Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Kuran Tilaveti ve Allah’a Sığınmak
Kuran Tilaveti ve Allah’a Sığınmak

Kur’an’ı Kerim okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ dersek şeytan bizim dikkatimizi dağıtamaz.

Ayetullah Gerehi haftalık tefsir sohbetlerinde şunları söyledi: Kur’an’ı Kerim’i okurken şeytanın şerrinden Allah’a sığınmak, Kur’an surelerinin ayetlerinden değildir fakat bu emri Allah Teâlâ Nahl suresinde vermiştir.

Tahran İmam Mehdi (a.f) İlim Havzası müdürü Ayetullah Gerehi, Tahran İmam Hasan Müçteba (a.s) Mescidinde düzenlenen haftalık tefsir derslerinde, neden Kur’an okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ dememiz gerektiğine değinerek, önemli açıklamalarda bulundu.

Genellikle Kur’an’ı Kerim okuyanlar ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim ile başlamaktadır. Fakat asıl soru şurada, acaba bu okuduğumuz ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ cümlesi Kur’an’ın bir parçası mıdır değil midir? Eğer ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ Kur’an’ın bir parçasıysa, neden Bismillahirrahmanirrahim gibi Beraat suresi hariç, tüm surelerin başında gelmemiştir.

Kur’an’ı Kerim’i okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ ile başlamalıyız, bu konuda 3 farklı soru gündeme gelecektir, o üç soruda şunlardan ibarettir: Neden kıraatimize ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ ile başlamaktayız? İkincisi ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’in manası nedir? Ve üçüncüsü ise ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’in hikmet ve felsefesi nedir?

Ayetullah Gerehi, Kur’an’ı Kerim’i okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ ile başlamamızın asıl nedenini; Yüce Allah’ın Kur’an’ı Kerim deki buyruğuna bağladı. Neden Kur’an’ı Kerim okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ demeliyiz sorusunun cevabı, Allah’ın emri olduğundan dolayı olmasıdır. Zira bu emir, zahiri bir emir değildir aksine Yüce Allah Nahl suresinde şöyle buyurmuştur:

 فَإِذا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنَ الشَّیْطانِ الرَّجیم

Kur’ân okuyacağın vakit Allah’a sığın taşlanmış Şeytan’dan. (Nahl / 98)

Ayetullah Gerehi konuşmasında bu ayet-i kerimenin açıklamasında şu noktalara değindi: Yüce Allah, Kur’an’ı Kerim’de Allah Resulüne (s.a.a) şöyle buyuruyor: Kur’an okumak istediğinde ve okumaya başlamadan önce taşlanmış şeytanın şerrinden Rabbine sığın.

Ayetullah Gerehi, şeytanın taşlanması hakkında şunları söyledi: Racim, yani; fırlatılmak ve kovulmak manasına gelmektedir. Yani; herhangi bir kimseyi bulunduğu yüce makamdan aşağıya doğru atmak veya o kimseye vurarak oradan düşmesini sağlamak. Zaten şeytan ilk başlarda şeytan değildi ‘‘İblis’’ idi. Fakat sahip olduğu makamdan düşünce, İblis oluverdi.

Öyleyse Kur’an’ı Kerim okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ söylemek Kur’an surelerine ait bir ayet değildir ancak Kur’an’ı Kerim okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ ile başlamak, Kur’an’da Nahl suresinde zikredilmiştir.

Diğer taraftan konuya yaklaşacak olursak, Kur’an okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ demek, Kur’an’ın emridir, Kur’an’ın asıl müfessir ve tefsircileri olan Masum İmamların (a.s) buyruklarıdır. Zira Biharu’l-Envar kitabının 10 cildinde, Masumlardan (a.s) şu şekilde bir rivayet nakledilmiştir: Kur’an’ı okumak, anlamak ve büyüklüğünü derk etmek için ne kadar çok şeytandan âmânda olmanız gerektiğini bir bilseydiniz, Kur’an okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ demeyi kendiniz için farz bilirdiniz.

Ayetullah Gerehi, sözlerine şöyle devam etti: Allame Emini şu şekilde buyuruyor: Ayetullah Mirza Naini gibi Şia âleminin büyük alimlerinin şöyle söylediklerine şahit oldum: Kur’an okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ derseniz, hiçbir şeyden korkmanıza gerek kalmaz. Hiçbir şeyden korkmamak yani; Kur’an, insanların hidayeti için gelmiştir ve insan Kur’an okumayı istediğinde şeytan vesvese vererek mani olmaya çalışacaktır.

Ayetullah Gerehi, bu konuda Allame Tababai’nin görüşünü ise şu şekilde açıklıyor: Bu konuda Allame Tabatabai şöyle buyuruyor; Yüce Allah, Kur’an’da Allah’a sığınmamızı emretmiştir zira Kur’an hidayettir ve eğer insan hidayet olacak olursa, şeytan insanın hidayetinin önünü almaya çalışacaktır ama başaramayacaktır.

İşte sırf bundan dolayı, şeytanın Kuran’ı Kerim okumaya başladığımızda yanımızda olmasını ve düşüncelerimizin başka yerlere yönelmesini istemiyorsak, mutlaka ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ ile başlamalıyız. İnsanlar Kur’an okuyorlar fakat genelde okuduklarına amel etmiyorlar.

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: Her gün Kur’an’ı Kerim’den en az 50 ayet okuyunuz, her kim her gün Kur’an’ı Kerim’den 50 ayet okumazsa, bizden değildir. İmam Sadık’ın (a.s) bu hadis-i şerifini gören bir şahıs, İmam Rıza’dan (a.s) şu şekilde bir soru sordu; neden İmam Sadık (a.s) her gün 50 ayet okuyun demiştir, neden her gün bir cüz Kur’an okuyun dememiştir? İmam Rıza (a.s) soru soran şahsın sorusuna şu şekilde cevap verdi: Okuduğu Kur’an ayetleri üzerinde düşünsün diye, ne okuduğunu anlasın diye. Yani Kur’an’ı sadece okumakla yetinmeyiniz, aksine okuduğunuz Kur’an ayetleri üzerinde düşünceye dalıveriniz.

İmam Mehdi (a.f) İlim Havzası Müdürü sözlerine şunları da ekledi: Kur’an’ı Kerim okumaya başlamadan önce ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ dersek şeytan bizim dikkatimizi dağıtamaz. Zira Kur’an hidayettir, biz Kur’an okumaya başladığımızda şeytan bizim dikkatimizi dağıtmak, Kur’an’ı doğru düzgün anlamamızı ve Kur’an ayetleri üzerinde düşünmemizi engellemek için bize vesvese vermektedir.

Ayetullah Gerehi, konuşmasının sonunda söylenen her sözün bir eseri olduğunu ekledi ve şu hatırlatmalarda bulundu: İçinde bulunduğumuz âlem etki ve etkili bir âlemdir, her sözünde mutlaka bir eser bir etkisi vardır. Hani birisi komik bir fıkra anlattığında kimse sizi gıdıklamadan kahkahayla gülmeye başlıyorsunuz veya sevindirici bir haber aldığınızda elinizde olmadan seviniyorsunuz. Sizin gülmenizin ve sevinmenizin en büyük nedeni; söylenen sözlerin sizin üzerinizde etmiş olduğu etki ve eserdir. Öyleyse ‘‘Euzu Billahi Mineşşeytanirracim’’ söylemeyi sadece dilde dolaşması gereken ve hiçbir eseri ve etkisi olmayan bir cümle olarak algılamayalım.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz