Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

MGK’dan Abd’ye Uyarı
MGK’dan Abd’ye Uyarı

Yüksek Askeri Şura öncesi yapılan son Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve 6 saat süren toplantıdan çok önemli kararlar çıktı.

6 saat süren kritik MGK sonrası yapılan açıklamada “Bazı müttefik ülkelerin YPG’ye verdiği silahlar PKK’da ele geçiriliyor” denilerek ABD uyarıldı. Ayrıca referandum kararı nedeniyle de Kuzey Irak yönetimi eleştirildi.

Yüksek Askeri Şura öncesi yapılan son Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve 6 saat süren toplantıdan çok önemli kararlar çıktı.

Alınan kararlar şöyle:

1. 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinin birinci yıl dönümünde, yurt içinde ve dışında milyonlarca vatandaşımızın katılımıyla coşku içinde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında Kurul’a bilgi arz edilmiştir. ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ vesilesiyle 15 Temmuz şehitleri rahmetle, tüm gazilerimiz şükran ve minnetle anılmıştır. Ülkemizin ve devletimizin bekası için bugüne kadar şehitlik mertebesine ulaşan kahraman askerlerimizin, güvenlik görevlilerimizin ve vatandaşlarımızın asla unutulmayacağı belirtilmiş, hatıraları hürmet ve rahmetle yadedilmiştir.

2. FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve IŞİD terör örgütleri başta olmak üzere ülkemizin milli güvenliğine yönelik her türlü tehdide karşı hukuk çerçevesinde alınan tedbirler ile terörün sonlandırılması için yurt içinde ve yurt dışında kararlılıkla sürdürülen mücadele, kapsamlı şekilde görüşülmüştür. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetler esnasında ele geçirilen, yasa dışı üretimi ve ticareti insanlık suçu olarak kabul edilen çeşitli uyuşturucu maddeler, bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir. Eli kanlı terör örgütü ve uzantılarının, siyasi parti temsilcileri başta olmak üzere sivillere ve masum insanlara yönelik suikastları da, örgütün tek amacının kendisinden olmayan herkesi yok etmek olduğunu açıkça gözler önüne sermiştir.

3. Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın  PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması;  Türkiye’nin bunların farklı isimler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir. Terör örgütlerine karşı sergilenen çifte standart terk edilmeden, bölgenin huzur ve güvene kavuşmasının mümkün olamayacağının altı çizilmiş; uluslararası topluma, terörle mücadelede ortak bir anlayış birliğine varılması için verilen taahhütlere uyulması konusundaki çağrımız tekrarlanmıştır.

4. Güney sınırlarımıza yönelik  Suriye ve  Irak’tan kaynaklanan bir tehdidin tespiti ile taciz ve saldırı vuku bulması halinde uluslararası hukuk çerçevesinde gereğinin yapılmaya devam edileceği,  Türkiye’nin sınırları boyunca bir terör devleti kurulmasına asla izin vermeyeceği; PKK/PYD-YPG terör örgütlerinin, diğer bir terör örgütü IŞİD ile mücadelesi ileri sürülerek meşrulaştırılamayacağı bir kez daha vurgulanmıştır.

5.  Irak Kuzeyi Bölgesel Yönetimi’nin aldığı referandum kararının hukuken ve fiilen uygulanamayacağı, bu teşebbüsün vahim bir hata olduğu ve istenmeyen sonuçlar doğuracağı belirtilmiştir.  Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesinin bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refah tesis edilebilmesine bağlı olduğu değerlendirilmiştir.  Musul’un IŞİD’ten kurtarılması memnuniyetle karşılanmış, şehrin yeniden imarı için  Türkiye’nin uluslararası toplumla birlikte her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca,  Irak’taki Türkmen varlığının ve haklarının korunmasının yakından takip edilmekte olduğu belirtilmiştir.

6.  İsviçre’deki  Kıbrıs Konferansı ve sonuçları değerlendirilmiş; ayrıca  Doğu Akdeniz’d, doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarımız çerçevesinde  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile  Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin korunması konusundaki kararlılığımız vurgulanmıştır.

7. FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, IŞİD başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere, olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz