Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Özgündüz Iğdır’ın Aralık ilçesindeki açılışlara katıldı

Özgündüz Iğdır’ın Aralık ilçesindeki açılışlara katıldı

Vefat Eden Alimlerimiz Mezarları Başında Anıldı

Vefat Eden Alimlerimiz Mezarları Başında Anıldı

Küfür Cephesi Tek Yumruk
Küfür Cephesi Tek Yumruk

Ortadoğu’da gerilim yaratan ABD’nin Kudüs kararı sonrasında bugün İsrail Başbakanı Netanyahu Davos’ta konuştu. Netanyahu, “Herhangi bir barış anlaşması durumunda Kudüs, İsrail’in başkenti olacaktır” dedi.

İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilen 48. Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) ABD Başkanı Donald Trump’ın büyük tepki çeken kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Filistin’in kendisini yönetmesinde sorun yok ama elindeki gücü İsrail’i tehdit etmek için kullanması gerek” dedi.

Bütün barış senaryolarında İsrail’in başkentinin Kudüs olarak tanınacağını ileri süren Netanyahu, “ABD’den başka bir ülke barış anlaşmasında arabulucu olamaz” dedi.

TRUMP: İRAN NÜKLEER ANLAŞMASI FELAKET

Öte yandan Netanyahu, Trump ile Davos’ta ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın tarihi bir karar olduğu ve İran ile 5+1 ülkelerinin yaptığı nükleer anlaşmanın ‘felaket bir anlaşma’ olduğu yinelendi.

‘ABD-İSRAİL İLİŞKİLERİ HİÇBİR ZAMAN BU KADAR GÜÇLÜ OLMADI’

ABD ve İsrail ilişkileri hiçbir zaman bu kadar güçlü olmadığını vurgulayan Trump şu açıklamaları yaptı: Dürüstçe şunu da söyleyebilirim, Başbakan Benyamin Netanyahu ile kişisel olarak da yakın dostuz. İsrail’le aralarında ticaretin de olduğu birçok konuda devam eden müzakerelerimiz var.”

‘GELECEK SENE KUDÜS’TE ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ AÇILACAK’

İsrail ile devam eden müzakerelerde ele alınan konular arasında en büyük başlığın ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınması olduğunu ifade eden Trump şöyle konuştu: “Bunlar arasında en büyük hamle –ki çok tarihi ve önemli bir hamleydi–, bildiğiniz gibi ABD elçiliğimizi Kudüs’e taşıyacağımız idi. Bu çok gecikmiş, yıllarca gecikmiş bir hamleydi. Bu yüzden de elçiliğin küçük bir versiyonunu gelecek sene Kudüs’te açıyor olacağız. Bu çok büyük bir onur.”

‘FİLİSTİN’İN BOYKOTU SAYGISIZLIK’

ABD tarafından mali yardım sağlanması için Filistin’in İsrail’le barış görüşmelerine tekrar başlaması gerektiğini belirten Trump, Filistin yönetiminin geçen günlerde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ziyaretini boykot etme kararlarını ‘saygısızlık’ olarak nitelendirdi. Trump, “Bir hafta önce bizim büyük başkan yardımcımızın ziyaretine izin vermeyerek bize saygısızlık yaptılar. Biz onlara yüzlerce milyon dolar yardım ve destek sağlıyoruz. Bu para masada ve oturup barış müzakeresi yapılmadığı sürece onlara gitmeyecek” ifadelerini kullandı.

Netanyahu ise Trump’a kararı için özellikle teşekkür ederek şu açıklamaları yaptı:

Sayın Başkan, bu Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve ABD elçiliğini tanıma kararınızın ardından ilk görüşmeniz, o yüzden önemli bir şey söylemek istiyorum. Bu kararınız her zaman hatırlanacak ve halkımızın kalbinde – gelecek nesillerde dahi yer edecektir.

NETANYAHU:KUDÜS KARARIYLA TARİH YAZILDI

İnsanlar bunun barış sürecini geri götürdüğünü söylüyor ama ben bunun barış görüşmeleri adına bir ilerleme olduğunu söylüyorum. Çünkü bu karar tarihi, mevcut gerçekleri yansıtıyor, gerçeklere dayanıyor. Tarihi tanıyarak tarih yazdınız. Ve bunu hiç unutmayacağız.

‘İRAN ANLAŞMASI KONUSUNDA SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ’

Sizi ayrıca İran nükleer anlaşması konusunda da sonuna kadar destekliyoruz. Bunun felaket bir anlaşma olduğunu söylemiştiniz. Eğer bu anlaşmadaki eksikler ve hatalar düzeltilmezse anlaşmadan çekileceğinizi söylemiştiniz. Bilmenizi istiyorum, eğer böyle bir karar verirseniz, sizi sonuna kadar destekleyeceğiz.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz