Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Katar’a 13 Maddelik Talep Listesi Verildi
Katar’a 13 Maddelik Talep Listesi Verildi

Körfez’de 5 Haziran’dan bu yana devam eden Katar krizinde talepler belli oldu. Katar’ı boykot eden dört Arap ülkesi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn Doha’ya 13 maddelik talep listesini iletti. Talepler arasında Katar’daki Türk askeri üssünün kapatılması da bulunuyor.

Kuveyt’in arabulucuğuyla Katar’a iletilen listedeki talepler arasında Türkiye’nin Katar’daki askeri üssü’nün kapatılması da var. Dört Arap ülkesi taleplerin karşılanması için Katar’a 10 gün süre tanıdı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar’a 13 maddelik bir talep listesi gönderdi. Teröre destek vermekle suçlanan Katar’a yönelik 5 Haziran’da başlatılan ekonomik ablukanın sona ermesi için bu taleplerin yerine getirilmesi isteniyor. Talepler, Doha’ya Kuveyt tarafından iletildi. Dört ülke talepleri yerine getirmesi için katar’a 10 gün süre tanıdı.

13 maddeden biri Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünün kapatılması. Ankara yaklaşık üç haftadır süren krizde Katar’a gıda yardımında bulundu. Katar’daki askeri üsse takviye asker ve zırhlı araç gönderildi.

Arap ülkelerinin taleplerinin başında İran ile ilişkilerini azalması yer alıyor. Katar’dan terörist, ideolojik ve mezhepsel örgütlerle ilişkilerini kesmesi isteniyor. Müslüman kardeşler, IŞİD, El Kaide, Hizbullah ve Fetih el Şam bu örgütler arasında sıralanıyor. Katar’dan topraklarındaki bütün teröristleri teslim etmesi talep ediliyor.

Dört ülke Katar’dan içişlerine ve dış politikalarına karışmamasını istiyor. Bir başka talep ise Doha’nın dört ülkenin vatandaşlarına Katar vatandaşlığı yermeye son vermesi. El Cezire televizyonunun kapatılması da talepler arasında bulunuyor.

Katar’dan tazminat da talep ediliyor. Dört ülke, Doha’nın politikaları nedeniyle son yıllarda uğradıkları zararın karşılanmasını istiyor.

Talepler üzerinde anlaşma sağlanırsa uygulanıp uygulanmadığı 10 yıl boyunca izlenecek. İlk yıl her ay, ikinci yıl üç ayda bir, sonraki dönemde yıllık olarak değerlendirilecek.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz