Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

KADİR GECELERİ 
 • ŞiraliBayat
  • Şirali Bayat
  • s.bayat@caferialimler.com
  • 15 Haziran 2017 - 00:39:16
  • Gsterim : 2.954 views

“Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.” (Kadir Suresi/3)

Kur’an-ı Kerim, bu ayette Kadir gecesinin bir özelliğine parmak basmaktadır. Kadir gecesi meleklerin yeryüzüne nuzulü, nur, saadet, selamet, rahmet ve Allah’a yakınlaşma gecesidir. Kur’an-ı Kerim Kadir gecesinin Ramazan ayında olduğunu açıklamaktadır. Allah-u Teâlâ bir Ayeti Kerime’de şöyle buyurmaktadır:

“Kur’an, Ramazan ayında inmiştir” (Bakara 185)

“Ha-mim, and olsun apaçık kitaba(Kur’an’a) ki biz O’nu mübarek bir gecede indirdik. Biz o gecede korkutucuyuz ve bütün hikmetli işler o gece takdir ve tayin bulunur.” (Duhan Suresi)

“Biz O’nu (Kur’an-ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu bilemezsiniz. Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. O gecede melekler ve Ruh Rablerinin izniyle bütün işler için inerler. O gece şafak sökene kadar selametlik ve esenlik vardır.” (Kadir Suresi)

Bizim masum İmamlarımız (a.s) Kadir Gecesi’nin, Ramazan ayının 19, 21.veya 23. gecelerinden birinde olduğunu beyan etmişlerdir. Fakat bazı maslahatları göz önünde tutarak, hangisi olduğunu tayin etmemişlerdir. Bu gecelerle ilgili yapılacak ameller ve dualar, özellikle Resulullah (s.a.a)’ın ve masum imamlarımızın (a.s) bu değerli gecelere önem vermeleri, Kadir Gecesi’nin bu üç geceden birinde olduğunun şahidi sayılmaktadır. Peygamber efendimiz Ramazan ayı ile ilgili hutbesinde şöyle buyurmuşlardır:

“Bu ayda öyle bir gece vardır ki bin aydan hayırlıdır.”

Kadir geceleri Ramazan maneviyatının doruk noktasına çıktığı gecedir. Öyle gecelerdir ki; o gecede mümin kişinin hayatı baştanbaşa Allah’ın rengi ile boyanmaktadır. Öyle bir sahadır ki; oruçlu kişi oraya dikilerek Allah’ın haricinde herşeye sırt çevirmektedir. Gecenin sır dolu tenhalığına tam bir kulluk şuuru içinde, Allah’ın yüce huzurunda (maddeyle ilgili) herşeyi hatta kendisini de unutmaya çalışır. Zeminle ilgili (madde) herşeyden koparak adeta sema ile bütünleşir, halisleşir, saflaşır, soyutlaşır, müceretleşir. Allah’ın huzurunda ibadete durup bütün maddi engel ve perdeleri kenara iterek sadece Allah’ı (hikmetlerini) görmeye çalışır ki, bütün varlıkların hayatı O’ndandır. Can kulağıyla, “Melekler Allah (c.c)’ın emriyle iner” sözünü işitir ve bütün kalbi ile kavrar. Ki kâinat ilahi emrin kuşatması altında hareket etmektedir. Bütün kâinatı kuşatma O’nun emri ve iradesidir.

Kadir Gecesi Allah’la insanın miracıdır, mülakatıdır,  mülakat zamanıdır. Cismin rengini kaybedip ruhun hâkimiyet gecesidir. Maddenin küçümsenip maneviyatın azemetleştiği gecedir. Din maneviyatının tecelli edip yeryüzünün semavileştiği gecedir. Mümin’in tüm benliğiyle, ilahi fıtratın derinliklerine ayak uydurduğu gecedir. İnsanın meleklerle komşu olduğu, kendini unutup Allah’ın rahmetine gark olduğu gecedir. Rahmet ve bereket yağmurunun, Allah için Oruç tutanların üzerine yağdığı gecedir.

Takdir gecesidir. Evet! Gerçekten de Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.

Kadir gecesinde imamlarımızın bize öğrettiği gibi âlemleri yaratan Allah’a sırrını söyleyip yalvarmalı ve dua etmeliyiz. Bütün gece uyanık kalmalı, namaz kılıp ibadet etmeli ve ihtiyaçlarımızı Allah’a söylemeliyiz. O’ndan rahmet, merhamet, af dilemeliyiz ve fıtri bağımızı, O’nun hayat veren zatıyla kuvvetlendirip yenilemeliyiz. Gerçekten de masum imamlarımızın buyurduğu gibi; ‘Mahrum o kimsedir ki bu gecelerin faziletinden nasibini almamış olsun. Zira insanı terbiye eden, oruç farizasının bütün yapıcı yönlerinin en son haddine ulaştığını ve kemale yetiştiğini Kadir Gecesi’nde aramak lazımdır.’

Ümit ediyoruz ki uyanık kalpli müminler, özellikle aziz gençlerimiz Ramazan Ayı’nın bereketinden yararlanarak Kadir gecelerinde kendi insani kemallerine dikkat eder. Tam bir iman ve heyecanla bu kerametli gecelerde, kendi manevi yücelişlerini ve fazilet derecelerini artırırlar. Her Ramazan’dan sonra İslam’ın yüce talimlerinin derinliklerini ve değerli hükümlerini daha iyi tanıyıp, kendimizi bu semavi dinin hedeflerine yaklaştırmış olalım inşallah.

Selam ve Dua İle

 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz