Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

Netanyahu; Yeter Yahu!
Netanyahu; Yeter Yahu!

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana mültecilere UNHCR’nin baktığını belirten Netanyahu, “Çoğu yerleşik hayata geçmiş Filistinli mültecilerin ise özel bir mülteci komiserlikleri var.” görüşüne yer verdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) feshedilmesi gerektiğini öne sürdü.

Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada Netanyahu, “ABD’nin  Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley’e geçen hafta yaptığımı  görüşme sırasında, BM’nin UNRWA’nın faaliyetlerini sürdürme konusunu yeniden  gözden geçirmenin vakti geldi dedim.” ifadelerini kullandı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana mültecilere UNHCR’nin baktığını  belirten Netanyahu, “Çoğu yerleşik hayata geçmiş Filistinli mültecilerin ise özel  bir mülteci komiserlikleri var.” görüşüne yer verdi.

Netanyahu, UNRWA’nın İsrail’e karşı kışkırtıcılık yaptığını ve bu  kuruluşun feshedilmesi gerektiğini iddia etti.

“Adil ve kapsamlı bir çözüm bulunana kadar varlığı korunmalıdır”

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Mülteci İşleri Dairesince  yapılan yazılı açıklama ile Netanyahu’nun açıklamalarına tepki gösterildi.

UNRWA’nın, İsrail işgal hükümetinin 1948’den beri Filistin halkına  karşı işlediği suçların ve Nekbe’nin canlı şahidi olduğu belirtilen açıklamada,  “Netanyahu, geri dönüş hakkını hedef alıyor.” vurgusu yapıldı.

UNRWA’nın, 68 yıldır Filistin halkına hizmet ettiği ve varlığının  korunması gerektiği kaydedilen açıklamada, “UNRWA, Filistin sorununa adil ve  kapsamlı bir çözüm bulunana kadar varlığı korunmalıdır. İsrail işgali son bulana,  1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen bir Filistin  Devleti kurulana ve 194 sayılı BM kanunlarına göre zorla göç ettirilmiş Filistinliler vatanlarına dönene kadar UNRWA devam etmelidir.” ifadelerine yer  verildi.

BM’nin 302 sayılı kararı gereği 1949’da kurulan UNRWA, Filistin, Ürdün, Lübnan ve Suriye’de yaşayan 5,3 milyon Filistinli mülteciye birçok alanda  hizmet sunuyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz