Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Katar: Vesayet Asla!
Katar: Vesayet Asla!

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ülkesinin vesayeti reddettiğini ifade ederek, krizlerin çözümünün sadece müzakereyle olacağını belirtti.

Körfez turu kapsamında başkent Doha’da bulunan Almanya Dışişleri  Bakanı Sigmar Gabriel ile bir araya gelen Bakan Muhammed, Alman mevkidaşıyla  ortak basın toplantısı düzenledi.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed, ambargo uygulayan dört ülkenin  ilettiği 13 maddelik talep listesine, “Ambargo uygulayan ülkelerin taleplerine,  devletlerin egemenliğine yönelik saygıyı muhafaza kapsamında ve uluslararası  kanunlar çerçevesinde cevap verdik.” dedi.

Söz konusu talepleri “gerçek dışı ve uygulanamaz” şeklinde  nitelendirmesini yineleyen Muhammed, bu taleplerin bir ülkenin egemenliğini ihlal  ettiğini ve iç işlerine müdahale olduğunu söyledi.

“Vesayet kabul edilemez”

“Katar hiçbir devletin kendisi üzerinde vesayet kurmasını kabul  etmez.” diyen Muhammed, şunları dile getirdi:

“Tehdide değil de devletler arasındaki eşitlik temeline dayanan  diyalog imkanı olursa bu ülkelerin tüm şikayetlerini tartışmaya hazırız. Bir  krizin müzakere masası dışında başka çözümü yok.”

Bakan Muhammed, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh  Abdullah bin Zayid Al Nahyan’ın bugün yaptığı açıklamalara ilişkin ise Katar’a  yöneltilen iftiralar ve itibarını hedef alan karalamalara artık bir son verilmesi  gerektiğini dile getirdi.

Ambargo uygulayan ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla yarın  düzenlenmesi beklenen toplantı hakkındaki soruyu ise “Ambargo uygulayan ülkelerin  tutumlarına ilişkin bir tahminde bulunamıyoruz. Bu ülkeler, Katar’a yasa dışı  ambargo uygularken uluslararası hukuk ilkelerinin çoğunu ihlal etti. Dolayısıyla  toplantının sonuçlarına ilişkin de bir tahmin yürütemiyoruz.” şeklinde cevapladı.

“Çözüm çabalarını destekliyoruz”

Dışişleri Bakanı Gabriel ise krizin çözümü kapsamında Kuveyt ile  ABD’nin sarf ettiği çabaları desteklediklerini ifade ederek, ülkesinin, ara  bulucu rolü oynamadığını ancak çözüme ulaşılması konusunda yardımcı olacağını  dile getirdi.

Almanya’nın Körfez krizinde herhangi bir tarafın yanında yer  almadığını vurgulayan Gabriel, sorunun özünü anlamaya ve  çözüme ulaşma konusunda  yardım etmeye çalışacaklarını ifade etti.

Katar krizini görüşmek üzere 3 günlük Körfez turuna, dün Suudi  Arabistan’a gerçekleştirdiği ziyaretle başlayan Almanya Dışişleri Bakanı  Gabriel’in BAE ve Katar’ın ardından Kuveyt’i ziyaret etmesi bekleniyor.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ülkesinin,  ambargo uygulayan Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’ın daha önce kendilerine  ilettiği 13 maddelik talep listesine yönelik cevabını dün Kuveyt Emiri Şeyh Sabah  el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a teslim etmişti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz