Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Amerika’nın insan haklarındaki iki yüzlülüğü

Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Amerika’nın insan haklarındaki iki yüzlülüğü

Erdoğan’ın, Van’da “Gençlik Buluşması”

Erdoğan’ın, Van’da “Gençlik Buluşması”

İmam Rıza (a.s) Doğum Gününde Ege’de Anıldı

İmam Rıza (a.s) Doğum Gününde Ege’de Anıldı

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi
İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİDER) tarafından, Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin (a.s) ve beraberindeki 71 yarenin Kerbela’da şehit edilmesinin 1382’inci yıldönümü Koronavirüs tedbirleri altında sosyal mesafeye dikkat edildi. Halkalı’daki Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde “Evrensel Aşure Matem Merasimi” düzenlendi. Yüzbinler Halkalı’da Hz.Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi Sunumunu Emrullah Uzun’un yaptığı Kerbela Şehitlerinin 1382. […]

Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİDER) tarafından, Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin (a.s) ve beraberindeki 71 yarenin Kerbela’da şehit edilmesinin 1382’inci yıldönümü Koronavirüs tedbirleri altında sosyal mesafeye dikkat edildi. Halkalı’daki Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde “Evrensel Aşure Matem Merasimi” düzenlendi.
Yüzbinler Halkalı’da Hz.Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi
Sunumunu Emrullah Uzun’un yaptığı Kerbela Şehitlerinin 1382. yıldönümü anma töreni, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Küçükçekmece Din Görevlisi Ömer Kurt’un okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.
Tören nedeniyle, kültür merkezi ve çevresine çıkan yollar kapatıldı. Sabah saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri alındı. 3 ayrı koldan tören alanına girenler 3 ayrı polis arama noktasından geçti.
Törene Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, Caferi Alimler Birliği (Câbir) başkanı Seyit Seccad Karakuş, yönetim kurulu ve Cabir uleması, Caferider (Caferilik İnancını Tanıtım Araştırma ve Eğitim Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Babur, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Ak Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayırım, Chp İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, İyi Parti Başkan Vekili İsmail Tatlıoğlu, Küçükçekmece Kaymakamı Turan Bedirhanoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Chp İstanbul Eski Milletvekili Ali Özgündüz, Zeynebiyemizin değerli kurumları Zeynebiye Camii Derneği, İfa Spor Kulübü, ATADER, Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ve Zeynebiye Hareketi Gençlik Merkezi’nin değerli başkanları, yöneticileri siyasi parti temsilcilerimiz, Sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ve yüzbinlerce Ehl-i Beyt dostları katıldı.
Zeynebiye Caddesi’nde yüzbinlerce Ehlibeyt dostlarının buluşmasıyla başladı. Aşura Meyda’nında girişlerde geniş güvenlik önlemleri alındı. Vatandaşlar üzerleri aranarak alındı. Yasın sembolü olarak siyah elbiseler giyen Hz. Hüseyin dostları, Kerbela şehitleri için ağıt yaktı.
Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM başkanı Mustafa Şentop’un mesajı okundu.
Halkalı Yahya Kemal Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törene katılımın yüksek olması nedeniyle yüzbinlerce kişi programı dışarıdaki dev ekrandan takip etti.
Evrensel Aşura Matem Merasimini organize eden CAFERİDER adına selamlama konuşmasını CAFERİDER Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Babur gerçekleştirdi.
Babur şunları söyledi; “Allah hepimizi Hz. Hüseyin’in (a.s) şefaatine layık etsin. Değerli Hüseyin dostları, Hz. Hüseyin’in (a.s) bu duruşu; yok edilmeye çalışılan İslam’ın tekrar Kerbela’da yeşermesine vesile olmuştur. Bu nedenle Kerbela’yı anmak İslam’ı zinde tutmaktır. İslam, bugün dünyanın dört bir yanında yaşanıyorsa eğer; Kerbela çölünde kumlara karışan o kanların hürmetinedir. Hz. Hüseyin’in hayatta tuttuğu bu din, Şam’da Hz. Zeynep (s.a) ile insanlığa kavuşmuştur. Zeynep’siz bir Aşura, Kerbela topraklarını aşamaz, tarihte yok olup giderdi. Bugün Hz. Peygamber’in Ehl-i Beyt’ine yas tutabiliyorsak bunu Hz. Zeynep’e borçluyuz. Düşman ile sadece savaş meydanında savaşılmadığının en bariz örneğidir Hz Zeyneb’dir.” dedi.
CAFERİDER Başkanı Hasan Babur’un selamlama konuşmasının ardından, Törende kısa bir konuşma yapan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal ÇEBİ şunları söyledi; “Kerbela’dan alınması gereken dersler vardır. İmam Hüseyin’in kendi sözlerini bir kez de ben okumak isterim size. “Ben azgınlık, makam, fesat çıkarmak ve zulüm yapmak için Medine’den ayrılmadım. Ben ceddim’in ümmetini ıslah etmek, marufa emir, münkeri nehyetmek, ceddim Resulullah’ın (s.a.a) ve babam Ali’nin (a.s) çizgisinde hareket etmek için kıyam ettim.”
Geçmiş bugünümüzü aydınlatsın, geçmişten ders çıkaralım ve örnek alalım. Adaletin, inancın ve hak yoluna sevdanın günü olan bugünde bizler de hadis-i şeriflere göre hareket edelim; bu günü layığınca yâd edelim.” dedi.
Küçükçekmece Kaymakamı Turan Bedirhanoğlu, burada yaptığı konuşmada, ” İmam Hüseyin (a.s) olmak üzere Kerbela’da şehit olan Ehl-i Beyt’i, altı aylık bebek iken şehit olan Ali Asker’i rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Rabbimden bizleri, onların şefaatine nail kılmasını niyaz ediyorum.
Bu matem hepimizin matemidir. Peygamber sevgisi olan herkesin ortak matemidir. O günden beri şüphesiz hepimizin ciğerleri yanıyor. Bu konuda yapılacak en önemli şey yüreklerimizde taşıdığımız bu acıyı, yeni Kerbela’lar yaşanmaması için kullanmaktır.” dedi.
Törende konuşan Türkiye Caferileri Lideri Selahattin ÖZGÜNDÜZ “Bu soylu millet soylu Hüseyin’den kopmuyor, kopmayacak. Gazi Meclisimizin başkanvekili ve muhalefet partisinin temsilcileri de hazır buradayken Gazi Meclis’e kanun teklifi, tasarısı arz ediyorum. Lütfen artık yerinden kalkan benim inancımla inançsal kimliğimle alay etmesin. Bunun önünü lütfen alın. Allah Kur’an da demiş ki; Allah’tan korkun, bunun gereği olarak da doğrularla beraber olun. Allah bizi yanlışların, zalimlerin, Yezidlerin karşısında etsin. Allah birliğimizi, dirliğimizi bozmasın.” dedi.
İYİ Parti Başkan Vekili Y. İsmail Tatlıoğlu; Hz. Hüseyin’in (a.s) Kerbela’da gösterdiği tavır her birimizin sırtına bir borç yüklemiştir. Müslümanların enerjisini tüketen çekişmeler hem Hz. Peygamber’in evrensel mesajına hem de Hz. Hüseyin’in Kerbela çöllerinde bizlere verdiği vetüm insanlığa bıraktığı bu mesaja dair derin bir muhasebe ihtiyacımızın olduğunu göstermektedir. Şehit Hüseyin ve tüm Kerbela şehitlerini tekrar rahmetle yâd ediyorum. Allah hepimizi, onların şahitliklerine mazhar kılmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.
AKP İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım “Bu büyük matem gününde; şehit olan, şehitlerin şahı İmam Hüseyin’i ve yetmiş bir yarenini rahmetle yad ediyorum. Bundan on dört asır evvel Peygamber efendimizin göz bebeği Hz. Hüseyin dönemin zalimi olan Yezid tarafından alçakça şehit edildi. Bu şehadet, yeryüzünün görmüş olduğu en acılı sahnelerin başında gelmektedir ve her zaman yüreğimizi parçalamaktadır. Hz. Hüseyin, şehadeti ile hakka hayat vermiş, insanlığın onurlu yaşamını ve ne pahasına olursa olsun doğrudan ayrılmamayı miras bırakmıştır. Her birlikte Lebbeyk Ya Hüseyn” diyoruz.” dedi.
TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “Hz. Hüseyin ile 72 masum Müslüman’ın Kerbela’da şehit edilmesinin hüznünü her yıl yeniden yaşadıklarını belirterek, Hz. Hüseyin’in şehit edilmesi hadisesinin iyi bilinmesi ve bu hadiseden ders çıkarılarak ibret alınması gerektiğini söyledi.”
Bilgiç; “Kerbela olayı, İslam tarihinde kapanmayan bir yara açmış ve yüreklere düşen bu acı bugüne kadar dinmemiştir. Dünya var oldukça bu acı dinmeyecek, bu olay unutulmayacaktır. İmam Hüseyin, Kerbela’da şerefli insan olmanın, gerçek İslam’ın mücadelesini vermiştir. Haksızlığa, zalim Yezid zulmüne boyun eğmeyerek şerefli bir mücadele vermiştir. İmam Hüseyin “Zillet altında yaşamaktansa, illetli ölümü tercih ederim.” diyerek haksızlığı, zorbalığı Kerbela çölüne ebediyen gömmüştür. Allah sizlerden razı olsun.” dedi.
CHP Milletvekili Kesici, anma törenine katılanları “Selam olsun Hüseyin’e onun evladına, ashabına, selam olsun Kerbela şehitlerine Hüseyin’in yolundan gidenlere Kerbela olayı, İslam tarihinde kapanmayan bir yara açmış ve yüreklere düşen bu acı bugüne kadar dinmemiştir. Dünya var oldukça bu acı dinmeyecek, bu olay unutulmayacaktır. İmam Hüseyin, Kerbela’da şerefli insan olmanın, gerçek İslam’ın mücadelesini vermiştir. Haksızlığa, zalim Yezid zulmüne boyun eğmeyerek şerefli bir mücadele vermiştir. İmam Hüseyin “Zillet altında yaşamaktansa, illetli ölümü tercih ederim.” diyerek haksızlığı, zorbalığı Kerbela çölüne ebediyen gömmüştür. Allah sizlerden razı olsun.” dedi.
Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Erdoğan Ünlü yönetimindeki Kerbela faciasını anlatan tiyatro gösterisini gözyaşlarıyla izledi.
Öte yandan Türk Kızılay’ın “Kan Ver, Hayat Kurtar” sloganıyla düzenlediği kampanya kapsamında çok sayıda katılımcı kan bağışında bulunurken, çadırda sırası gelen vatandaşlara da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıları da yapıldı.
Azerbaycanlı Ehl-i Beyt Meddahı Seyyid Talih Borodigahi’nin okuduğu mersiyelere ağlayarak sine vurarak Ehlibeyt dostları eşlik etti.
  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz