Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Amerika’nın insan haklarındaki iki yüzlülüğü

Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti ve Amerika’nın insan haklarındaki iki yüzlülüğü

Erdoğan’ın, Van’da “Gençlik Buluşması”

Erdoğan’ın, Van’da “Gençlik Buluşması”

İmam Rıza (a.s) Doğum Gününde Ege’de Anıldı

İmam Rıza (a.s) Doğum Gününde Ege’de Anıldı

Hindistan’da Peygambere ve İslam’a hakaret
Hindistan’da Peygambere ve İslam’a hakaret

Hindistan’da İktidar Halk Partisi sözcüsü Nupur Sharma İslam Dinine ve Hz. Peygambere (s.a.a) hakaret etti. BJP Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Kumar Jindal’ın, Twitter’dan 1 Haziran’da yaptığı daha sonra sildiği peygamberimiz Hazreti Muhammed’e (s.a.a.) hakaret içeren paylaşımına Hindistan ve İslam Dünyasından yoğun tepki yağdı. Twitter’da açılan “Allah’ın Resulüne dil uzatma Modi” etiketi, Suudi Arabistan, Mısır […]

Hindistan’da İktidar Halk Partisi sözcüsü Nupur Sharma İslam Dinine ve Hz. Peygambere (s.a.a) hakaret etti. BJP Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Kumar Jindal’ın, Twitter’dan 1 Haziran’da yaptığı daha sonra sildiği peygamberimiz Hazreti Muhammed’e (s.a.a.) hakaret içeren paylaşımına Hindistan ve İslam Dünyasından yoğun tepki yağdı.

Twitter’da açılan “Allah’ın Resulüne dil uzatma Modi” etiketi, Suudi Arabistan, Mısır ve birçok Arap ülkesinde “trend topic” oldu.

 

Hindistan’da Peygambere ve İslam’a hakaret eden kişi partiden ihraç edildi

Hindistan’da, İslam dinine ve Hz. Muhammed’e (S.A.V) yönelik hakaret içeren ifadeler kullandığı gerekçesiyle iktidardaki Halk Partisi (BJP) Sözcüsü Nupur Sharma’ya dünyadan tepki yağıyor. Tepkilerin üzerine özür dileyen Sharma partiden ihraç edildi.

Hindistan’da İktidar Halk Partisi sözcüsü Nupur Sharma İslam Dinine ve Hz. Peygambere (s.a.a) hakaret etti. BJP Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Kumar Jindal’ın, Twitter’dan 1 Haziran’da yaptığı daha sonra sildiği peygamberimiz Hazreti Muhammed’e (s.a.a.) hakaret içeren paylaşımına Hindistan ve İslam Dünyasından yoğun tepki yağdı.

Twitter’da açılan “Allah’ın Resulüne dil uzatma Modi” etiketi, Suudi Arabistan, Mısır ve birçok Arap ülkesinde “trend topic” oldu.

 

Onu bundan kim caydıracak?

Uluslararası İslam Peygamberine Destek Komitesi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Halk Partisi’nin Sözcüsü Peygamber’e hakaret ediyor. Onu bundan kim caydıracak?” ifadesini kullandı; Müslümanları #Allah’ın Resulüne dil uzatma Modi etiketiyle görüşlerini beyan etmeye çağırdı.

 

Partiden İhraç edildiler

Hindistan’da, İslam dinine ve Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren ifadeler kullandığı gerekçesiyle Halk Partisi (BJP) Sözcüsü Nupur Sharma’nın görevine son verildiği ve partiden ihraç edildiği açıklandı.

Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Jindal Kumar’ın da partiden ihraç edildiği bildirildi.

Sharma’nın yanı sıra Kumar da sosyal medyada “dini değerleri aşağıladığı” gerekçesiyle partiden ihraç edildi.

 

“Bu tür insanları desteklemeyiz”

Kararın ardından, BJP Genel Sekreteri Arun Singh, “Partisinin hiçbir dine hakareti tasvip etmediğini ve tüm inançlara saygı duyduğunu” belirten bildiri yayımladı.

Bildiride, söz konusu kişilerin isimlerine ve ifadelerine değinilmeden, “BJP, herhangi bir dine ya da mezhebe hakaret eden, küçük düşüren ideolojilere karşıdır. BJP bu tür insanları veya felsefeyi desteklemez.” ifadesine yer verildi.

Ayrıca bildiride “BJP, herhangi bir dinin başka bir dine ya da dini şahsiyete yaptığı hakareti kınıyor.” ifadesi kullanıldı.

 

Tepkiler üzerine özür diledi

Sharma, tepkiler üzerine Twitter’dan, “Kimsenin duygularını incitmek istemedim. Eğer sözlerimle insanları kırdıysam sözlerimi geri alırım.” ifadesini kullandı.

Partiden ihraç edilen Kumar, partinin kararının kendisi için önemini vurgulayarak, kendini partiye adayan bir kişi olduğunu söyledi.

 

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden açıklama

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Hindistan’da Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli paylaşımlara tepki olarak İslam ülkelerine Hindistan’ı ekonomik olarak boykot etme ve bu ülkenin iktidar partisini cezalandırma çağrısında bulundu.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Mukaddesatı aşağılamak, fitne çıkaran, kan döken aşırılık yanlılarının davranışıdır. Toplumlar başkalarının kutsallıklarına hasar vererek yükselmez.” ifadesini kullandı.

Hindistan hükümeti özür dilemeli

İslam ülkelerine, Hindistan’ı ekonomik olarak boykot etme ve bu ülkenin iktidar partisini cezalandırma çağrısında bulunan Karadaği, Hindistan hükümetinden tüm Müslümanlardan resmi olarak özür dilemesini istedi.

Karadaği ayrıca, Katar Dışişleri Bakanlığının söz konusu paylaşımlarla ilgili Hindistan’ın Doha Büyükelçisi Deepak Mittal’i çağırarak protesto notası vermesi nedeniyle Katar ve halkını tebrik etti.

“Söz konusu paylaşımlar Müslümanlara açılmış bir savaştır”

Umman Müftüsü Ahmed bin Hamed el-Halili de Hindistan’da Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli paylaşımlara sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

Hindistan’daki söz konusu paylaşımların, tüm dünyadaki Müslümanlara açılmış bir savaş olduğunu kaydeden Halili, “Bu, tüm Müslümanları tek bir millet olarak ayağa kalkmaya çağıran bir meseledir.” görüşünü paylaştı.

 

Türkiye Caferi Alimler Birliği (CABİR)’den Tepki

Merkezi İstanbul Halkalıda bulunan Caferi Alimler Birliği (CABİR) Yayınlamış olduğu açıklamada şöyle dedi: Sadece İslam Mukaddesatı değil Tüm Dini Mukaddesat bizler için kutsaldır, herkesin bu kutsallara saygılı olması gerekmektedir, Hiç kimsenin Din ve Kutsallara saygısızlık ve hakaret etme hakkı olmadığı gibi onların saygınlığını koruma görevleri vardır. Nüfusunun büyük bölümünün Müslümanlardan oluşturan Hindistan gibi farklı din ve mezhepleri içinde barındıran bir ülkede yüce İslam dinine ve Hz. peygamber efendimize (s.a.a.) hakaret etmeyi kabul etmemekle birlikte şiddetle kınıyor, diğer din ve mezheplere saygı gösterildiği gibi İslam dini ve peygamberine de saygı gösterilmesi kanaatindeyiz. Bu tür çirkin olaylar insanlar arasına fitne ve bozgunculuk salmaktan başka bir şey teşkil etmemektedir.

 

Tepki yağıyor: Türkiye’den Kınama

Türkiye Dış işler bakanlığı yaptığı açıklamada Hindistan’da ki İslam dini ve Peygamberine yapılan çirkin hakareti kınadı

 

Kuveyt ve İran nota verdi

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, Hindistan’da iktidardaki Halk Partisi (BJP) yetkililerinin Hazreti Muhammed’e hakaret içeren ifadeler kullanması nedeniyle Hindistan’ın Kuveyt Büyükelçisi’ni çağırarak, protesto notası verdi.

BJP Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Kumar Jindal’ın, Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli paylaşımının ardından Kuveyt Dışişleri Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Hindistan Büyükelçisi Sibi George’un Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ve Jindal’ın Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içerikli paylaşımından ötürü kendisine protesto notası verildiği ifade edildi.

Öte yandan Jindal’ın partideki görevine son verilmesinden memnuniyet duyulduğu belirtilen açıklamada, hakaret içerikli söz konusu paylaşımlar nedeniyle açık bir özür beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, bu tür açıklamaların İslam’ın Hindistan dahil tüm dünyada medeniyet inşasında üstlendiği rolden ve taşıdığı barış misyonundan habersiz olmaktan kaynaklandığı vurgulandı.

Bu açıklamaların cezasız kalmasının nefreti ve radikal söylemi artırdığı ve ılımlı unsurları baltaladığı kaydedildi.

 

İran’dan açıklama

İran Dışişleri Bakanlığı, Hindistan’da iktidardaki Halk Partisi (BJP) yetkililerinin Hazreti Muhammed’e hakaret içeren ifadeler kullanması nedeniyle Hindistan’ın Tahran Büyükelçisi’ni Bakanlığa çağırarak duyulan rahatsızlığı iletti.

BJP Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Kumar Jindal’ın, Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli paylaşımının ardından görevden alınmasına ilişkin İran Dışişleri Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Hindistan’da bir televizyon programında Hz. Peygamber’e hakaret edilmesinin ardından Hindistan’ın Tahran Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. İran hükümeti ve halkının bu konudaki protestosu Hindistan Büyükelçisi’ne iletildi.” ifadeleri kullanıldı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz