Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

IŞİD Filipinler’de! Ölü sayısı 129’a yükseldi
IŞİD Filipinler’de! Ölü sayısı 129’a yükseldi

Terör örgütü IŞİD’in Asya’ya uzandığı Filipinler’in Marawi kentinde geçen hafta salı günü başlayan çatışmalar sürüyor. Sıkı yönetimin ilan edildiği bölgede, ölü sayısı 129’a çıktı.

Terör örgütü IŞİD’in Asya’ya uzandığı Filipinler’in Marawi kentinde geçen hafta salı günü başlayan çatışmalar sürüyor. Sıkı yönetimin ilan edildiği bölgede, ölü sayısı 129’a çıktı. Terör örgütü Katolik bir rahibin olduğu video ile mesaj gönderdi. Rahip görüntülerde 200 rehinenin teröristlerin elinde olduğunu söylüyor. Filipin askerleri terör örgütü IŞİD’e ait pek çok silahı da ele geçirdi. Ordu örgütün saldırılarda kullandığı malzemeleri yan yana dizerek görüntüledi.

Filipinler’de sıkıyönetim ilan edilen Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentindeki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayının 129’a çıktı.

Marawi’deki çatışmalarda 19 sivil ve 21 asker yaşamını yitirdi,  IŞİD’e bağlı Maute örgütünden 89 örgüt üyesi öldürüldü.

Ordu Marawi’nin yaklaşık yüzde 90’ında kontrolü sağladı.

Ordu sözcüsü Tuğgeneral Restituto Padilla kentteki çatışmanın, terör örgütü Ebu Seyyaf’ın liderlerinden İsnilon  Hapilon’a yönelik operasyonun ardından çıktığını, Hapilon’un  hala Marawi’de olduğuna ve militanların bu nedenle bu kadar direnç gösterdiğine  inandıklarını söyledi.

Padilla, Marawi’den 960 sivilin kurtarıldığını,bölgede bin kişinin hala mahsur kaldığını açıkladı.

 

KATOLİK RAHİP ÖRGÜTÜN ELİNDE

Bu arada Marawi’deki katedrali, cezaevini ve iki okulu yakan  militanlar, çarşamba günü aralarında bir rahibin de bulunduğu 11 kişiyi kaçırdı.

İnternette yayınlanan Marawi’de rehin alınan  Katolik rahip Teresito Suganob’un görüntülerinini gerçek olduğu belirtiliyor. Terör örgütü IŞİD bağlantılı militanlar tarafından zorla çekildiği  anlaşılan ve internet üzerinden yayınlanan videoda, militanların rehin aldığı  rahip Suganob, kendisiyle aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 200 kişinin  esir tutulduğunu söylüyor. Rahip videoda Filipinler yönetiminden kentteki askeri birlikleri çekmesini istiyor.

Kısmen yanmış ve enkaza dönmüş binaların önünde görülen Katolik rahip Teresito Suganob,  Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’ye hitap ederek “Biz birkaç yıl daha sizinle  yaşamak istiyoruz Sayın Duterte, biliyoruz ki yapabileceğiniz şeyler var.” dedi.

Suganob, “Burada aralarında marangozların, hizmetçilerin, çocukların  ve gençlerin ve sıradan Hristiyanların bulunduğu yaklaşık 200 kişi rehin  tutuluyor.” ifadesini kullandı.

Ordu sözcüsü Padilla, 200 rehinenin kurtarılmasına yardımcı olmak için  görüşebilecek kanallara ulaşmaya çalıştıklarına, rehinelerin güvende olması için  ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarına işaret ederek ‘ videon militanların  ölüm kalım savaşı verdiğini gösteriyor’ dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz