Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

Mazlum ve Yalnız Yemen
Mazlum ve Yalnız Yemen

OXFAM: Yemen’ Saldıranlara Silah Göndermeyin, Yemen Halkına Yardımda Bulunun Uluslararası OXFAM grubu Pazartesi günü, ülkelerden Suudiler için silah temin etme yerine, gıda sorunlarına maruz kalan fakir Yemen halkına yardımcı olmalarını istedi. Tesnim Haber Ajansı – Bu uluslararası kurum Yemen’e yardım konusu ile Bugün, Salı günü Cenevre’de BM tarafından düzenlenecek olan konferans öncesi yayınladığı bir bildiride […]

OXFAM: Yemen’ Saldıranlara Silah Göndermeyin, Yemen Halkına Yardımda Bulunun

Uluslararası OXFAM grubu Pazartesi günü, ülkelerden Suudiler için silah temin etme yerine, gıda sorunlarına maruz kalan fakir Yemen halkına yardımcı olmalarını istedi.

Tesnim Haber Ajansı – Bu uluslararası kurum Yemen’e yardım konusu ile Bugün, Salı günü Cenevre’de BM tarafından düzenlenecek olan konferans öncesi yayınladığı bir bildiride  bazı konulara dikkat çekti:

‘’Yemen’in bir çok bölgesi kıtlık ile karşı karşıya ve bu aşırı seviyedeki açlığın nedeni, Siyasettir!’’

OXFAM batı ülkelerinin söz konusu konfernsa katılmalarına rağmen, Milyonlarca Dolar silah ve askeri teçhizatı  Suudi tarafına verdiklerini hatırlattı.

OXFAM’ın bildirisinin devamında ise şöyle yazılıyor:

‘’Uluslararası toplumlar  açıkça Suudi Arabistan’ın  Yemen’in insan yardımları için asıl geçiti olan Hadide limanına gerçekleştirdiği saldırılarının tamamı ile kabul edilemez olduğunu belirtmediği sürece, Yemen’deki gıda sorunları daha da kötü olacaktır.’’

Aynı zamanda sınırsız doktorların Yemen koordinatörü Alexander Ventora yaptığı bir açıklamada Yemen’de tıp ve hijyen durumlarını ele aldı:

‘’Yemen’de hijyen sistemi çökmek üzere ve ülkenin tıp bölümleri ateş altında.’’

sınırsız doktarların Yemen koordinatörü, Yemen’deki doktorların ve hemşirelerin 6 aydır maaş almadıklarını hatırlattı.

Ventora açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘’Yemen savaşında siviller, savaşa dahil olan tüm taraflardan kasıtlı bir şekilde hedef alınıyor ve bu konu ülkede ciddi gıda sorununa yol açmıştır. Herkesten daha çok çocuklar, tedavisi mümkün olan hastalıklar nedeni ile ölüm tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kadınlar için doğum yapma koşulları mevcut değil ve özellik ile böbrek hastaları aşırı derece de diyalize ihtiyaç duyuyorlar. Bu sessiz ölümleri önlememiz gerekiyor.’’

Aynı zaman da BM dünya gıda programı Yemen’de savaştan dolayı oluşan zor durumlarda yaşayan Milyonlarca Yemenlinin canını kurtarmak için ciddi yardımların gerçekleşmesini istedi. Bu kurum Yemen’deki tüm savaş taraflarının insani yardımlarının serbest bir şekilde krizde olan bölgelere ulaşmasına izin vermelerini istedi.

Aynı zamanda Yemenli askerler Suudi Arabistan’ın hava saldırılarına tepki olarak,  4 Suudi askerini Arabistan’ın Güney batısında yer alan Ceyzan bölgesinde yaraladılar.

Öte yandan ABD’nin İHA’larının Yemen’in Şebve eyaletinde gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda en az 7 sivil canını kaybetti.

Washington’un iddiasına göre, İHA’lar militanları hedef almıştı ancak yerel yetkililerin söylediğine göre, söz konusu saldırıların asıl kurbanları sivillerdir

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz