Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

Myanmar Soykırım Suçu İşledi
Myanmar Soykırım Suçu İşledi

Bölge halkı Myanmar ordusunun Müslümanlara yönelik soykırım içerisinde olduğunu belirterek 600 bin nüfusa sahip köyün yarısının bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Uluslararası medya kuruluşları Myanmar’ın kuzeyinde bulunan Rohingya bölgesinde, ordunun Müslümanlara yönelik yeni baskı ve eziyetlerini açığa çıkardı.

Rohingyalı genç bir anne gazetecilere yaptığı açıklamada; oğlunun Myanmar emniyet güçleri tarafından tutuklandığını belirterek, “benim oğlum terörist değil” açıklamasını yaptı.

Aynı zamanda birçok Rohingyalı Müslüman kadın, eşlerinin ordu tarafından haksız yere tutuklandıklarını bildirdi.

Myanmar ordusunun Rohingya Müslümanlarına yönelik saldırıları geçtiğimiz aralık ayında başlamış ve Myanmar hükumeti uluslararası ve yerli birçok haber ajansını ülkeden çıkartarak Müslüman köylerindeki ağır durumun haberleşmesine izin vermemektedir.

Bazı haber kaynakları, Myanmar’da yaşanan zulümden kaçarak Bangladeş’e gelen mülteciler ve telefon aracılığı ile bölgede bulunan Müslümanlar ile yaptıkları görüşmelerde ordunun Rohigyalı Müslümanlara yönelik baskı ve soykırımlarını gözler önüne sermekte.

Bölge halkı verdikleri bilgilerde Myanmar ordusunun Rohingyalı genç ve yaşlı Müslümanları hiçbir gerekçe göstermeden tutukladıklarını belirterek sadece bir keskin nişancı tarafından bölgede 10 Müslüman gencin öldürüldü ifade edildi. Bölge halkı Myanmar ordusunun Müslümanlara yönelik soykırım içerisinde olduğunu belirterek 600 bin nüfusa sahip köyün yarısının bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Myanmar hükumeti ülkede bulunan 1 milyon Müslümanın Bangladeş’ten kaçak olarak ülkeye geldiğini ifade ederek Rohingyalı Müslümanlara vatandaşlık hakkı tanımamaktadır.

Myanmar ordusu tarafından başlatılan soykırım sonucunda 75 binin üzerinde Rohingyalı Müslümanın Bangladeş’e geldiği ifade edilirken BM İnsan Hakları Örgütü, Myanmar’da yüzlerce Müslümanın ordu tarafından katledilme ihtimali olduğunu duyurmuştu.

BM, yüzlerce mülteci Rohingyalı Müslüman ile yaptığı görüşmeler sonucunda Myanmar ordusunun Müslümanlara yönelik cinayet, tecavüz ve katliamlarını kayıt altına aldı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz