Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Her Krizin Asıl Sebebi; ABD
Her Krizin Asıl Sebebi; ABD

Fransa’daki Avrupa Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Başkanı Saleh el Tayyar, uçakların Katar’a satış anlaşmasının ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinin çok öncesinden yapıldığını ifade etti.

 

ABD’ye ait savaş gemileri, ortak tatbikata katılmak üzere Doha limanına ulaştı. ABD ve Katar Savunma Bakanları, Doha’ya F-15 savaş uçaklarının satışına ilişkin 12 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Bloomberg’e göre ABD, Katar’a toplam 36 adet savaş uçağı sevk edecek.

Fransa’daki Avrupa Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Başkanı Salih el Tayyar, uçakların Katar’a satış anlaşmasının ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinin çok öncesinden yapıldığını ifade etti. El Tayyar, “Bu anlaşma, bölgenin iç sorunu olarak kabul edilen Ortadoğu krizinde herhangi bir değişime neden olmaz. Son gelişmelere herhangi bir özel anlam yüklememeli. Her ülke mümkün olduğu kadar askeri potansiyelini büyütüyor” dedi.

El Tayyar, ABD’nin Katar’ı terörizmi finanse etmek veya desteklemekle doğrudan suçlamadığını da sözlerine ekledi.

‘KRİZİ BAŞLATAN, ABD’

Öte yandan Eski Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullah el-Eşal, Sputnik’e verdiği mülakatta Körfez’deki krizi başlatanın ABD olduğunu söyledi.

Peki, Katar krizinin bitmesinden bahsetmek mümkün mü? El-Eşal, “ABD Körfez ülkelerinin paralarını almak istiyor. Katar ise Amerikalıların istediği gibi silah satın alan bir ülke değildi. Kriz şartlarındaysa silahlar satılıyor. Daha sonra krizin çözülmesi ABD’nin çıkarına olacak, zira Körfez ülkelerinin arasındaki birliğin bozulmasının ABD’ye faydası olmaz” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz