Abdullahiyan, yarın Türkiye’ye gelecek.

Abdullahiyan, yarın Türkiye’ye gelecek.

İran dünyaya duyurdu! ABD’yi endişelendiren adım

İran dünyaya duyurdu! ABD’yi endişelendiren adım

HAYAT PINARI BİLGİ YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

HAYAT PINARI BİLGİ YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

RAMAZAN: KUR’AN AYI
RAMAZAN: KUR’AN  AYI

İmam Muhammed Bakır (a.s): “Her şeyin bir baharı vardır, Kur’an’ın baharı da Ramazan ayıdır.” Ramazan ayı denildiğinde, her ne kadar ilk akla gelen şey oruç ibadeti, sahurlar, iftarlar olsa da esasen ramazan, her şeyden önce vahyin indirilmeye başlandığı aydır; dolayısıyla ramazan her şeyden önce Kuran ayıdır. Ramazan, En başta Allah ile sonra da Allah’ın âlemlere […]

İmam Muhammed Bakır (a.s):
“Her şeyin bir baharı vardır, Kur’an’ın baharı da Ramazan ayıdır.”
Ramazan ayı denildiğinde, her ne kadar ilk akla gelen şey oruç ibadeti, sahurlar, iftarlar olsa da esasen ramazan, her şeyden önce vahyin indirilmeye başlandığı aydır; dolayısıyla ramazan her şeyden önce Kuran ayıdır.
Ramazan, En başta Allah ile sonra da Allah’ın âlemlere rahmeti olan Kuran ile ilişkimizi gözden geçirme ayıdır. Vahiy ile insanlığımızı ve inancımızı güncelleme ayıdır. Hayat rehberimiz Kuran ile yüzleşme ve kendimizi Kuran’a arz etme ayıdır. Kuran’a dönüp, “Acaba ben ne oranda Allah’ın razı olacağı bir kulum” sorusunu sorma ve bu sorunun cevabını Kuran ayetlerinden bulma ayıdır.
Öyle ya, biz kendimizi en başta iyi bir insan, sonra da iyi bir Müslüman olarak görebiliriz. Oysa insanlığımız da Müslümanlığımız da Allah’ın vahyinden onay aldığı kadar değerlidir.
Allah’ın kitabı Kuran, ruhumuzun tıkanan damarlarını açan bir serum gibidir. Ruhumuzun şifasıdır. Bedenimiz için nefes almak ne ise, ruhumuz için Kuran odur.
Bu yüzden Kuran’ın indirilmeye başlandığı ay olan ramazan ayını, Kuran ile yakın bir ilişki içinde olmak, Kuran ile hayat bulmak ve Kuran ile yaşamak için de bir fırsat bilmek gerekir.
Esasen hiçbirimizin imanlı yaşamaya devam etme ve imanlı bir şekilde ölme garantimiz yoktur. Kuran’a baktığımızda peygamberlerin dahi kendi sonlarının ne olacağını bilmediklerini ifade ettiklerini, Hz. Yusuf örneğinde olduğu gibi, Müslüman olarak yaşayıp Müslüman olarak ölmeyi talep ettiklerini görmekteyiz. Peygamberlerin hayatlarındaki tüm güzel örnekler gibi, bu anlayışın da bizim için güzel bir örnek olması gerekir.
Dolayısıyla Allah’a olan teslimiyetimizi sürekli diri, kararlı ve sağlam tutmak durumundayız. Bunu en güzel şekilde yapabilmek için Allah’ın vahyini hayatımıza taşımalı, gönüllerimizi Kuran nuruyla aydınlatmalıyız.
Yüce Allah, Kuran’ı ramazan ayında göndermiş olması nedeniyle bu ayın oruç olarak tutulmasını istemiştir.
Ayet şöyledir: “Kuran, insanlara bir rehber, bu rehberliğin apaçık delili ve doğruyu yanlıştan ayırt edici bir ölçü olarak ramazan ayında indirilmiştir. Bundan dolayı, sizden kim bu aya ulaşırsa, onu baştan başa oruç tutsun. Ancak hasta veya seyahatte olan, başka günlerde aynı günler miktarınca oruç tutsun. Allah sizin için kolaylık diler, zorluk çekmenizi istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz ve O’na şükretmeniz içindir.“ (Bakara, 186).
  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz