Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

 İlk Geri Adım Kuveyt’ten
 İlk Geri Adım Kuveyt’ten

  Kuveyt Dışişleri Bakanı es-Sabah, Katar krizinin doğrudan diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi. Katar’dan LNG alan ülkeler arasında bulunan Kuveyt’in bu ambargo yüzünden zor durumda kaldığı belirtiliyor. Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın açıklamalarını yayımladığı Dışişleri Bakanı  Sabah, Körfez ülkeleri  Suudi Arabistan,  Birleşik Arap Emirlikleri ve  Bahreyn ile  Katar arasındaki anlaşmazlığın “kesin olarak” doğrudan diyalog yoluyla […]

 

Kuveyt Dışişleri Bakanı es-Sabah, Katar krizinin doğrudan diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi. Katar’dan LNG alan ülkeler arasında bulunan Kuveyt’in bu ambargo yüzünden zor durumda kaldığı belirtiliyor.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın açıklamalarını yayımladığı Dışişleri Bakanı  Sabah, Körfez ülkeleri  Suudi Arabistan,  Birleşik Arap Emirlikleri ve  Bahreyn ile  Katar arasındaki anlaşmazlığın “kesin olarak” doğrudan diyalog yoluyla ve Körfez çatısı altında çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ülkesinin, anlaşmazlığın giderilmesi için elinden geleni yapmaya devam edeceğini, kardeş ilişkilerinde yaşanan bu gerginliğin çözüme kavuşturulması için gayret göstereceğini aktaran  Sabah, “Katar’daki kardeşlerimiz, kardeşlerinin kaygı ve endişelerinin arkasındaki gerçeği anlamaya, güvenlik ve istikrarı güçlendirme çabalarına karşılık vermeye hazır.” ifadesini kullandı.

“SUUDİ ARABİSTAN, BAE VE KATAR İLE ÇÖZÜM YOLLARINI GÖRÜŞTÜK”

Dışişleri Bakanı  Sabah,  Kuveyt Emiri Şeyh  Sabah el-Ahmed es-Sabah’ın “bu güçlü kardeş ilişkilerini koruma” isteğinden hareketle  Suudi Arabistan, BAE ve  Katar’ı ziyaret ettiğini, buradaki kardeşleriyle gerginliğin çözüm yollarını görüştüğünü belirtti.

Sabah’ın anlaşmazlığın taraflarından “Körfez ülkeleri (Suudi  Arabistan, BAE ve  Bahreyn) ile  Katar” şeklinde bahsettiği,  Doha yönetimini diplomatik ablukaya alan ülkelerden  Mısır’ı bu kapsamda söylemediği fark edildi.

GEÇEN PAZARTESİ İLİŞKİLERİNİ, KESTİKLERİNİ DUYURMUŞLARDI

Suudi  Arabistan, BAE,  Bahreyn,  Mısır ve  Yemen, geçen pazartesi günü  Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Ülkelerinin hava sahasını  Katar’a kapatan  Suudi Arabistan, BAE ve  Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti.  Suudi Arabistan ayrıca  Katar’ın tek kara sınırını kapatmıştı.

Katar’a karşı diplomatik ablukaya aynı gün içinde Maldivler, uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general  Halife Hafter destekçisi  Libya’daki Tobruk hükümeti,  Moritanya ve Komor Adaları gibi sayıları 10’a varan ülkeler katılmıştı.  Ürdün ise salı akşamı  Katar ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürdüğünü ve merkezi  Katar’da bulunan El-Cezire televizyonunun yerel ofisini kapattığını duyurmuştu.

LNG’DE 1 NUMARA KATAR

Katar’a uygulanan ambargonun nedenlerinden biri de LNG satışı. Sıvılaştırılmış doğalgazda küresel piyasa birincisi olan  Katar, Körfez ülkelerine de LNG satışı yapıyor.

KUVEYT’TEN LNG İÇİN GERİ ADIM

Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen  Kuveyt de  Katar’dan LNG alan ülkeler arasında yer alıyor.  Katar ile ilişkileri kesince LNG satışında ABD ve  Rusya’ya muhtaç kalan  Kuveyt,  Katar ile ilişkileri düzeltmek için geri adım attı.

ABD ve  Rusya’dan LNG alması durumunda maliyetin artacağını gören  Kuveyt Dışişleri Bakanı,  Katar ile diyalog kurma konusunda istekli olduklarını ifade etti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz