Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Amerika’nın insan haklarındaki iki yüzlülüğü

Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Amerika’nın insan haklarındaki iki yüzlülüğü

Erdoğan’ın, Van’da “Gençlik Buluşması”

Erdoğan’ın, Van’da “Gençlik Buluşması”

İmam Rıza (a.s) Doğum Gününde Ege’de Anıldı

İmam Rıza (a.s) Doğum Gününde Ege’de Anıldı

Irak’ta Zafer Gününde Büyük Fitne
Irak’ta Zafer Gününde Büyük Fitne

10 Aralık günü Irak’ta IŞİD’in yenilgiye uğratılması günün yıldönümü idi. Bu gün Irak’ta zafer günü olarak bilinmektedir.

Irak’ın eski başbakanlarından Hayder El İbadi  10 Aralık 2017’de IŞİD’in sonlandığını ve bu terörist grubun tamamen yenilgiye uğratıldığını bildirdi. Bu gün Irak takviminde Yevm-ül Nasr yani zaferi günü olarak adlandırılmış ve resmi tatil gün olarak belirlenmiştir.
Böyle bir günün öneminden dolayı Irak’ın farklı noktalarında özellikle de Başkent Bağdat’ta gösterilerin düzenlenmesi için izin verildi. Görünen o ki bu izinlerden yararlanarak yapılan gösteri çağrıları, halkın talepleri ve itirazların devam edilmesi için değil Irak halkının bugün büyük bir fitne ile karşıya karşıya olduğunu göstermek içindir.
İlk olarak 10 Aralık günün gösterilerin düzenlenmesi için seçilmesi idi. 10 Aralık günü bir yandan Irak milletinin IŞİD terör örgütüne karşı büyük zaferinin yıldönümü ve resmi tatildir. Bu çerçevede halk gösterilerinin çarpıtılmasında önemli rol oynayan El Şarkiya kanalının siyasi sunucularından Ahmed Molla Tellal  paylaştığı Tweet’le  bu gündeki gösterileri ” halk ve Necef’in Haşdi Şabi’ye karşı gelme” günü olarak adlandırdı.
Bu adlandırmanın önemi ise Haşdi Şabi’nin IŞİD terörizmi ile mücadelede inkar edilemez bir rol oynamasıdır. Aslında son iki ayda devam eden gösterilerde Haşdi Şabi medyatik ve propagandif saldırıların hedefi olmuştu.
İkinci önemli husus kimi göstericilerin açık bir şekilde bu günde düzenlenen gösterilerin fitneci gruplar tarafından desteklendiğini ve bunların da şiddet yanlısı olduğunu bildirmeleridir. Bu yüzden göstericiler de söz konusu gösterilere katılmayacaklarını bildirmişlerdi.
Buna rağmen Batı ve bölgesel uyduları tarafından desteklenen muhalifler, halkı gösterilere çekmek için büyük sanal faaliyetler yürüttüler. Başka bir ifade ile Irak toplumu içinde de gösteriler hususunda bir oybirliği göze çarpmazken bu husustaki tereddütler de dikkat çekicidir. Bu gösterilere çağrıların yapıldığı sırada da gösterilerin iki aktif ismi ve sorumlusu da Kerbela eyaletinde suikasta uğrayıp öldürüldü.
Üçüncü husus ise kimi Iraklı şahsiyetlerin bu gösterilere tepkileri idi. Çoğu Iraklı şahsiyetler ve hareketler şimdiye dek Irak halkının barışçıl gösterilerini desteklemişlerdir. Buna rağmen Irak Asaib Ehli Hak Genel Sekreteri Şeyh Kays El Haz’ali 10 Ekim gösterileri hakkında uyarılarda bulunup bu günde yapılacak sabotajlara ve suikastlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Bu uyarı Irak siyasi liderlerinin yeni fitneler ve kurulacak komplolardan haberdar olduklarını gösteriyor.
Dördüncü husus ise Irak Şeffaflık Örgütünün  bu gösterilerden bir gün önce son bir ay içerisinde eski ve mevcut makamlardan 226’ısı hakkında yolsuzluktan dolayı hüküm verildiğini, bunların ikisinin mevcut bakanlardan, 7’isinin eski bakanlardan, 10’unun mevcut parlamento temsilcilerinden, 11’inin de eski ve mevcut valilerden olduğunu açıklaması idi. Bu hükümler Irak adli ve yargı sisteminin yolsuzluk ile mücadeleye başladığını ve bu sürecini devam ettirmek için siyasi ve sosyal huzur ve istikrara ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Ancak gösteri çağrıları özellikle de komplo kokan gösteriler organize ve hedefli şiddetlerin artması ihtimalini de artmaktadır./ParsToday

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz