Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Kalın: Misliyle Karşılığını Görürsünüz
Kalın: Misliyle Karşılığını Görürsünüz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kalın, sınır bölgesindeki hareketliliğe ilişkin soru üzerine konuya kapsamlı bir açıklama getirdi.

Sınıra yapılan sevkıyat, ‘bölgede yeni bir operasyon ihtimali mi var?’ sorusunu akıllara getirdi. Cumhurbaşkanı Sözcüsü, YPG’ye gözdağı verdi: Hangi örgüt olursa olsun misliyle karşılık veririz.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kalın, sınır bölgesindeki hareketliliğe ilişkin soru üzerine konuya kapsamlı bir açıklama getirdi.

BÖLGEDE YENİ BİR OPERASYON OLACAK MI?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın,  Afrin’deki PYD/YPG unsurlarının taciz ateşlerine atıfta bulunarak, “Ulusal güvenliğimizi ve sınırlarımızı koruma noktasında gerekli bütün tedbirleri alırız, bugüne kadar olduğu gibi.  Türkiye’ye yönelik  Suriye’den veya bir başka ülkeden gelebilecek herhangi bir tehdit, bu, DEAŞ’tan,  PKK’dan, YPG’den olabilir, hangi terör örgütünden olursa olsun,  Türkiye bunlara gereken cevabı misliyle anında verir” diye konuştu.

“ABD’NİN YPG’YE DESTEK VERMESİNİ KABUL EDEMEYİZ”

ABD’nin YPG’ye silah vermesi konusuna da değinen Kalın, “ABD’den YPG’ye verilen desteği hiçbir şekilde kabul edemeyiz. Pozisyonumuzda hiçbir değişiklik yok.  Rakka operasyonu bittikten sonra da böyle olacak. Terörle mücadelede çifte standart hiçbir şekilde kabul edilemez” dedi.

“NETİCE ALINABİLECEĞİNE DAİR EMARELER VAR”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın,  Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin, “Netice alınabileceğine dair bazı emareler var. Gerek Sayın Cumhurbaşkanımızın dün Sayın Trump’la yaptığı görüşmeden edindiğimiz ana intiba bu, gerekse  Avrupa liderlerinin yaptığı açıklamalar, Körfez’de  Kuveyt Emiri’nin girişimleri, bütün bunları bir araya getirdiğimizde olumlu bir yönde adım atılması için gayretlerimizin devam etmesi gerektiği konusunda biz de hemfikiriz.” dedi.

ERDOĞAN’IN KATAR İÇİN TELEFON DİPLOMASİSİ DEVAM EDİYOR

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında bir süredir devam eden krizle ilgili  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdiğini belirten Kalın, Erdoğan’ın bölge ve dünya liderleriyle pek çok görüşme yaptığını söyledi.

Kalın, Erdoğan’ın son olarak dün  ABD Başkanı  Donald Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesini anımsatarak, “Orada da Körfez krizinin sonlandırılması, gerilimin düşürülmesi, müzakere yoluyla bir çözüm bulunması konusunda görüş teatisinde bulundular.” ifadesini kullandı.

“KUVEYT’İN ARABULUCULUK GİRİŞİMİ DESTEKLİYORUZ”

Bu yöndeki çabaların devam edeceğini vurgulayan Kalın, özellikle  Kuveyt’in arabuluculuk girişimini desteklediklerini dile getirdi. Kalın,  Katar Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı El-Atiyye’nin ziyaretin daha önceden planlandığını ve ziyaretle krizin müzakere yoluyla çözülmesine dönük adımların ele alındığını ifade etti.

“BÖLGEDEKİ GERİLİMİN KİMSEYE FAYDASI YOK”

Katarlıların da meselenin müzakere yoluyla çözülmesinden taraf olduklarını söyleyen Kalın, “Zira bölgedeki gerilim hiç kimsenin faydasına olmayacaktır. Biz, şu ana kadar gerek  Suudi Arabistan, gerek  Bahreyn, gerek  Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer ülkelerle temaslarımızla bu gerilimin bir an önce düşürülmesi noktasında gerekli mesajları verdik. Bu yöndeki çabalarımız da devam edecek.” diye konuştu.

“ASKERİ ÜSSÜN AMACI BÖLGEDE GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK”

İbrahim Kalın,  Türkiye’nin şu anda  Katar’da üs kurma sürecine de değindi. Üssün amacının  Katar dahil bölgenin güvenliğini sağlamak olduğunun altını çizen Kalın, “Konuyu Sayın Cumhurbaşkanımız da çok yakın bir şekilde takip etmeye devam edecektir.” dedi.

“KATAR, 13 MADDE İLE CEVAPLARINI KUVEYT ÜZERİNDEN İLETECEK”

Kalın, “Katar’ın teröre destek verdiğine” yönelik, yapılan görüşmelerde,  Türkiye’ye somut belge olarak herhangi bir şey sunulup sunulmadığına ilişkin soruya, “Bize ulaşan bir şey yok.  Katar, birkaç gün içerisinde 13 madde ile cevaplarını  Kuveyt üzerinden iletecek. Biz de o süreci takip edeceğiz. Burada özellikle  Katar vatandaşlarının günlük hayatını etkileyecek düzeyde tedbirlerin, yaptırımların uygulanmasını doğru bulmuyoruz. Biz de o yüzden  Türkiye olarak gerekli desteği verdik özellikle gıda noktasında” yanıtını verdi.

“ALMANYA’NIN NEGATİF TAVRINI ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ”

Erdoğan’ın, G-20 Zirvesi’ne katılmak üzere  Almanya’ya gideceğini anımsatan Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçmişte de orada yaşayan vatandaşlarımızla Sayın Cumhurbaşkanımızın birçok görüşmeleri, buluşmaları oldu. O buluşmalarda bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman pozitif mesajlar verdi. Bu toplantılarda hiçbir zaman taşkınlık, kanun dışı bir iş olmamıştır. Yasa dışı örgütlerin paçavraları, şunları, bunları sergilenmemiştir.  Almanya gibi bir ülke, orada  PKK terör örgütü başta olmak üzere farklı terör örgütlerine gösteri, toplantı yapmasına izin verirken  Türkiye Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı’nın orada vatandaşlarımızla buluşmasına dönük negatif bir tavır sergilemesini biz anlamakta zorlanıyoruz.”

“BUNLAR TAMAMEN İÇ SİYASET MALZEMESİ”

Kalın,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her zaman “yurt dışında yaşayan vatandaşlara asimile olmadan entegre olmaları” mesajını verdiğini ve bundan daha doğal bir şey olmadığını vurgulayarak, ” PKK terör örgütü ve benzeri başka örgütlere doğrudan ya da dolaylı olarak imkan, mekan sağlayan birtakım makamların, Sayın Cumhurbaşkanımızın böyle bir toplantı ihtimaliyle ilgili yaptığı değerlendirmeleri biz kabul edilemez buluyoruz. Bunlar tamamen iç siyaset malzemesi.” değerlendirmesinde bulundu.

“ALMANYA’NIN ÖZELEŞTİRİSİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in de dün ” PKK terör örgütünün burada propaganda yapmasına izin verirken, Alman makamların hiçbir şey olmamış gibi davranmasının kabul edilemez” olduğu yönündeki açıklamalarıyla bir öz eleştiri yaptığına işaret eden Kalın, bu öz eleştiriyi önemsediklerini vurguladı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz