büyükelçiliği önünde Şeyh Nemr’in şehadetinin ikinci yıldönümü dolaysıyla protesto eylemi düzenlendi.

Londra’da da Suudi Arabistan’ın Büyükelçiliği önünde Şeyh Nemr’in şehaddetinin ikinci yıldönümü dolaysıyla benzer bir eylem düzenlenmesi bekleniyor.

Böylece muhtelif ülkelerde Al-i Suud rejiminin ülkenin büyük din adamını idam etmesinin protesto edilmesi, rejimin rezaletini ortaya koydu.

Bu rejim şiddet içerikli eylemleri, her türlü muhalif sesi susturmaya çalışıyor, ancak bu tür girişimleri ters sonuçlar vermiştir. Esasında Âl-i Suud rejiminin yaptıkları ve barışçıl halk gösterilerini bastırması Ortaçağcı bir hareket sayılıyor.

Suudi rejimin gerek ülke içinde, gerek Bahreyn’de gerekse Yemen’deki cinayetleri ve insan hakları ihlalleri büyük tepki ve infiale yol açmıştır.

Suudi Arabistan’ın içinde, Âl-i Suud halk nezdinde yeteri kadar meşruluğa hiçbir zaman sahip olmamıştır. Vahhabilik ideolojisi ve öğretileri etkisi altında olduğu için Suudi rejim vatandaşlık haklarına hiç önem vermiyor ve dünyanın en büyük insan hakları ihlalcilerinden tanıyor.  Bu çerçevede mezhepçi girişimleri çerçevesinde Âl-i Suud, Şeyh Nemri Ocak 2012’da ülkenin doğusunda Şiiler’in yoğun olduğu Katif bölgesinde yeni protesto eylemleri başladığı bir sırada gözaltına alarak, tutukladı. Şeyh Nemr 15 ekim 2015’te Âl-i Suud mahkemesinde savaş çıkarmak ve ulusal güvenlik aleyhinde girişimde bulunmak temelsiz suçlamayla, kılıçla idam ve kamu gözü önünde haca çekilmek” cezasına çarptırıldı.

Ardından Ocak 2016’da kılıçla kafası vurularak idam edildi.

Şeyh Nemr’in idam edilmesi bölge ve dünyada çok büyük tepki ve itirazlara yol açtı.

Bu durum Âl-i Suud rejiminin Şeyh Nemr’i idam etmek suretiyle başka bir stratejik hata yaptığını ortaya koydu ve despot Âl-i Suud rejimi için ağır sonuçlar ve ciddi sorunlara yol açtı.

Suudi yetkililer, idamı muhalifleri susturmak için bir araç olarak görüp, dehşet ve korku ortamı oluşturmak suretiyle her türlü karşıt sesi susturmaya çalışıyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz