Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

On Binler Halkalı’da Erbain Merasimi’ne Katıldı
On Binler Halkalı’da Erbain Merasimi’ne Katıldı

Hz. Peygamberimizin torunu Hz. İmam Hüseyin (as) ve 71 yareni, Kerbela çölünde şehit edilişlerinin 40. Gününde Halkalı Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde törenle anıldı.

Halkalı Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde Caferi Âlimler Birliği ve CAFERİ-DER tarafından düzenlenen Erbain Matem Merasimi  20 Ekim Pazar günü saat 20.00’da gerçekleşti. Akşam namazından sonra Zeynebiye Camii Kültür Merkezi’nin önünde toplanan on binlerce Ehl-i Beyt dostu  gerçekleştirdiği “Geleneksel Erbain Yürüyüşü” ardından salona giriş yaptı.

 

Erbain Matem Merasimi başlamadan önce Bedir’den Kerbela’ya,Kerbela’dan Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze kadar tüm şehitler için saygı duruşunda duruldu ve İstiklal Marşı okundu. Merasimin unuculuğunu camiamızın öğretmenlerinden Muhammet Çaça yaptı.

 

Merasim Zeynebiye Camii İmamı Şeyh Ehet Talan’ın Kuran tilaveti ile Başladı.

Kerbela Şehitleri için şiir, ağıt ve mersiyelerin de okunduğu programda katılımcılar sık sık “Lebbeyk Ya Hüseyin”, “Lebbeyk Ya Zeyneb” diye slogan attı.

 

Ehl-i Beyt Meddahı Azerbaycanlı ünlü Meddah Seyyid Peyman Boradigahi’nin okuduğu mersiyeleriyle salondakiler  gözyaşlarına boğuldu.

 

İmam Hüseyin’in (a.s) ve 71 yareninin 1380 yıl önce Aşura Günü Kerbela’da şehit edilişlerinin 40. Günü, Erbain, anısına düzenlenen programdaki tiyatro gösterisi gözyaşları içinde izlendi.

 

 

Caferi Alimler Birliği (CABİR) Başkanı Hasan Karabulut:

 

“Erbain”in, şehide veya ölene “40 tutma” olduğunu anlatarak, “124 bin peygamberle, bütün meleklerle, şühedayla, hayra teslim olanlarla ve bu salonu dolduran Allah’a ibadet eden mümin ve müminelerle beraber Zeyneb-i Kübra’yı temsil eden Zeyneplerle beraber buradayız. Dünyanın her köşesinde Hasan ve Hüseyin konuşulmaktadır.” diye konuştu.

Erbain’in en önemli mesajının inanç uğrunda, Allah yolunda sabit, dik duruş olduğunu vurgulayarak, Müslüman’ın sadece secdede eğileceğini işaret eden Karabulut, şunları kaydetti:

“Dünyada en çok adı ve konusu geçen, Adem’den hateme, hatemden kıyamete kadar bütün insanlığa ışık yakan, mazlum ve mahrumlara ümit olan, karanlıkları aydınlatan, insanlığa özgürlüğü taşıyan, 124 bin peygamberin önünde saygıya durduğu, meleklerin gece-gündüz onun huzuruna varmak için sıraya girdiği bir ilahi şahsiyeti anmaktan elbette onur ve gurur duymaktayız. Hazreti İmam Hüseyin’in yaratılış nizamının en üstün merhalesinde yer alan, kıyamete kadar bütün insanlığı hidayetini sağlayacak, ceddi peygamberimiz olmak üzere en önde gelen, Allah’a mümin olan bütün vücuduyla Hakka ihlası, imanı, teslimiyeti aşikar eden bir veliyullah ve büyük kurban idi. O üstün bir şehittir, şühedaya şehadet ve müminlere iman yolunu gösteren, hakkı arayanlara hak yolunu gösteren ve hakkın kıyamete kadar sönmeyen ışığıdır.”

Karabulut, hadisler ve ayetlerden de örnekler vererek, “Peygamberimiz buyurmuştur ki ‘Hüseyin bendendir, ben Hüseyin’denim. Benim sünnetim, benim yolum, benim getirdiğim şeriat Hüseyin’le devam edecektir.’ Bugün anlıyoruz bu sözün anlamını.” ifadelerini kullandı.

 

Cem Vakfı Alevi Din Hizmetleri Başkan Vekili Ethem Uğurlu

Ehl-i Beyt gemisinin değerli yolcuları ve şehitler serdarı imam Hüseyin’in (a.s) aşıkları sizlere Malatya’dan Cem Vakfı ailesi olarak İstanbul’dan Merkez Cem Vakfı ailesi olarak özellikle Prof. İzzettin Doğan ve dedeler adına buraya davet edildiğim için hepinizi ehli beytin aşkı ve sevdasıyla selamlıyorum. Hasan hocam çok güzel şeylere deyindi. Her bir sözleri fazlasıyla değerli anlaya bilene benim fazla da zamanınızı almamak için birkaç taleblerim var. Burada bir Erbain töreni var. Kerbala’da otuz milyon yürüyor. Peki, İslam coğrafyasının geri kalanı nerede İslam coğrafyasında bu kan dökmeler ve çatlaklık niye hani on Muahrrem’de şehittler serdarı İmam Hüseyni Küfeliklere sesleniyor benim kanımı dökmeyin dökerseniz birbirinizin kanını dökmeye devam edeceksiniz. Yoksa imam Hüseyin’in (a.s) sözlerinin devamı mı şuan yaşadıklarımız ve gördüklerimiz. Olmayaki İslam ailemi cenabı Allah’ın Kerbala olayından beraber İslam ümmetine rahmet yollarını kapattı ne yapmak lazım peki bu rahmet yolarını açmak için. İslam ailemin kitlesel bir tövbeye ihtiyacı vardır. Mezhep gözetmeksizin. CABİR ve CAFERİDER’e ve siz katılımcılara sevgilerimi saygılarımı sunuyorum. Bize İmam Hüseyin’in (a.s) yakmış olduğu meşalenin izinden gitmeyi nasip etsin. Saygılar sunuyorum.”dedi.

 

Ak Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım

“Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum Peygamber (s.a.v) efendimizin bizim için bıraktığı iki büyük emanetten biri olan Ehli Beyt’e nasıl sahip çıktığımızı Kerbela sehitlerini anladığımızı ifade ettiğimiz gün biz sadece o günleri anmak değil. Aynı zamanda anmak zorundayız. Ve bunun İslam toplumu için neyi ifade ettiğini anlamak sözle bırakmadan yaşmak gerektiğini söylüyoruz. Tarihimiz boyunca biz çok sevdik.

Bu coğrafyada Ehl-i Beyt’in adı geçtiği gün içim titredi. Benim de rahmetli amcam gibi Ali Asgarlar’ın adını kendi yavrularına verdi. İslam coğrafyalarında acılar kederler yaşanıyor. Bunun neden olduğunun farkına varmak gerekiyor, asıl sebebinin yeryüzünde hangi coğrafyadan kaynaklandığını anlamamız gerekiyor. Biz Küçükçekmece’de bu güzel yürekli kardeşlerimizle biz çok iyiyiz. Çok güzel bir ülkeyiz. Ben size hizmet etmekten, sizin kaymakamınız olmaktan çok gurur ve onur duyuyorum. Ehl-i Beyt’in yolunda hizmet etme fırsatını verdiği için mevlamızada şükür ediyorum.” dedi.

 

Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz Ehl-i Beyt dostlarına hitab etti

Törene gelenleri “yer ehli” olarak niteleyen Özgündüz, “Sizler burada yalnız değilsiniz. Allah’a and olsun ki gök ehli de sizlerle beraberdir. Sizinle aynı duyguları paylaşıyorlar. Bilin ki melaike sizinle beraberdir. Bilin ki sizin kaç katınız melaike, sizi burada selamlıyor.” diye konuştu.

Özgündüz, Hazreti Hüseyin’in anıldığı meclisi ziyarete gelen melekler olduğunu yineleyerek, şunları kaydetti:

“Sesini sizin sesinize katan melekler var. Bunlar benim duygularımın ifadesi değildir. Hadisle ve masumun ifade ettiği hadislerin yansımasıdır. Sizin meclisiniz çok değerlidir. Siz buraya yürürken, melekler kanatlarını sizin ayaklarınıza sermiştir. Allah’tan dileğim, kendi yolunda şehadeti nasip etmesidir. Kerbela şehitlerinin de kervanına her karışı şehit kanıyla sulanan bu yurttan katılayım. Olmadı, onun yolunda şehit olan Hüseyin’in yoluna şehit olayım. Allah onun uğruna şehadet nasip etsin. O da olmazsa sizlerin birliği, dirliği ve bekası uğruna, Allah bana şehadet nasip etsin. Sizin ayaklarınıza kurban olayım. Sizin sesiniz, inan ki dünyadaki en etkili seslerdendir.”

 

On binler Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ile birlikte sine 

vurdular.

 

 

Ayetullah Mustafa Binabi – Binab Cuma İmamı 

“Tüm Müslümanların birlik ve beraberliğik içinde yaşamalarını dile getiren Mustafa Bunabi, şunları söyledi; “Bizler İran’da yaşayan Müslümanlar olarak sizleri her zaman izleme fırsatı buluyoruz ve takip ediyoruz. Seyrettikçe gurur duyuyoruz. Bu güzel programları düzenleyen başta Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz’e ve Caferi Alimler Birliği’ne CABİR ve salonu dolduran siz Ehl-i Beyt dostlarına teşekkürlerimi bir borç bilirim. Artık Erbain bu yıl bizden veda ediyor. Sefer ayının başına geldik her zaman dediğimiz bir söz var. “Her gün Aşura, Her yer Kerbela” bu söz bir tarih bakımından bir günü faciayı gösterse bile hareket ve misyon bakımından daha geniştir.

 

İmam Hüseyin (a.s) İslam dinin yaşaması için kendini, ailesini her şeyini feda etti. Düşmanlarımız peygamberimiz’in (s.a.v) getirdiği dine fitne sokmaya devam ediyorlar. Aşura bir cihat olarak görüyoruz. Ve hala da devam ediyor. Bu cihat nefsimize ve şeytana karşıdır. Biz Yezid’e lanet okuyorsak biz dahili şeytan ile beraber olalım. Her gün hayatımızın her saniyesinde göstermektedir hak ile batıl arasında hangi taraftayız. Biz her zaman unutmamalıyız ki, hakkın tarafında olmak gerekiyor. Hüseynici olmak sadece isim olarak değil, Hüseyinci olarak yaşamaktır. Ama biz görüyoruz ki, bundan sonra da biz demeye devam edeceğiz. Eğer İmam Hüseyin’in meclisinden bir yas dersi alır isek o zaman biz o günleri yaşamış olur kötülükten iyiliğe çıkaran bir yoldur.” dedi.

 

Program, Zeynebiye Tiyatro Ekibi tarafından sunulan ve salondaki ehl-i Beyt dostarının göz yaşlarıyla izlediği Tiyatro gösterisi ile son buldu.

   

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz