Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; news_yandex_ru has a deprecated constructor in /home/cafe6707/public_html/wp-content/plugins/news-yandex-ru/news-yandex-ru.php on line 17
Irak Krizi ve IŞİD’in Yeniden Doğma İhtimali | caferiâlimler
Abdullahiyan, yarın Türkiye’ye gelecek.

Abdullahiyan, yarın Türkiye’ye gelecek.

İran dünyaya duyurdu! ABD’yi endişelendiren adım

İran dünyaya duyurdu! ABD’yi endişelendiren adım

HAYAT PINARI BİLGİ YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

HAYAT PINARI BİLGİ YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Irak Krizi ve IŞİD’in Yeniden Doğma İhtimali
Irak Krizi ve IŞİD’in Yeniden Doğma İhtimali

IŞİD kalıntılarının hareketlenmesi ile bu terör örgütünün Irak’ta yeniden yaratılma ihtimali hususunda ihtimaller artmaktadır. Irak hala güvensizlik, kaos ve şiddetle sarsılmaktadır. Bu durumun ise daha çok Amerika, Arap ve Siyonist Rejim destekli iç unsurların sonucunda ortaya çıktığı söylenebilir.

Günümüz Irak hakkında mevcut önemli kaygılardan biri de IŞİD terör örgütünün yeniden doğma ve kripto unsurlarının tekrar faaliyete başlamasıdır. Halbuki Aralık 2017’de Irak’ta IŞİD’e karşı zafer ilan edilmiş ve sonucunda da Irak coğrafyasının parçalanması tehdidinin ortadan kalktığı bildirilmişti.

Genel olarak IŞİD terör örgütünün oluşması ve güçlenmesinin hedef ülkelerde siyasi istikrarsızlık ve uygunsuz toplumsal ve ekonomik zeminlerin sonucu olduğunu söylemek mümkün.

Irak 2014 yılından beri siyasi grupların başbakanlık makamı üzerinde rekabetlerine sahne olmuştur. Buna paralel olarak Irak’ta gizli ve açık bir şekilde yoksulluk, yolsuzluk ve fırkacılık sonucu ortaya çıkan çatışmaların artışına sahne olmuştur.

Bölgesel ve bölge dışı aktörlerin Irak hükümeti karşıtı kuralsızlıkları da Irak’ta istikrarsızlığı arttırmıştır. Zaten IŞİD terör örgütü bu yabancıların ve bölge dışı aktörlerin yardımı ile Irak coğrafyasının üçte birini ele geçirdi ve son 4 yılda bu coğrafyada geçmişte görülmemiş cinayetler yaptı.

Irak 2019 yılının son ayında ise sadece istikrarsızlıkla değil daha ciddi bir şekilde farklı krizlerle karşı karşıya kalmıştır. Aslında şimdi de Irak halkının ekonomik memnuniyetsizliği siyasi ve güvenlik bir krizine dönüşmüş, iktidarda bulunan hükümet artık karar alma gücüne sahip olmayan yürütme yönetimi olarak görev yapmaya başladı. Bunun devamında Iraklı siyasi gruplar yeni başbakanı tanıtmakta başarısız olması durumunda bu ülkede siyasi boşluğa düşme riski bulunmaktadır.

Irak’ın dış düşmanları ise şimdi de Irak’ta iktidar ve yasal yapıları ve kurumları yok etmek yönünde planlamalar yapmaya başlamışlardır.

IŞİD terör örgütü kalıntıları bu sinsi planlarını uygulamak için Irak’ın siyasi düzeni düşmanları özellikle de Amerika, Siyonist Rejim İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri için özel bir konum ayırmaktadır.

Bu doğrultuda Irak Arap Aşiretleri Konseyi Genel Sekreteri  Sair El Beyati 6 bin IŞİD’li teröristin Zikar eyaletindeki El Naseriye merkezi cezaevinden son kaoslar neticesinde kaçma ihtimalinden söz etti.

Irak’ta son iki ayda yaşanan ülke genelindeki şiddetlerin ve sabotajların faillerinden olan IŞİD terör örgütü kalıntıları  geçen Pazar günü Diyale eyaletinde terör eylemlerinde bulundular. Bu terör eylemlerinde 6 Haşdi Şabi güçlerinden şehit düşüp bu güçlerin 20’inci Tugayı’nın komutanı olmak üzere 17 kişi de yaralandı.

Bu terör eylemi IŞİD’in Irak’taki kalıntılarının hala kriz yaratıcı mihraklar olduğunu gösteriyor. Bir diğer yandan ise IŞİD teröristlerin kaotik durumdan yararlanarak kapatılmış Baas Partisi unsurlarının yardımları ile Irak zindanlarından kaçmasındaki başarı şansı da artmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda Irak gönüllü güçleri 2 Aralık günü IŞİD terör örgütünün Nineva, Salahaddin, El Anbar, Diyale, Kerkük ve Bağdat etrafında hareketlenmelerine vurgu yaparak IŞİD terör örgütünün bu ülkede tekrar doğması hususunda uyarıda bulundu.

  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz