Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

Netanyahu: AB Çıldırmış
Netanyahu: AB Çıldırmış

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de katıldığı zirvede yanlışlıkla açık kalan mikrofonun aziziliğine uğradı. 

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Budapeşte’de bölge ülkeleri liderleriyle yaptığı zirvede açık kalan mikrofonun azizliğine uğradı. Netanyahu, bölge ülkeleri liderlerine İsrail’e yönelik ‘çılgınca’ tutumundan dolayı AB’yi şikayet ederken, Suriye’de Hizbullah’a ait konvoyları ‘defalarca’ vurduklarını da kabul etti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de katıldığı zirvede yanlışlıkla açık kalan mikrofonun aziziliğine uğradı.

Macaristan, Slovakya, Polonya ve Çekya başbakanlarına AB’nin daha yakın ilişkiler için Filistin-İsrail sorunun çözümünü şart koşmasındaki ısrarının ‘çılgınca’ olduğunu söyleyen Netanyahu, İsrail’in AB’nin mevcudiyeti ve bolluğu için elzem olduğunu savundu.

Netanyahu’nun ekibi bir süre sonra durumu fark edip birkaç dakika içinde yayını kapatsa da gazetecilerin İsrail Başbakanı’nın sözlerini duymasını engelleyemedi.

‘AB, İSRAİL’E SİYASİ ŞART ÖNE SÜREN TEK ÜLKELER BİRLİĞİ’

Görüşmede AB’nin Ortaklık Anlaşması için öncelikle İsrail-Filistin sorununun çözülmesindeki ısrarını eleştiren Netanyahu “AB dünyada İsrail’le ilişkiler için siyasi şart öne süren tek ülke birliği. İsrail her alanda teknoloji üretiyor. Başka kimse şart öne sürmüyor. Bu çılgınlık. Gerçekten çılgınlık'” dedi.

‘ÇİN SİYASİ KONULARI UMURSAMIYOR’

Sözlerini “Bu benim çıkarıma değil. AB’nin çıkarlarından bahsediyorum. Çin’le özel ilişkilerimiz var. Onlar umursamıyor. Siyasi konuları umursamıyor” diye konuştu.

‘SUYU RAMALLAH’TAN MI ALACAĞIM’

Sözlerini “Hindistan Başbakanı Narendra Modi halkı için suya ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunu nereden alacağım? Ramallah’dan mı? Hayır” şeklinde sürdüren Netanyahu, İsrail ineklerinin dünyadaki tüm ineklerden daha fazla süt ürettiğinden bahsetti.

‘AB, İSRAİL’İN GÜVENLİĞİNE ZARAR VEREREK KENDİSİNİNKİNE DE ZARAR VERİYOR’

Orta Avrupa liderlerinden bu konuda yardım talep ederek ” Bize ve Avrupa’ya AB Ortaklık Anlaşması’nı hızlandırmak içim yardım edin” diyen Netanyahu, “Burada mantık yok. AB, İsrail’in güvenliğine zarar vererek kendisininkine de zarar veriyor. AB çılgınca şart öne sürmeye çalışarak İsrail inovasyonu ile ilişkilerinin altını oyuyor ve böylece kendi gelişiminin de altını oyuyor” ifadelerini kullandı.

‘AB, YAŞAYIP ZENGİNLEŞECEĞİNE Mİ YOKSA ACİZLEŞİP ORTADAN YOK OLACAĞINA MI KARAR VERMELİ’

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın araya girerek ” Sayın Netanyahu AB aslında daha da özgün. AB sadece dışarıda olan ülkelere değil, çoktan kendi içinde yer alan ülkelere de şartlar koşuyor” demesi üzerine Netanyahu “Bence AB yaşayıp zenginleşmek mi yoksa aciz hale düşüp ortadan kaybolmak mı istediğine karar vermeli. Siyaseten doğrucu olmayabilirim. Biliyorum bazılarınız şoke oldu. Bu bir şaka. Ama gerçek, gerçektir. Hem Avrupa’nın güvenliği hem de ekonomik geleceği açısından. Bu konuların ikisi de İsrail’e yönelik farklı bir siyaseti şart koşuyor” yanıtını verdi.

BREZİLYA’DA LİKUD PARTİ MERKEZİNDEKİNDEN DAHA FAZLA COŞKUYLA KARŞILANIRIM’

“Biz Avrupa kültürünün bir parçasıyız” diyen Netanyahu “Avrupa İsrail’de sona eriyor. İsrail’in doğusundan itibaren artık Avrupa yok. Dünyada İsrail’i destekleyen Hristiyanlardan daha büyük dostlarımız yok. Sadece Evanjelistler de değil. Brezilya’da Likud parti merkezindekinden daha fazla coşkuyla karşılanırım” sözlerini sarfetti.

‘PUTİN’E HİZBULLAH’A SİLAH TRANSFERİNE ZARAR VERECEĞİMİZİ SÖYLEDİM’

Netanyahu 4 ülkenin başbakanı ile yaptığı görüşmede İsrail’in Suriye’de Hizbullah’a ait konvoyları vurduğunu da itiraf etti.

İsrail Başbakanı “Sadece Mısır’daki değil Golan Tepeleri’ndeki sınırı da kapattık. Orada duvar inşa ettik çünkü IŞİD’le sorun var ve İran orada bir terör cephesi açmaya çalışıyor. Putin’e (Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin) dedim ki ‘Hizbullah’a silah transferini gördüğümüzde onlara zarar vereceğiz’. Ve bunu defalarca yaptık” dedi.

Lübnan merkezli Hizbullah, Suriye’de hükümet güçlerine destek veriyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz