Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Amerika’nın insan haklarındaki iki yüzlülüğü

Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Amerika’nın insan haklarındaki iki yüzlülüğü

Erdoğan’ın, Van’da “Gençlik Buluşması”

Erdoğan’ın, Van’da “Gençlik Buluşması”

İmam Rıza (a.s) Doğum Gününde Ege’de Anıldı

İmam Rıza (a.s) Doğum Gününde Ege’de Anıldı

İMAM RIZA’NIN ŞEHADETİ
İMAM RIZA’NIN ŞEHADETİ

  İmam Ali Rıza (a.s), Ehl-i Beyt imamlarımızın sekizincisi ve yedinci imamımız İmam Musa Kazım’ın oğlu, yüce Allah’ın kendilerinden her türlü kötülüğü giderip tertemiz kıldığı Peygamber hanedanıdır. Ehlibeyt ki, Kur’ân’dan ayrılmayan ağır/paha biçilmez emanettir. Onlara ve Kur’ân’a birlikte sarılan kimse sapmaz. Onlar, binenin kurtulduğu, binmeyeninse boğulduğu kurtuluş gemisidirler. Resulullah’ın (s.a.a), doğumunu müjdelediği bu büyük İmam, […]

 

İmam Ali Rıza (a.s), Ehl-i Beyt imamlarımızın sekizincisi ve yedinci imamımız İmam Musa Kazım’ın oğlu, yüce Allah’ın kendilerinden her türlü kötülüğü giderip tertemiz kıldığı Peygamber hanedanıdır.

Ehlibeyt ki, Kur’ân’dan ayrılmayan ağır/paha biçilmez emanettir. Onlara ve Kur’ân’a birlikte sarılan kimse sapmaz. Onlar, binenin kurtulduğu, binmeyeninse boğulduğu kurtuluş gemisidirler.

Resulullah’ın (s.a.a), doğumunu müjdelediği bu büyük İmam, Abbasî halifesi Mansur zamanında ve dedesi İmam Cafer Sadık’ın (a.s) şehit edilmesinden sonra dünyaya geldi. Kureyş’in en saygın evlerinden birinde, Haşimi-Alevi ailesinde, imamet ve şahadet yuvasında büyüdü.

İmam Rıza (a.s) babası İmam Kâzım’ın (a.s) ile birlikte üç dönem yaşadı. Bu dönemlerde Abbasoğulları halifelerinden Mansur, Mehdi, Hadi ve Harun Reşid’in hükümdarlıklarına tanık oldu. Bunlar ki, bu ulu ailenin nurunu söndürmek için hiçbir çabadan kaçınmıyorlardı.

İmam Rıza (a.s), İslami siyaset sahnesine o dönemde İslam tarihinin tanık olduğu en parlak siyasi bir şahsiyet olarak doğdu.

İmam Rıza (a.s), siyasî tavır alışlarında sarsılmaz bir sertliğe sahipti, alabildiğine açıktı. Abbasî halifelerinin en zekisi, en kurnazı Me’mun’un başvurduğu iğrenç, bir o kadar da sahte yöntemlerin hiçbiri onu yanıltamadı.

Me’mun, Alevi (Ehlibeyt soyuna mensup seyyitlerin) ayaklanmanın Abbasi şahlarının tahtını sarstığı bir dönemde, onu, önce halifelik için aday göstermiş, sonra da veliaht olmayı kabul etmesini dayatmıştı.

Me’mun’un hiç de iyi niyetli olmayan bu yöntemleri ve gerekçeleri İmam Rıza (a.s) tarafından bilinmiyor değildi. Aynı şekilde içinde yaşadığı dönemin özel koşullarından da habersiz değildi. Veliahtlığı kabul etmek zorunda bırakılmıştı; ama veliahtlığı kabul etmeye zorlandığı sırada, Me’mun’un gerçekleşeceğini umduğu nice altın fırsatın elinden kaçmasını sağlamıştı. Buna karşılık İmam Rıza (a.s), veliahtlığın kendisine sağladığı bu altın fırsatı, en güzel şekilde değerlendirdi. Bu fırsatı, İslâm’ın gerçek alametlerini yaymak, Ehl-i Beyt (a.s) mezhebinin temel prensiplerini yerleştirmek için kullandı ve o dönemde yaygın olan bütün sapkın düşünce akımlarına ve mezhebî eğilimlere meydana okudu.

Nihayet Me’mun, İmam Rıza’nın (a.s) yönetim mekanizmasının tam merkezinde bulunmasının, kendisi ve yönetimi için ne büyük bir tehlike oluşturduğunu fark etti. Ehlibeyt sevgisi esasındaki çizginin geliştiğini, belirginleştiğini ve iyice kökleştiğini de gördü. Artık batıl kıstasları uyarınca, İmam’ın şahsını ortadan kaldırmaktan, alçakça bir yöntemle suikast düzenlemekten başka çare yoktu.

Sonunda bu büyük İmam, risaletin, İslami anlayışa dair hak mezhebin temellerini derinlere attıktan, onu kitlelere tebliğ ettikten sonra 29 Sefer H. 203 de şehit edildi. Bu arada ileri görüşlü âlimler kuşağını da yetiştirmişti. Bu âlimler, İslâm ümmetinin Abbasî halifeliğinin egemenliği altında yaşadığı bu zor dönemde hidayet meşalesinin taşıyıcıları oldular.

İmam Rıza’nın (a.s) ilim medresesi, sayıları üç yüzü bulan yıldız âlimler mezun verdi.

Türbesi İranın Meşhed şehrinde bulunmakta ve yılda milyonlarca Ehl-i Beyt dostları imamı ziyaret etmekteler.

Caferi Alimler Birliği (Câbir) olarak Ehl-i Beyt imamlarımızın sekizincisi olan masum, mazlum ve garip imamımızın Şehadetlerinden dolayı başta zamanımızın imamı Hz. İmam Mehdi’ye ve tüm Ehl-i Beyt dostlarına başsağlığı ve taziyelerimizi bildiririz.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz