Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Hz. İmam Muhammed Taki (Cevad) (as)’ın şehadeti
Hz. İmam Muhammed Taki (Cevad) (as)’ın şehadeti

        Caferi Âlimler Birliği (Cabir) olarak Hz. İmam Muhammed Taki (Cevad) (as)’ın şehadeti münasebetiyle tüm insanlığa, mustazaflara ve özellikle de tüm Ehl-i Beyt dostlarına başsağlığı dileriz.   Hz. İmam Muhammed b. Ali (a.s), sekizinci imamın oğludur, en ünlü lakabı Taki’dir. Bazen de Cevad ve ibn-ür Rıza lakabıyla anılır. Hicretin 195. yılında Medine’de […]

 

 

 

 

Caferi Âlimler Birliği (Cabir) olarak Hz. İmam Muhammed Taki (Cevad) (as)’ın şehadeti münasebetiyle tüm insanlığa, mustazaflara ve özellikle de tüm Ehl-i Beyt dostlarına başsağlığı dileriz.

 

Hz. İmam Muhammed b. Ali (a.s), sekizinci imamın oğludur, en ünlü lakabı Taki’dir. Bazen de Cevad ve ibn-ür Rıza lakabıyla anılır. Hicretin 195. yılında Medine’de dünyaya geldi. Şia rivayetlerine göre hicretin 220. yılında, Abbasi halifesi olan Mu’tasım’ın tahrikiyle İmamın kendi hanımı olan Me’mun’un kızı vasıtasıyla zehirlenip şehit edildi ve Kazimiye’de büyük babası olan yedinci imamın türbesinin yanında defnedildi.

Değerli babasından sonra Allah’ın emri ve önceki imamların bildirmeleri üzerine imamet makamına ulaştı. Babası şehit olurken kendisi Medine’de idi. Me’mun’un emriyle hilafet merkezi olan Bağdat’a getirildi. Zahirde birçok ilgi ve muhabbet gösterdiler. Hatta Me’mun, kızını imamla evlendirip, imamı Bağdat’ta kalmaya mecbur etti. Bu vesileyle imamı içten ve dıştan gözaltına aldı.

Bir süre sonra imam (a.s) Me’mun’dan izin alarak Medine’ye döndü ve Me’mun ölünceye kadar Medine’de kaldı. Me’mun’dan sonra Mu’tasım hilafeti ele geçirince, tekrar imamı (a.s) Bağdat’a çağırttı ve orada gözaltında bulundurdu. Daha sonra Mu’tasım’ın tahriki üzerine İmam, hanımı tarafından zehirlenip şehit edildi.[1]

—————————————————————————————-

[1]- İrşad- Müfid, s.297. Usul-u Kafi, c.1, s.492-497. Delail-ul İmame, s.201-209. Menakıb-ı İbn-i Şehraşub, c.4, s.377-399. Fusul-ul Mühimme, s.247-258. Tezkiret-ül Havas, s.358.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz