Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

İstanbul’da Ramazan Bir Başka Güzel
İstanbul’da Ramazan Bir Başka Güzel

Medeniyetler şehri İstanbul’da Müslümanlar gündüz oruç akşam da çeşitli etkinliklerle ramazan sevincini yaşayıp yaşatmaya çalışıyor. İslam dünyası on bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayını idrak ediyor. Türkiyeli Müslümanlar da gündüz oruç akşam da çeşitli etkinliklerle ramazan sevincini yaşayıp yaşatmaya çalışıyor. Biz mübarek ramazanın medeniyetler şehri İstanbul’da nasıl yaşandığını aktarmaya çalışacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl […]

Medeniyetler şehri İstanbul’da Müslümanlar gündüz oruç akşam da çeşitli etkinliklerle ramazan sevincini yaşayıp yaşatmaya çalışıyor.

İslam dünyası on bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayını idrak ediyor. Türkiyeli Müslümanlar da gündüz oruç akşam da çeşitli etkinliklerle ramazan sevincini yaşayıp yaşatmaya çalışıyor. Biz mübarek ramazanın medeniyetler şehri İstanbul’da nasıl yaşandığını aktarmaya çalışacağız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl Ramazan aynıda gelenekselleşen Sultanahmet etkinliklerine bu yıl Yenikapı ve Maltepe sahili de ekledi.

Yenikapı Sahili, Avrupa Yakası’ndaki Ramazan etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Ramazan ayı boyunca her gece 25 bin İstanbullunun geleneksel Ramazan eğlenceleriyle buluştuğu Yenikapı Etkinlik Alanı, iftar öncesi ve iftar sonrasında söyleşilerden konserlere, yazlık sinemadan gölge oyunlarına, çocuklara yönelik sahne gösterilerinden orta oyunlarına kadar farklı etkinlikleri barındırıyor.

Yenikapı’ya özel çadır mescit!

İstanbulluların huzur içinde ibadet edebilmeleri için Yenikapı Sahili’nde özel çadır mescit kuruldu. Kadın ve erkekler için ayrı olarak oluşturulan çadır mescitlerde yaklaşık 2 bin kişi teravih namazı kılabilecek. Ücretsiz kablosuz internet erişimi, sağlık odası, iletişim noktası, bahçe market Yenikapı’da yer alıyor.

Maltepe Sahili de Anadolu Yakası’ndaki Ramazan etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. İftar öncesinde çocuklara yönelik sahne gösterileri, orta oyunu ve tasavvuf musikisi dinletilerine sahne olan Maltepe Ramazan Etkinlik Alanında iftar sonrasında ise mehteran konserleri, sahne gösterileri ve saray tiyatroları sahne alıyor. Etkinlik alanında kurulan 500 kişilik yazlık sinemada nostaljik Yeşilçam filmleri meraklılarıyla buluşuyor. Ayrıca, teravih sonrası sahura kadar devam eden etkinliklerle ziyaretçilerini bekliyor.

Beyazıt Meydanı, “Ramazan İstanbul Etkinlikleri” kapsamında, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da manevi atmosferin yaşandığı yerlerin başında geliyor. Beyazıt Meydanı, Kadir Gecesine kadar iftar öncesi, iftar sonrası ve teravih namazı sonrasında tasavvuf müziğinden şiir dinletilerine, sema gösterilerinden geleneksel gösteri sanatlarına kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Çocuklar, gösteri sanatlarının en güzel oyunlarında bir araya geliyor.

Sokak iftarları büyük ilgi görüyor

Belediyelerin kurduğu sokak iftarlarına her gün binlerce insan katılarak birlikte iftar etmenin heyecanını yaşıyor.

Televizyon kanalları bu ayda özel programlarla halka bu manevi havayı tattırmayı çalışıyor. Kitap fuarları ve diğer etkinliklerle de olabildiğince bir ramazan bilincinin oluşmasına çaba gösteriliyor.

İslam Dünyasına Birlik Çağrıları

Türkiyeli Müslümanlar ülkede ve bölgede yaşanan olaylardan dolayı büyük üzüntü yaşadıklarını ifade ediyor ve İslam dünyasına birlik ve dayanışma çağrısı yaparak, Siyonizm’in ve Emperyalizmin İslam dünyası üzerinde oynadıkları oyunlar konusunda uyarılarda bulunmayı da ihmal etmiyorlar.

Ramazan ayının son cuması ise tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Kudüs günü olarak anılıyor. Günle ilgili ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek Filistin davasına sahip çıktıklarını ve Siyonist İsrail karşısında İslam dünyasının birlikte hareket etmesini haykırmaktalar.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz