Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; news_yandex_ru has a deprecated constructor in /home/cafe6707/public_html/wp-content/plugins/news-yandex-ru/news-yandex-ru.php on line 17
Hamanei: Şii-Sünni Omuz Omuza | caferiâlimler
Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Hamanei: Şii-Sünni Omuz Omuza
Hamanei: Şii-Sünni Omuz Omuza

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei; Sistan ve Belucistan vilayeti Şehitler Kongresi yetkilileri ve çalışanlarını kabul ettiği görüşmede; İran İslam Cumhuriyeti’nde Şii ve Sünni’nin en zor meydanlarda yan yana olduklarını vurguladı.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, 5 Şubat’ta gerçekleşen bu kabuldeki beyanatı bugün Zahidan’da düzenlenen Şehitler Kongresi’nde yayınlandı.

İslam İnkılabı Rehberi görüşmede: Sistan ve Belucistan halkına yönelik derin ilgi ve sevgisine işaretle, Beluçlar’ı; sıcak, samimi, sefalı ve yetenekli insanlar, Sistan halkını tarihi geçmiş bakımından İranlı aşiretler arasında parlak ve eşine az rastlanır bir kavim olarak niteledi, “Bunca zengin yeteneklere rağmen, Kaçar ve Pehlevi dönemlerinde Sistan ve Belucistan halkı göz ardı ediliyordu ve bu da halkın yeteneklerinin aktifleşmemesine neden oldu.” beyanatında bulundu.

İslam İnkılabı sonrasında bu bölgede yapılan hizmetlerin halk ve nizamın iki taraflı sevgisini gösterdiğini ifade eden İslam İnkılabı Rehberi; bu vilayetin, su tatlandırma sistemi ve demiryolu gibi ihtiyaçlarının üst düzey devlet yetkilerince ciddi şekilde takip edilmesi gerektiğini belirterek, özel sektörün devreye sokulmasıyla, Milli Kalkınma Fonu kaynaklarının aktarılmasının mümkün olacağını vurguladı.

Ayetullah Hamanei; Sistan ve Belucistan vilayetini, Kürdistan ve Gülistan vilayetleri gibi, İslami vahdet simgesi ve dünya için Şii ve Sünniler’in kardeşçe bir arada yaşaması ve işbirliği modeli olarak niteleyip, düşmanların tefrikacı girişimlerine karşı uyanık olunmasına vurgu yaparak şöyle beyan etti: Kutsal Savunmada bir Sünni gencin şehit olması veya bir Ehl-i Sünnet aliminin İslam İnkılabı’nı savunmak için devrim karşıtı tarafından şehit olması, İslam Cumhuriyeti’nde Şii ve Sünni kardeşlerin en zor meydanlarda yan yana olduklarını gösteriyor. Kültürel ve sanatsal etkinlikler ve çalışmalarla, bu gerçekler ve hakiki vahdet gösterilmeli.”

İslam İnkılabı Rehberi beyanatının devamında; İslam Cumhuriyeti’nin modern cahiliye karşısında düşmanların tüm yaptırım, askeri ve kültürel komplolarına rağmen durmasının halkın iman gücü ve fedakarlığı sayesinde olduğunu belirterek, “sağlam imanın mükemmel simgesi, çok önemli iman ve direniş, şehitler ve gaziler zinciridir, bu nedenle İslami nizamda, şehitlere saygı gösterilmesi gerekiyor.” açıklamalarında bulundu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz