Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

Hükümetten Uyarı: Misliyle Karşılık Vereceğiz
Hükümetten Uyarı: Misliyle Karşılık Vereceğiz

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Türkiye’nin PYD/YPG konusundaki hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha çok net şekilde ifade ediyorum. Kaldı ki bu bu örgütün  Afrin bölgesinden  Türkiye’ye doğru açtığı her türlü taciz ateşi misliyle, angajman kuralları çerçevesinde karşılık bulacaktır.” dedi.

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş’tan ABD’ye çok net PYD uyarısı: Afrin’den Türkiye’ye doğru açılan her türlü taciz ateşi misliyle karşılık bulacak.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Türkiye’nin PYD/YPG konusundaki hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha çok net şekilde ifade ediyorum. Kaldı ki bu bu örgütün  Afrin bölgesinden  Türkiye’ye doğru açtığı her türlü taciz ateşi misliyle, angajman kuralları çerçevesinde karşılık bulacaktır.” dedi.

 

Kurtulmuş, beraberinde Sağlık Bakanı Recep  Akdağ ile geldiği  Adıyaman Havaalanı’nda, TBMM Başkanvekili  Ahmet Aydın,Vali Yardımcısı Murat Süzen ve bazı milletvekillerince karşılandı.

AFRİN’E KARA HAREKATI OLACAK MI?

Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kurtulmuş,  Suriye’nin  Afrin bölgesinden terör örgütü YPG mensuplarınca  Türkiye tarafına taciz ateşleri yapıldığı hatırlatılarak, yakın bir tarihte bölgeye yönelik kara harekatı planı olup olmadığı yönündeki soru üzerine şöyle konuştu:

“Şimdi bir kere şunu açıkça ifade edelim,  Suriye’nin kuzeyindeki terör oluşumlarıyla ilgili  Türkiye’nin tavrı başından beri net ve açıktır. Biz  Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız.  Suriye’nin toprak bütünlüğünü parçalayacak olan her türlü siyasi oldu bittiye karşı tavır içerisinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Ayrıca terör örgütleriyle uluslararası camia mücadele ederken diyelim ki DEAŞ’ı orada belli yerlerden çıkarırken onun yerine başka terör örgütlerini getirmenin hiçbir şekilde  Suriye’nin geleceğine faydası olmayacağını, barışın sağlanmasına da en ufak bir katkıda bulunmayacağına başından beri ifade ediyoruz.

Ancak ne yazık ki başta  Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bazı müttefiklerimizin YPG/PYD konusundaki şimdiye kadar çok da net olmayan tavırları  Suriye’deki meseleleri belli bir noktaya getirmiştir. Bugün artık kendileri de YPG/PYD seçeneğinin kendileri için stratejik bir adım olmadığını, elleri mahkum olarak böyle bir tavır içerisinde olduklarını söylüyorlar ancak bizim için YPG/PYD,  PKK’dan farklı bir oluşum değildir.”

“ABD BAKIMINDAN DA SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL”

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, terör örgütleri YPG/PYD’ye verilecek her türlü askeri ve silah desteğinin hatta siyasi desteğin doğrudan doğruya  PKK’ya verilmiş bir destek olduğunu açıkça ifade ettiklerini vurguladı.

Bu yolun ABD bakımından da sürdürülebilir bir yol olmadığının altını çizen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“NATO’daki ittifakımız, bölgedeki terör örgütlerine karşı stratejik ittifakımız hepsi göz önünde alındığında  Türkiye’nin PYD/YPG konusundaki hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha çok net şekilde ifade ediyorum. Kaldı ki bu bu örgütün  Afrin bölgesinden  Türkiye’ye doğru açtığı her türlü taciz ateşi misliyle angajman kuralları çerçevesinde karşılık bulacaktır.  Türkiye kendi sınırlarının hemen ötesindeki terör gruplarının  Türkiye’ye karşı yapmış olduğu eylemlere asla seyirci kalmayacaktır. Bu ister DEAŞ olur ister PYD/YPG ya da başka örgüt olur, bizim için fark etmez. Dolayısıyla oralardaki terör örgütlerinin haraketliliği aynı zamanda  Türkiye için kendi ulusal güvenliğinin ve sınır güvenliğinin bir parçası olarak görürüz. Her türlü  Türkiye’ye karşı oradan gelecek olan tecavüzü, saldırıyı misliyle mukabele ederek önlemeye gayret ederiz.”

“BU KONUDA TAVİZ YOK”

Bu konuda hiçbir şekilde taviz vermeceklerine işaret eden Kurtulmuş, ABD’nin bu yanlıştan bir an evvel vazgeçerek orada meşru güçlerle DEAŞ’a karşı mücadelesini sürdürmesinin kendi menfaatleri bakımından en doğru yol olduğunu belirtti.

“Nihayetinde bölgede görüyoruz, terör örgütleri üzerinden vekalet savaşı vermenin sonu yok. Bugün bir terör örgütü başka gün başka bir terör örgütü şu ülkenin desteklediği şu örgüt, falanca ülkenin desteklediği başka bir örgüt, sonra bu kadar kontrol edilemeyen örgütler ne olacak? Bunun bir adım sonrası ne olacak?” diye soran Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunun iki adım sonrası ne olacak? Bu asla  Amerika’nın ulusal çıkarlarıyla da örtüşebilir bir durum değildir.  Türkiye bu meseleyi yakinen takip ediyor ve  Türkiye’ye karşı yapılacak en ufak bir saldırıya hatta en ufak bir girişime ve hazırlığa da misliyle karşılık verileceğini de açıkça ifade ediyoruz.”

“KARARSIZLIĞIN SONUCU”

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ABD Savunma Bakanının açıklamalarına ilişkin soruyu, “Böyle bir takım silah yardımlarını vesaire kabul etmediğimizi, tasvip etmediğimizi ifade etmek isterim. Kaldı ki bu zorunluluktan kaynaklanan bir durum da değildir.” şeklinde yanıtladı.

Konun  Amerika‘nın kararsızlığından kaynaklı bir durum olduğuna dikkati çeken Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Yıllardır Kuzey  Suriye’de,  Suriye’nin kuzey bölgelerinde DEAŞ’ın nasıl bitirileceğine ilişkin herhangi bir konuda net bir tavır alamadıkları için bir kararlığı ortaya koyamadıkları için meşru, uluslararası güçlerle DEAŞ’a karşı, teröre karşı mücadeleyi bir türlü planlayamadıkları için bir adım atmışlar, iki adım geri atmışlar. Sonunda bu bir kararsızlığın sonucudur, zorunluluğun sonucu değildir. Bunu açıkça ifade etmek isterim Yanlış bir yol olduğunu ABD’nin yöneticileri de anlayacaktır.”

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz