Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; news_yandex_ru has a deprecated constructor in /home/cafe6707/public_html/wp-content/plugins/news-yandex-ru/news-yandex-ru.php on line 17
Katar Krizi Tiyatrosu ve ABD’nin Vurgunu | caferiâlimler
Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Katar Krizi Tiyatrosu ve ABD’nin Vurgunu
Katar Krizi Tiyatrosu ve ABD’nin Vurgunu

Katar Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Halid el-Atıyye, merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan araştırma kurumu Heritage Foundation’a verdiği demeçte, ABD ile Katar arasındaki askeri ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin, El-Udeyd Üssü’nü genişletip daimi bir üs haline getirmeyi planladığını belirten Atıyye, “Katar’daki askeri yetkililer, ABD Savunma Bakanlığındaki mevkidaşlarıyla 2040 vizyonu çerçevesinde ikili askeri ilişkileri güçlendirmeyi planlıyor. Bu vizyon, Udeyd Üssü’nün mevcut hava kuvvetlerinin yanı sıra ABD’ye ait deniz gücünü de barındırmasını içeriyor.” dedi.

KÖRFEZ ÜLKELERİYLE YAŞANAN KRİZ

Katar ile Körfez ülkeleri arasında yaşanan krizde ABD’nin oynayabileceği rolle ilgili de konuşan Atıyye, “Körfez krizini çözebilecek tek kişi ABD Başkanı Donald Trump’tır. Tek bir telefonla bu sorunu çözebilir.” iddiasında bulundu.

Atıyye sözlerini şöyle sürdürdü:

“Beyaz Saray’ı tarafları diyalog masasına çağırması konusunda hep teşvik ettik. Zira Körfez bölgesinde yaşananlardan tek istifade eden terör örgütleridir. Körfez İşbirliği Konseyinin uyum içinde olması enerji akışı için önem arz ediyor. Dünyanın doğalgaz ihtiyacının yüzde 30’unu biz karşılıyoruz.”

Atıyye, bölgede vizyon eksikliği çekenler ve çocukça davranış sergileyenler olduğunu belirterek ismini vermediği bu makamların buna derhal son vermesi gerektiğini kaydetti.

KATAR’IN ASKERİ ALANDAKİ ALTERNATİF ARAYIŞLARI

Atıyye, “ülkesinin Rus S-400 füze savunma sistemi satın almak istediği” yönündeki haberlere ilişkin, “Savunma Bakanlığı böyle bir açıklama yapmadı. Bakanlık olarak tüm fırsatları değerlendiriyoruz. Belli bir sistemle ilgili etüt çalışmaları ülkenin ihtiyacı göz önüne alınarak yapılır.” ifadesini kullandı..

Farklı füze sistemleriyle ilgili arayış içinde olmakta sakınca görmediğini dile getiren Atıyye, bunun, ABD’ye alternatif arayışı olmadığını, ABD kara ve hava kuvvetleriyle güçlü ilişkileri olduğunun altını çizdi.

Katar’ın böyle bir adım atmasının ABD ile ilişkilerine etki etmeyeceği öngörüsünde bulunan Atiyye, “ABD ile ilişkilerimiz, herhangi bir ülkeden füze sistemi satın alımından etkilenmeyecek kadar derin.” dedi.

Katar’ın Türkiye’den ekipman ve askeri araç satın alması konusuna da değinen Atiyye, “Türkiye NATO üyesi bir üke ve bizim ortağımız, aramızda ortaklık ilişkisi var ve biz ondan bu araçları satın aldık.” ifadesini kullandı.

Atıyye, savaş yanlısı olmadıklarını ancak hava sahalarını korumayı ve bölgede istikrarı sağlamayı amaçladıklarını vurguladı.

ABD’nin İran meselesinde daha fazla mesai harcaması gerektiğine işaret eden Atıyye, sorunların diyalog dışında yollarla çözülmesinin bölgeyi felakete sürükleyeciğini kaydetti.

ABD’nin, başkent Doha’nın 30 kilometre güneybatısındaki El-Udeyd Üssü’nde çoğunluğu hava kuvvetlerine bağlı 11 bin askeri bulunuyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz