Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

Herşey Riyad Toplantısından Sonra Başladı
Herşey Riyad Toplantısından Sonra Başladı

Kasımi Katar sorununu değerlendirerek şu açıklamalarda bulundu: Katar sorunu Riyad’da gerçekleşen toplantıdan sonra ortaya çıktı. Bize göre taraflar aralarındaki sorunları siyasi yollar ve müzakere vasıtasıyla çözmelidir.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın komşularına bakış açısı açıktır. Komşularımızla işbirliklerimiz var ve biz bu işbirliklerini arttırmayı istiyoruz bunun için hiçbir engel yoktur.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi basın mensuplarıyla yaptığı haftalık basın toplantısında, Tahran’da gerçekleşen terör saldırılarında hayatını kaybedenleri rahmetle anarak yaşanan bu terör olayının bölgede başlayan terörün bir uzantısı olduğunu ve bu terör olayı nedeniyle BM Genel Sekreterinin, Papa’nın ve 80 farklı ülkenin İran’a başsağlığı dileğinde bulunduğunu ve bunun dünyanın bu tarz terör saldırılarına karşı duyarlı olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Kasımi Katar sorununu değerlendirerek şu açıklamalarda bulundu: Katar sorunu Riyad’da gerçekleşen toplantıdan sonra ortaya çıktı. Bize göre taraflar aralarındaki sorunları siyasi yollar ve müzakere vasıtasıyla çözmelidir. Biz tüm tarafları hoşgörüye davet ediyoruz. Biz ayrıca İran İslam Cumhuriyeti olarak komşularımızla geniş çaplı bir ilişki kurmayı planlayarak, bu konuda sahip olduğumuz büyük azim ve isteğimize dayanıp aramızdaki ortaklıkları geliştirebiliriz.

Kasımi Amerika’nın Suriye ordusu mevzilerini vurması ile ilgili soruya ise, Suriye olayının karmaşık bir durumdur, Amerika ve müttefikleri bu eylemleriyle zaman kazanmaya çalışıyorlar cevabını verdi.

Irak Kürdistan bölgesinin referandum kararı ile ilgili soruya Kasımi, “Irak; kavimler ve mezheplerden oluşan bir devlettir ve Irak’ın bütünlüğü önemlidir. Demokratik Irak devletinde bütün kavimler anayasaya göre huzurlu bir şekilde bir arada yaşayabilirler. Bölgenin bu durumda olduğu bir zamanda böyle bir proje bütün Irak’a zarar verir. Biz Irak’taki bütün gruplarla iyi ilişkilere sahibiz ve onlara tavsiyemiz Irak’ın bütünlüğünün korunmasıdır.” dedi.

Kasımi, Erdoğan’ın eylemleri hakkında ise; “Erdoğan, dost ve komşu ülkemiz Türkiye’nin halkın oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanıdır. Bu ülkenin siyasetleri kendileriyle alakalıdır. Biz ilişkilerimizde fayda ve komşuluk hakları peşindeyiz ve ilişkilerimizin her geçen gün daha da gelişmesini ümit ediyoruz.” dedi.

Kasımi Şanghay İşbirliği Örgütü hakkında; İran’ın Şanghay’ın gözlemci üyesi olduğunu ve önemli ülkelerin Şanghay’ın üyelerini teşkil ettiğini kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Türkiye’deki temaslarının ardından Astana’ya giderek, Şanghay Zirvesi’ne katıldığını hatırlatan Kasımi, Zarif’in zirve kulisinde katılımcı ülkelerin yetkilileriyle yaptığı görüşmelerini olumlu ve yararlı olarak niteledi.

İran’ın Şanghay’a daimi üyelik sürecinin ilerlemekte olduğunu ancak sürecin çok karmaşık ve uzun olduğunu, en az 30 belge ve tüzüğün kabul edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Fars Körfezi için sahte bir ismi kullanmasına tepki göstererek, Tillerson’a tarih ve coğrafya okumasını ve Fars Körfezi’nin ismini tam ve doğru biçimde kullanmasını tavsiye etti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz