Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

IKBY’nin Referandum Kararına Türkiye’den Sert Tepki: Vahim Bir Hata
IKBY’nin Referandum Kararına Türkiye’den Sert Tepki: Vahim Bir Hata

Dışişleri’nin açıklamasında, “Bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye’nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir.” denildi.

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandum kararıyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, “Vahim bir hata olarak görüyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada,  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde  Eylül ayında yapılması planlanan bağımsızlık referandumu ‘vahim bir hata’ olarak değerlendirildi.

Dışişleri’nin açıklamasında, “Bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz.  Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi  Türkiye’nin  Irak politikasının temel ilkelerinden biridir.” denildi.

İşte yapılan açıklama:

OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURUR

“IKBY’nin bir süredir planlamakta olduğu bağımsızlık referandumu hakkındaki görüş ve endişelerimizi  Irak Hükümeti ve IKBY ile uluslararası toplumun önde gelen üyeleriyle paylaşmıştık. Bu çerçevede, bağımsızlık konusundaki referandumun IKBY başta olmak üzere  Irak’ın çıkarına olmayacağını, bölgede kritik gelişmelerin meydana geldiği mevcut dönemde sözkonusu tasarrufun istikrarsızlığı artıracak olumsuz sonuçlar doğuracağını vurgulamıştık.

Aynı anlayışla,  Kerkük Valisinin başlattığı girişimle  Kerkük Vilayet Meclisi’nin  Kerkük’te resmi dairelerde IKBY bayrağı asılması yönündeki kararının anılan vilayetin statüsüyle ilgili bir oldubitti yaratma amacını taşıdığını düşündüğümüzü ve bu karara karşı olduğumuzu da kayda geçirmiştik.

VAHİM BİR HATA OLARAK GÖRÜYORUZ

IKBY liderliğinin bu yöndeki tavsiye ve uyarılarımız hilafına, 25  Eylül 2017 tarihinde bağımsızlık konusunda referandum düzenleyeceği yönünde açıkladığı kararını da yukarıda belirtilen çerçevede değerlendiriyor ve bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz.  Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi  Türkiye’nin  Irak politikasının temel ilkelerinden biridir. Bu ilke bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refahın önkoşulları arasındadır.

HALKIN İRADESİNİ YANSITMAKTAN UZAK KALACAK

DEAŞ’la mücadelede önemli mesafe kaydeden ve bu mücadelede yakında başarıya ulaşacağı görülen  Irak’ın önündeki en önemli mesele DEAŞ’ın neden olduğu derin insani, siyasi, ekonomik ve sosyal tahribatı gidermek ve her anlamda ülkeyi yeniden inşa ederek, kalıcı istikrarı tesis etmektir. Bunun yolu DEAŞ ile mücadele sırasında ortaya konulan dayanışma anlayışının DEAŞ sonrası dönemde de sürdürülmesi ve ülkenin geleceğini ilgilendiren tüm konuların uluslararası ve anayasal meşruiyet içinde ele alınmasıdır. Ayrıca,  Irak halkının içinde bulunduğu bu olağandışı koşullarda, üstelik statüsü tartışmalı bölgeleri de içerecek şekilde yapılacak bir referandumun halkın iradesini yansıtmaktan uzak kalacağı açıktır.

Bu itibarla,  Irak’ın bütünlüğüne halel getirmek yerine, bu ülkenin birlik ve beraberliğini kuvvetlendirecek,  Irak anayasasında ifadesini bulan yetki ve güç paylaşımına ve ademi merkeziyet ilkesine dayalı yöntemlerin öne çıkarılarak ve  Irak’ı oluşturan tüm farklı unsurlar arasında uzlaşı, diyalog ve kapsayıcılık ruhuyla hareket edilmesine ihtiyaç bulunmaktadır.”

REFERANDUM 25 EYLÜL’DE YAPILACAK

Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi’nin, “bağımsızlık referandumu”nu 25  Eylül’de yapmayı planladığı açıklanmıştı.

IKBY Başkanı  Mesut Barzani, üzerinde konuşulan referandum tarihinin belirlenmesi için IKBY Parlamentosu’nda yer alan siyasi parti temsilcileriyle  Erbil’in Salahaddin kasabasında bir araya gelmişti. Toplantıya katılan  Irak Türkmen Cephesi  Erbil  Milletvekili Aydın Maruf, yaptığı açıklamada, ” Mesut Barzani ve siyasi partiler, referandumun 25  Eylül’de, IKBY milletvekili seçimlerinin ise  6 Kasım’da yapılmasına karar verdi” denilmişti.

IKBY’de ‘Bağımsızlık Referandumu’ 25 Eylül’de Yapılacak

Barzani başkanlığındaki siyasi partilerin toplantısına IKBY’de muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ve İslami Toplum Partisinden (Komela) katılımın olmaması dikkati çekmişti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz