Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Amerika’nın insan haklarındaki iki yüzlülüğü

Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Amerika’nın insan haklarındaki iki yüzlülüğü

Erdoğan’ın, Van’da “Gençlik Buluşması”

Erdoğan’ın, Van’da “Gençlik Buluşması”

İmam Rıza (a.s) Doğum Gününde Ege’de Anıldı

İmam Rıza (a.s) Doğum Gününde Ege’de Anıldı

Irak olaylarında sapkın akımların varlığı
Irak olaylarında sapkın akımların varlığı

Irak halkının barışçıl gösterilerinin iç kargaşalara ve şiddete dönüşmesinin sebeplerinden biri, halk gösterilerinde Arap-siyonizm-Amerikan eksenindeki güdümlü akımların devreye girmesidir.

Irak’ta günümüzde görevde olan hükümetin iç ve dış muhalefete aktörleri, Irak’ın geniş çapta memnuniyetsizlik, huzursuzluk ve kargaşalara sahne olması için büyük çaba harcıyorlar. Tabi ki bu arada Baas partisi kalıntıları da unutmamak gerekiyor.
Irak medyasından Borasa Haber Ajansı Irak halkının barışçıl gösterilerini saptırarak şiddete çevirmek için rol oynayan iki akımdan söz etti: kapatılan Baas partisinin kalıntı liderleri ve el-Sorhiye akımı.
Saddam rejiminin Irak’ta devrilmesi ardından Baas partisi kapatıldı ve faaliyetleri Irak’ta yasa dışı ilan edildi. Fakat kapatılan Baas partisi kalıntıları hala Irak’ın çeşitli bölgelerinde çalışmalarına devam ediyorlar. Geçen yıl Irak’ta Şia illerinde yaşanan gösteriler ayrıca daha önce de Ehli sünnetin çoğunlukta olduğu bölgelerde yaşanan itiraz gösterilerinde kapatılan Baas partisi kalıntılarının önemli rolleri oldu. Bu grup Irak’ın eski sarı renkli bayrağı ile gösterilere katılıyor ve eskiye dönüş sloganları atıyorlar.
Irak’ın güney illerindeki son gösterilerde de Baas partisi kalıntıları “Saddam diktatörlüğünü” tahrif ederek gösterilerin büyük çoğunluğunu oluşturan gençleri, görevde olan hükümete karşı kötümser olmaya ve eski diktatörlüğü ise ütopya göstermeye çalıştılar. Bu yüzden bazı göstericiler eskiye dönüş mahiyeti taşıyan soğanlar attılar.
Sapkın akımlardan biri olan el-Sorhiye akımı, son Irak gösterilerinin sokak çatışmasına ve şiddete dönüşmesinde önemli rolü vardır. Akımın liderliğini yapan Mahmut el-Sorhi mercilik iddiasındadır ve Arabistan medyasından el-Arabiye de ondan, merkezi Necef’te olan “Şia’nın geleneksel dini ve mezhebi lideri muhalifi” olarak tanıtıyor.
Sayıları yaklaşık 30 bin tahmin edilen El-Sorhi güçleri daha önce de Irak güvenlik güçleri ile çatışmış ve son olaylarda da İran’ın Kerbela konsolosluğuna saldırıda baş rolü oynadı.
Baasçılar ve el-Sorhi akımının yanısıra Yemani sapkın akımı da Irak’ta halk itirazlarını şiddete dönüştüren diğer bir akımdır. Yemani sapkın akımı Saddam rejiminin son yıllarında oluştu ve ülkede çoğunluk olan Şia kültürü ve din merciliğini taklit kültürüne karşı muhalefet ediyor, ayrıca tüm bunları da İmam mehdi -as- tarafından görevli olduğu iddiası ile gerçekleştiriyor. Bu akım Irak’ın siyasi düzeni ve özellikle Şia gruplara karşı bir çok karalama kampanyası yürütmüştür.
Tüm bunlara ilaveten Irak’ta IŞİD kalıntıları da hala çalışmalarına devam ediyor ve son Irak gösterilerinde sokak çatışmalarının yaşanmasında etkili oldular.
Söz konusu akımlar ve özellikle Baasçılar, Yemaniler ve el-Sorhiye kalıntıları başta Arabistan, Amerika ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi yabancı büyükelçiliklerine bağlıdırlar ve bu ülkelerin Irak’taki piyonları sayılıyorlar. Söz konusu akımların başlıca görevleri, halk gösterileri arasında “ölü yaratmak”, Haşdi Şabi’yi halk arasında kötülemek, din merciliğine hakaret etmek ve nihayeten Irak’tan yeni bir Suriye oluşturmaktır; böylece Irak da Suriye gibi bir iç savaşa yakalanmasıdır. Bu savaşta ise Şia grupları bir biri ile çatışacaktır. 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz